Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تشدید تدابیر امنیتی همزمان با سالگرد کشتار تیان‌آن‌من؛ یک کنشگر هنگ‌گنگی دستگیر شد

ایستادن یک معترض چینی مقابل تانک‌ها در میدان تیان‌آن‌من
ایستادن یک معترض چینی مقابل تانک‌ها در میدان تیان‌آن‌من Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورنیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هنگ‌کنگ آخرین نقطه از خاک چین است که پیش‌تر در آن مراسم سالگرد یادبود قربانیان کشتار خونین میدان تیان‌آن‌من برگزار شده بود.

آگهی

پکن و مقامات دولت محلی در هنگ‌کنگ در آستانه فرارسیدن سالگرد کشتار میدان تیان‌آن‌من تدابیر ویژه‌ای را برای جلوگیری از برپایی هرگونه مراسم به این مناسبت در نظر گرفته‌اند.

در همین راستا رسانه‌های بین‌المللی به نقل از منابع محلی در هنگ‌کنگ از دستگیری یک کنشگر جنبش دموکراسی‌خواه در این بخش نیمه خودگردان از خاک چین خبر می‌دهند

بر این اساس گفته می‌شود که چو هانگ تونگ، یکی از برگزار کنندگان مراسم سالانه یادبود قربانیان کشتار میدان تیان‌آن‌من در هنگ‌کنگ توسط نیروهای امنیتی دستگیر و بازداشت شده است.

یک عضو کمیته اجرایی اتحاد هنگ‌کنگ برای حمایت از جنبش‌های دموکراتکی میهنی چین به رویترز گفته است که چو هانگ تونگ در حالی که قصد داشت به پارک ویکتوریا برود و به یاد قربانیان شمعی روشن کند، دستگیر شده است.

وی یادآور شده که دستگیری این کنشگر هنگ‌کنگی نوعی هشدار به شهروندان و نیز ترسناندن افرادی است که قصد دارند طی امروز و فردا در مراسم سالگرد کشتار میدان تیان‌آن‌من شرکت کنند.

مقامات دولت محلی در هنگ‌کنگ که پیش‌تر بواسطه قانون جدید امنیتی دیکته شده از سوی پکن اقدام در جهت سرکوب بیشتر جنبش دموکراسی‌خواهی را تشدید کرده است همچنین نسبت به شرکت شهروندان در هرگونه مراسم سالگرد اعتراضات و کشتار مخالفان دولت چین در میدان تیان‌آن‌من هشدار داده است.

کنشگر جوان هنگ‌کنگی در حالی در آستانه سالگرد کشتار ۴ ژوئن ۱۹۸۹ حامیان دموکراسی در میدان تیان‌آن‌من دستگیر شده که هزاران مامور پلیس از روز پنجشنبه برای ممانعت از تجمع افراد و برپایی هرگونه مراسم در این راستا در خیابان‌های هنگ کنگ اقدام به گشت‌زنی کرده‌اند.

پلیس هر گونه اجتماع به این مناسبت را غیرقانونی خوانده و اعلام کرده با متخلفات به شدت برخورد خواهد کرد. بر اساس قوانین جاری در هنگ‌کنگ شرکت در تجمعات غیرقانونی برای متخلفان می‌تواند با مجازات پنج سال حبس همراه باشد.

هنگ‌کنگ آخرین نقطه از خاک چین است که پیش‌تر در آن مراسم سالگرد یادبود قربانیان کشتار خونین میدان تیان‌آن‌من برگزار شده بود.

ده‌ها هزار نفر از ساکنان هنگ‌‌کنگ طی سال‌های گذشته همواره با اجتماع در پارک ویکتورا یاد و خاطره قربانیان کشتار میدان تیان‌آن‌من به ویژه دانشجویان جوانی که سازمان‌دهنده این جنش دموکراسی‌خواهی در چین بودند را گرامی می‌داشتند.

این مراسم اما طی دو سال گذشته همزمان با اعتراض‌های گسترده محلی در هنگ‌کنگ به قانون استراداد مظنونان به ارتکاب جرایم و نیز قانون جدید امنیتی که هدف آن سرکوب و قلع و قمع جنبش دموکراسی‌خواهی در این منطقه نیمه‌ خودمختار از خاک چین توصیف شده، با ممانعت مقامات محلی برگزار نشد.

با این حال هزاران نفر در سراسر هنگ‌کنگ سال گذشته برای نشان دادن بی‌اعتنایی خود به ممنوعیت برپایی مراسم به مناسبت یادبود قربانیان کشتار سال ۱۹۸۹ شمع روشن کردند.

همزمان، برخی خبرگزاری‌ها روز جمعه از تشدید تدابیر امنیتی در میدان تیان‌آن‌من در پایتخت چین خبر داده‌اند. بر اساس این گزارش‌ها در حالیکه اتوبوس‌های ویژه برای بازدید گردشگران به این میدان رفت و آمد دارند ماموران امنیتی در پیاده‌روها اقدام به گشت‌زنی کرده و هویت عابران را شناسایی می‌کنند.

میدان تیان‌آن‌من در شهر پکن چهارم ژوئن ۱۹۸۹ به محل سرکوب خونین معترضان و حامیان جنبشی دموکراسی‌خواهانه‌ تبدیل شد که نطفه آن از پانزده آوریل همان‌ سال با هدایت و رهبری دانشجویان شکل گرفته بود.

گفته می‌شود که بیش از صد هزار نفر در تداوم این اعتراض‌ها روز چهارم ژوئن ۱۹۸۹ در میدان تیان‌آن‌من تجمع کردند و چند صد تا هزار نفر در پی خشونت‌های پلیس و ماموران امنیتی در این روز جان باختد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین گذرنامه بریتانیایی شهروندان هنگ‌کنگ را دیگر به رسمیت نخواهد شناخت

گروهی از دانشجویان هنگ‌کنگ در حمایت از دموکراسی شعار دادند

در سالگرد کشتار میدان تیان‌آن‌من، وزیر دفاع چین از اقدام دولت وقت دفاع کرد