Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

هشدار آمریکا به ونزوئلا و کوبا درباره پهلو گرفتن ناوهای «حامل سلاح» ایران

کشتی متعلق به ایران پهلو گرفته در سواحل ونزوئلا
کشتی متعلق به ایران پهلو گرفته در سواحل ونزوئلا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت آمریکا از ونزوئلا و کوبا خواسته است تا دو کشتی جنگی ایرانی را که تصور می‌شود حامل تسلیحات به مقصد کاراکاس هستند، از میانه راه بازگردانند.

آگهی

دولت آمریکا از ونزوئلا و کوبا خواسته است تا دو کشتی جنگی ایرانی را که تصور می‌شود حامل تسلیحات برای کاراکاس هستند، از میانه راه بازگردانند.

یک مقام ارشد دولت جو بایدن گفته است که احتمالا این کشتی‌ها، تسلیحاتی را حمل می‌کنند که طی توافق سال پیش ایران و ونزوئلا در زمان دولت دونالد ترامپ فروخته شده‌اند. نوع این سلاح‌ها مشخص نشده است اما تابستان گذشته گزارش‌هایی منتشر شد که نشان می‌داد ونزوئلا در حال بررسی خرید موشک، از جمله موشک‌های دوربرد، از ایران است.

یک عضو جامعه اطلاعاتی آمریکا گفته است که یکی از این کشتی‌ها به نام «مکران» قایق‌های جنگی تندرویی را حمل می‌کند که احتمالا برای فروش به ونزوئلا در نظر گرفته شده‌اند. تصاویر ماهواره‌ای از اوایل ماه مه نشان می‌داد که ۷ فروند شناور تندرو روی عرشه کشتی مکران قرار داشتند.

یک مقام ارشد دولت به نشریه پولیتیکو گفت: «تحویل چنین سلاح‌هایی اقدامی تحریک‌آمیز است و به عنوان تهدیدی برای شرکای ما در نیمکره غربی به شمار می‌رود. ما این حق را برای خود محفوظ می‌داریم که با هماهنگی شرکای خود، اقدامات لازم برای جلوگیری از انتقال یا تحویل چنین سلاح‌هایی را انجام دهیم.»

مقامات وزارت دفاع آمریکا گفته‌اند کاخ سفید از طریق کانال‌های دیپلماتیک به کاراکاس و هاوانا فشار آورده است تا اجازه ندهند این کشتی‌ها در کشورهای خود پهلو بگیرند.

ایران و ونزوئلا که هر دو تحت تحریم‌های شدید ایالات متحده هستند، در سال‌های اخیر روابط نزدیکی با یکدیگر برقرار کرده‌اند و همکاری‌های مشترکی در زمینه‌های صنعت و انرژی برقرار کرده‌اند.

دو مقام مسئول که در جریان این پرونده هستند گفته‌اند واسطه‌های آمریکایی به مقامات ونزوئلا پیام داده‌اند که اگر کشتی‌ها در بنادر این کشور پهلو بگیرند، احتمال اینکه ایالات متحده برای تحریم‌ها تخفیفی در نظر بگیرد کمتر خواهد شد.

این کشتی‌ها بیش از نیمی از مسیر خود را به سوی ونزوئلا در اقیانوس اطلس طی کرده‌اند. مقامات آمریکایی روند حرکت کشتی‌ها از خلیج فارس تا ساحل شرقی آفریقا و سپس به سمت شمال غرب در آن سوی اقیانوس اطلس را زیر نظر داشته‌اند. این کشتی ها اکنون در ۱۵۰۰ کیلومتری کیپ‌تاون پایتخت آفریقای جنوبی قرار دارند.

این نخستین بار است نیروی دریای ایران دماغه «امید نیک» را دور می‌زند تا بتواند به آن سوی اقیانوس اطلس برسد.

ایران در سال‌های اخیر و با توجه به فروپاشی اقتصاد ونزوئلا، چند تانکر سوخت را برای کمک به کمبود فلج کننده منابع سوختی در این کشور به ونزوئلا فرستاده بود و کاراکاس نیز در مقابل، پول نقد مورد نیاز تهران را تأمین کرده و به این کشور در ایجاد روابط عمیق‌تر در آمریکای لاتین کمک کرده بود.

پیش از این در ماه دسامبر ۲۰۲۰ میلادی فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در آمریکای مرکزی و جنوبی، حضور رو به رشد نظامی ایران در ونزوئلا را «هشدار دهنده» توصیف کرده و گفته بود که در این میان، بویژه حضور پرسنل نیروی قدس سپاه پاسداران بسیار نگران کننده است.

دولت ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده سپاه پاسداران را در سال ۲۰۱۹ میلادی در فهرست سازمانهای تروریستی قرار داد و قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس را نیز در جریان یک حمله هوایی در عراق کشت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویترز: ونزوئلا در ازای دریافت بنزین، سوخت جِت به ایران می‌فرستد

دومین نفتکش از مجموع سه نفتکش ایرانی وارد آب‌های ونزوئلا شد

محک اتحادی دیرینه در روزهای جنگ؛ آمریکا چگونه با کمک‌های نظامی خود پشت اسرائیل ایستاد؟