جایگاه گوایدو برای اتحادیه اروپا از «رئیس جمهور ونزوئلا» به «طرف برتر گفتگو» رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
خوان گوایدو رهبر مخالفان در ونزوئلا
خوان گوایدو رهبر مخالفان در ونزوئلا   -   کپی رایت  AP Photo

اتحادیه اروپا دوشنبه ضمن تاکید بر تصمیم خود برای پایان به رسمیت شناختن خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا اعلام کرد که او از این پس «طرف برتر گفتگو» با اتحادیه خواهد بود.

در انتخابات پارلمانی دسامبر گذشته در ونزوئلا، خوان گوایدو جایگاه ریاست خود در پارلمان را از دست داد. در اوائل ماه ژانویه، اتحادیه اروپا اعلام کرده بود که با وجود عدم اطمینان به «سلامت انتخابات» دیگر نمی تواند همچنان مقام عالی خوان گوایدو را بصورت قانونی برسمیت بشناسد.

بدنبال انتخاب مجدد و «بحث برانگیز» نیکلاس مادورو به مقام رئیس جمهوری در سال ۲۰۱۸، خوان گوایدو، رئیس وقت پارلمان ونزوئلا ادعا کرد که او رئیس جمهوری موقت ونزوئلاست. دولت های اروپایی و ایالات متحده آمریکا پس از آن رای گیری اعلام کردند که خوان گوایدو را به جای نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا می دانند.

به کانال تلگرام تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ایالات متحده و بریتانیا از آن زمان تا امروز تنها خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا برسمیت می شناسند.

جایگاه «رئیس جمهوری موقت» به گوایدو در دو سال گذشته این فرصت را داد تا به منابع مالی مصادره شده دولت ونزوئلا از سوی کشورهای اروپایی و آمریکا دسترسی داشته باشد تا آنرا برای جنبش مخالفان دولت ونزوئلا خرج کند.

۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در بیانیه ای مشترک روز دوشنبه تاکید کردند که همچنان خوان گوایدو را به عنوان عضوی مهم از جنبش مخالفان و دموکراسی خواهان ونزوئلا برسمیت می شناسند.

تصمیم اتحادیه اروپا در حالیست که هفته گذشته پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه ای خواست تا همچنان اروپا، گوایدو را به عنوان «رهبر ونزوئلا» برسمیت بشناسد. خوان گوایدو در پیامی به پارلمان اروپا با تاکید بر «تقلبی و جعلی» بودن نتیجه انتخابات پارلمانی ماه دسامبر از تصمیم نمایندگان پارلمان اروپا تشکرکرده بود.