Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

«ایالات متحده ناوهای جنگی ایران در مسیر ونزوئلا را تحت نظر دارد»

 Iran-made warship Makran
Iran-made warship Makran Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صرف حضور کشتی‌های جنگی ایرانی در حیاط خلوت آمریکا چالشی برای اقتدار ایالات متحده در منطقه است و احتمالاً بحث‌ها دربارۀ تصیم جو بایدن به از سر گیری مذاکرات هسته‌ای با تهران را بار دیگر داغ خواهد کرد.

آگهی

به گزارش پولیتیکو سازمان‌های امنیتی ایالات متحده دو کشتی نیروی دریایی ایران را که احتمالا به مقصد ونزوئلا در حرکت هستند، تحت نظر دارند. این خبر که روز شنبه از سوی سه منبع آگاه در آمریکا به شرط ناشناس ماندن اعلام شد، بار دیگر تنش در روابط میان تهران و واشنگتن را برجسته کرد.

بر اساس گزارش این سه منبع، یک ناوچه ایران و ناوبندر مکران (یک تانکر نفتی قدیمی که به یک شناور نظامی تبدیل شده) در امتداد ساحل شرقی آفریقا در حرکت هستند.

آنها اعلام کردند مقامات آمریکایی هنوز از مقصد قطعی این کشتی‌ها اطلاعی ندارند اما احتمال می‌دهند که آنها رهسپار ونزوئلا باشند. این سه منبع می‌گویند هنوز مشخص نیست که هدف ایران از فرستادن این شناورها به نیمکره غربی چیست و این کشتی‌ها چه محموله‌هایی دارند.

ایران و ونزوئلا که هر دو تحت تحریم‌های شدید ایالات متحده هستند، در سال‌های اخیر روابط نزدیکی با یکدیگر برقرار کرده‌اند و همکاری‌های مشترکی در زمینه‌های صنعت و انرژی دارند.

این منابع می‌گویند به مقامات ارشد دولت نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا هشدار داده شده که استقبال از کشتی‌های جنگی ایران اشتباه است؛ با این وجود روشن نیست آیا مادورو به این هشدار توجهی خواهد کرد یا خیر.

به گزارش پولیتیکو صرف حضور کشتی‌های جنگی ایرانی «در حیاط خلوت آمریکا» چالشی برای اقتدار ایالات متحده در منطقه است و احتمالاً بحث‌ها دربارۀ تصیم جو بایدن به از سر گیری مذاکرات هسته‌ای با تهران را بار دیگر داغ خواهد کرد.

رسانه‌های ایرانی ادعا کرده‌اند که ناوبندر مکران می‌تواند به عنوان بستری برای جنگ الکترونیکی و انجام مأموریت‌های ویژه استفاده شود و مقامات ایرانی به توانایی‌های موشکی و تسلیحاتی این کشتی «افتخار» می‌کنند. ایران می‌گوید مکران قادر به حمل شش تا هفت هلی کوپتر و همچنین هواپیماهای بدون سرنشین است.

تهران تا کنون بارها به حضور ناوهای جنگی آمریكا در منطقه خلیج فارس اعتراض و پیش از این تهدید كرده بود كه نمایش مشابهی را در حیاط خلوت آمریكا به اجرا خواهد گذاشت؛ با این وجود هرگز این تهدید خود را عملی نکرده بود.

ایران در سال‌های اخیر و با توجه به فروپاشی اقتصاد ونزوئلا، چند تانکر سوخت را برای کمک به کمبود فلج کننده منابع سوختی در این کشور به ونزوئلا فرستاده بود و کاراکاس نیز در مقابل، پول نقد مورد نیاز تهران را تأمین کرده و به این کشور در ایجاد روابط عمیق‌تر در آمریکای لاتین کمک کرده بود.

پیش از این در ماه دسامبر ۲۰۲۰ میلادی فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در آمریکای مرکزی و جنوبی، حضور رو به رشد نظامی ایران در ونزوئلا را «هشدار دهنده» توصیف کرده و گفته بود که در این میان، بویژه حضور پرسنل نیروی قدس سپاه پاسداران بسیار نگران کننده است.

دولت ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده سپاه پاسداران را در سال ۲۰۱۹ میلادی در فهرست سازمانهای تروریستی قرار داد و قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس را نیز در جریان یک حمله هوایی در عراق کشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جایگاه گوایدو برای اتحادیه اروپا از «رئیس جمهور ونزوئلا» به «طرف برتر گفتگو» رسید

بحران سوخت در سوریه و ونزوئلا؛ تحریم‌های آمریکا صادرات بنزین ایران را میلیارد دلاری کرد

برآورد اطلاعاتی جدید آمریکا و اسرائیل از برنامه هسته‌ای ایران؛ آیا تهران به دنبال بمب اتم است؟