Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رویترز: ونزوئلا در ازای دریافت بنزین، سوخت جِت به ایران می‌فرستد

یکی از نفت‌کش‌ها ایرانی پهلو گرفته در سواحل ونزوئلا
یکی از نفت‌کش‌ها ایرانی پهلو گرفته در سواحل ونزوئلا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مطابق اسناد شرکت ملی نفت ونزوئلا(PDVSA) که به دست رویترز رسیده، ونزوئلا از ماه اکتبر گذشته تا کنون حداقل یک محموله ۱.۹ میلیون بشکه‌ای سوخت جت را به شرکت ملی نفت ایران(NIOC) تحویل داده است.

آگهی

رویترز به نقل از سه منبع آگاه خبر داد که ونزوئلا در ازای دریافت بنزین به ایران سوخت جت تحویل می‌دهد.

بر پایه گزارش این خبرگزاری، به دلیل کاهش مسافرت‌های هوایی داخلی به دلیل محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا، ونزوئلا با مازاد سوخت جت مواجه شده و همین امر اجرای توافق سال گذشته شرکت ملی نفت دو کشور را برای مبادله بنزین با سوخت جت آسان‌تر کرده است.

مطابق اسناد شرکت ملی نفت ونزوئلا(PDVSA) که به دست رویترز رسیده، ونزوئلا از ماه اکتبر گذشته تا کنون حداقل یک محموله ۱.۹ میلیون بشکه‌ای سوخت جت را به شرکت ملی نفت ایران(NIOC) تحویل داده است.

این گزارش می‌افزاید که در مبادله پایاپای ونزوئلا و ایران که بر خلاف تحریم‌های آمریکا علیه بخش انرژی دو کشور وضع شده، همچنان ادامه دارد، تسویه محموله‌ها بدون انتقال پول صورت می‌گیرد و اگر اختلافی در ارزش‌ فرآورده وارداتی و صادراتی وجود داشته باشد، با تغییر حجم محموله بعدی جبران می‌شود.

رویترز همچنین ادعا کرده که کشتی حامل مواد غذایی مورد نیاز برای افتتاح سوپر مارکت ایرانی در ونزوئلا نیز در مسیر برگشت، حامل پودر آلومینا بوده است.

انتشار گزارش رویترز در حالی است که سفارت ایران در کاراکاس ماه اوت گذشته اعلام کرد که ایران در ازای جبران کمبود بنزین ونزوئلا از این کشور انبه و آناناس وارد می‌کند که تجارتی برد-برد برای دو طرف محسوب می‌شود. پیشتر مقام‌های آمریکایی نیز ادعا کرده بودند که ونزوئلا در مقابل واردات بنزین از ایران، به این کشور طلا صادر می‌کند.

ایالات متحده طی ماه‌های گذشته تلاش کرده تا با توقیف برخی از محموله‌های بنزین ایران به اتهام دور زدن تحریم‌های این کشور، مانع تجارت سوخت میان تهران و کاراکاس شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار آمریکا به ونزوئلا و کوبا درباره پهلو گرفتن ناوهای «حامل سلاح» ایران

ابرتورم در ونزوئلا؛ حداقل حقوق ۴ برابر شد اما کفاف خرید یک کیلو گوشت را نمی‌دهد

سازمان جهانی بهداشت بیش از ۴.۴ میلیون دلار دارو و تجهیزات پزشکی به افغانستان ارسال کرد