Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جایگاه گوایدو برای اتحادیه اروپا از «رئیس جمهور ونزوئلا» به «طرف برتر گفتگو» رسید

خوان گوایدو رهبر مخالفان در ونزوئلا
خوان گوایدو رهبر مخالفان در ونزوئلا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا با انتشار یک بیانیه اعلام کرد دیگر خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا برسمیت نمی شناسد. آمریکا و بریتانیا همچنان این رهبر مخالفان را رئیس جمهوری ونزوئلا می شمارند.

آگهی

اتحادیه اروپا دوشنبه ضمن تاکید بر تصمیم خود برای پایان به رسمیت شناختن خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا اعلام کرد که او از این پس «طرف برتر گفتگو» با اتحادیه خواهد بود.

در انتخابات پارلمانی دسامبر گذشته در ونزوئلا، خوان گوایدو جایگاه ریاست خود در پارلمان را از دست داد. در اوائل ماه ژانویه، اتحادیه اروپا اعلام کرده بود که با وجود عدم اطمینان به «سلامت انتخابات» دیگر نمی تواند همچنان مقام عالی خوان گوایدو را بصورت قانونی برسمیت بشناسد.

بدنبال انتخاب مجدد و «بحث برانگیز» نیکلاس مادورو به مقام رئیس جمهوری در سال ۲۰۱۸، خوان گوایدو، رئیس وقت پارلمان ونزوئلا ادعا کرد که او رئیس جمهوری موقت ونزوئلاست. دولت های اروپایی و ایالات متحده آمریکا پس از آن رای گیری اعلام کردند که خوان گوایدو را به جای نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا می دانند.

به کانال تلگرام تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ایالات متحده و بریتانیا از آن زمان تا امروز تنها خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا برسمیت می شناسند.

جایگاه «رئیس جمهوری موقت» به گوایدو در دو سال گذشته این فرصت را داد تا به منابع مالی مصادره شده دولت ونزوئلا از سوی کشورهای اروپایی و آمریکا دسترسی داشته باشد تا آنرا برای جنبش مخالفان دولت ونزوئلا خرج کند.

۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در بیانیه ای مشترک روز دوشنبه تاکید کردند که همچنان خوان گوایدو را به عنوان عضوی مهم از جنبش مخالفان و دموکراسی خواهان ونزوئلا برسمیت می شناسند.

تصمیم اتحادیه اروپا در حالیست که هفته گذشته پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه ای خواست تا همچنان اروپا، گوایدو را به عنوان «رهبر ونزوئلا» برسمیت بشناسد. خوان گوایدو در پیامی به پارلمان اروپا با تاکید بر «تقلبی و جعلی» بودن نتیجه انتخابات پارلمانی ماه دسامبر از تصمیم نمایندگان پارلمان اروپا تشکرکرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اختیار ۳۱ تُن طلای ونزوئلا با دولت مادوروست یا گوآیدو؟ دیوان عالی بریتانیا رای خود را صادر می‌کند

«ایالات متحده ناوهای جنگی ایران در مسیر ونزوئلا را تحت نظر دارد»

«انقلابی‌های گرسنه» در انتخابات ونزوئلا؛ مسبب تحریم‌های آمریکاست یا سیاست‌های چاوز و مادورو؟