Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کوبا تزریق «سوبرانا پلاس» برای کودکان بالای ۲ سال بهبود یافته از کرونا را تایید کرد

واکسیناسیون کودکان علیه بیماری کووید-۱۹
واکسیناسیون کودکان علیه بیماری کووید-۱۹ Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات کوبایی روز گذشته استفاده اضطراری از واکسن «سوبرانا پلاس» برای کودکان بالای دو سال را که از بیماری کووید-۱۹ بهبود یافته‌اند، تایید کردند.

آگهی

مقامات کوبایی روز گذشته استفاده اضطراری از واکسن «سوبرانا پلاس» برای کودکان بالای دو سال را که از بیماری کووید-۱۹ بهبود یافته‌اند، تایید کردند.

نهاد نظارت دارویی این کشور در بیانیه‌ای گفت که تزریق «سوبرانا پلاس» برای کودکانی که دو ماه یا بیشتر از ابتلای آن‌ها به کرونا گذشته است، تایید می‌شود. در این بیانیه گفته شده است که این واکسن قابل استفاده برای کودکان دو سال به بالا پس از بهبودی از بیماری کووید-۱۹ است.

این نهاد نظارتی اعلام کرد که تایید «سوبرانا پلاس» برای خردسال، در پی نتایج کارآزمایی بالینی فاز یک/دو در کودکان و نوجوانان مبتلا به ویروس کرونا انجام می‌شود که در این کارآزمایی مشخص شود که تجویز یک دُز واکسن می‌تواند ایمنی ایجاد و کودکان را از ابتلای مجدد به ویروس کرونا محافظت کند.

این واکسن در سپتامبر گذشته برای بزرگسالان (بالای ۱۹ سال) بهبود یافته از کرونا تایید شده بود.

رسانه‌های کوبایی همچنین روز دوشنبه اعلام کردند که واکسیناسیون عمومی با واکسن تقویتی از این هفته در چهار شهرداری در هاوانا، پایتخت کوبا آغاز شده و به‌صورت مرحله‌ای در سراسر کشور اجرایی می‌شود.

واکسیناسیون کودکان ۲ تا ۱۸ ساله در ماه سپتامبر با واکسن‌های سوبرانا ۰۲ و آبدالا آغاز شده است. نمونه ایرانی واکسن سوبرانا ۰۲ که با نام «پاستوکووک» شناخته می‌شود در سبد واکسیناسیون ایران برای تزریق به کودکان و بزرگسالان قرار دارد.

طبق اطلاعات وزارت بهداشت کوبا، تا روز سه‌شنبه در مجموع ۹.۲ میلیون نفر برنامه واکسیناسیون خود شامل سه دُز واکسن ذت در این کشور ۱۱.۲ میلیون نفری کامل کرده‌اند.

گرچه واکسن‌های تولید شده کوبا هنوز از سوی سازمان جهانی بهداشت تاییدیه نگرفته است اما این کشور توانست در بحرانی‌ترین شرایط همه‌گیری در تابستان گذشته بر این بیماری غلبه کند.

واکسیناسیون کودکان در اروپا

کودکان اسپانیایی در محدوده سنی پنج تا ۱۱ ساله از فردا می‌توانند نخستین دُز واکسن خود را تزریق کنند. بنابراین اسپانیا و همچنین پرتغال به صف کشورهایی پیوستند که در آن‌ها واکسیناسیون علیه بیماری کووید-۱۹ برای کودکان آغاز شده است. پیش از این در اروپا، آلمان، ایتالیا و جمهوری چک مجوز واکسیناسیون برای این گروه سنی را تایید کرده بودند.

اواخر نوامبر گذشته آژانس دارویی اروپا مجوز استفاده از واکسن فایزر برای ایمن‌سازی کودکان پنج تا ۱۱ ساله را صادر کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«واکسن‌های ایرانی کرونا»؛ از واکسن سپاه تا محصولات مشترک با کوبا و استرالیا

کوبا: اثربخشی واکسن «آبدالا» علیه کرونا ۹۲.۲۸ درصد است

ناوگان جنگی روسیه در هاوانا؛ زیردریایی و کشتی آمریکا و کانادا هم وارد آب‌های کوبا شدند