Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتحادیه اروپا خوان گوایدو را به‌عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا «به رسمیت نمی‌شناسد»

خوان گوایدو
خوان گوایدو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Amirbehnam MASOUMI
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین بیانیه اتحادیه اروپا دیگر از خوان گوایدو به‌عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا یاد نمی‌کند و او را در رده دیگر نیروهای سیاسی این کشور در نظر گرفته است.

آگهی

جوزپ بورل، مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا رو چهارشنبه ۶ ژانویه با صدور بیانیه‌ای نتایج انتخابات پارلمانی ماه گذشته ونزوئلا را زیر سوال برد و اعلام کرد اتحادیه اروپا مجلس شورای ملی جدید این کشور را به رسمیت نمی‌شناسد. با این حال، آنچه در این بیانیه توجه کارشناسان و ناظران را جلب کرده، اشاره به نام خوان گوایدو، بدون عنوان «رئیس جمهوری موقت» یا «انتقالی» ونزوئلا است. 

پس از صدور این بیانیه، که برخلاف متون دیپلماتیک پیشین خوان گوایدو ۳۷ ساله را نه به‌عنوان رهبر اپوزیسیون، بلکه در کنار دیگر نیروهای سیاسی ونزوئلا طبقه بندی کرده بود، بسیاری از رسانه‌های اروپایی ازجمله لیبراسیون، فایننشال تایمز و بسیاری از مدیای اسپانیایی زبان، این تغییر را نشانه پایان به رسمیت شناختن آقای گوایدو به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا توصیف کردند. 

خبرگزاری رویترز آمریکای لاتین هم می‌گوید اتحادیه اروپا دیگر گوایدورا رئیس جمهروی ونزوئلا نمی‌داند

در بیانیه روز چهارشنبه سرویس روابط خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به بحران سیاسی ونزوئلا از ۶ سال پیش تاکنون آمده است: «در این چهارچوپ اتحادیه اروپا در قبال تمام بازیگران مدنی و سیاسی، از جمله خوان گواید و دیگر نمایندگان برگزیده مجلس شورای ملی سال ۲۰۱۵ برای بازگرداندن دموکراسی به ونزوئلا به تعهداتش پایبند می‌ماند.» 

آقای گوایدو از اتحادیه اروپا برای صدور این بیانیه و حمایت از مبارزات «دموکراسی‌خواهانه» در این کشور تشکر کرده است. 

یک روز پس از صدور این بیانیه، رسانه‌های هوادار خوان گوایدو با تاکید بر ذکر نام وی در بیانیه اتحادیه اروپا و بدون اشاره به قید نشدن عنوان رئیس جمهوری موقت، می‌گویند اتحادیه اروپا به همکاری با وی ادامه خواهد داد. 

خوان گوایدو از ۲ سال پیش خود را رئیس جمهوری موقت و دوران گذار ونزوئلا معرفی می‌کند. ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و بیش از ۳۰ کشور دیگر با شناسایی این مقام خودخوانده، حضور نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری چپگرای ونزوئلا در قدرت را غیرمشروع می‌دانند. 

با وجود حمایت‌های گسترده بین‌المللی از خوان گوایدو، در ماه‌های اخیر گزارش‌های متعددی درباره بروز اختلاف در میان نیروهای اپوزیسیون ونزوئلا و چنددستگی نسبت به ادامه نقش رهبری «رئیس جمهوری خودخوانده» اپوزیسیون منتشر شده است. 

خوان گوایدو و متحدانش چند بار تلاش کردند تا با بسیج مخالفان، برگزاری تظاهرات و حتی کودتا و مداخله نظامی، نیکلاس مادورو را سرنگون کنند. با این حال تمام این برنامه‌ها با شکست مواجه شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان کار گوایدو؛ مجلس اپوزیسیون، رای به انحلال دولت موقت رهبر مخالفان ونزوئلا داد

مخالفان دولت ونزوئلا انتخابات پارلمانی را تحریم کردند

نگرانی اتحادیه اروپا از فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطین؛ بورل قطعنامه کنست اسرائیل را محکوم کرد