Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

در سالگرد کشتار میدان تیان‌آن‌من، وزیر دفاع چین از اقدام دولت وقت دفاع کرد

در سالگرد کشتار میدان تیان‌آن‌من، وزیر دفاع چین از اقدام دولت وقت دفاع کرد
Copyright REUTERS/Thomas Peter
Copyright REUTERS/Thomas Peter
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات چین هرگز شمار واقعی کشته شدگان این حادثه را اعلام نکردند اما سازمانهای حقوق بشری همچنین شاهدان این حادثه، شمار کشته شدگان را بین چندصد نفر تا چند هزار نفر تخمین زده‌اند.

آگهی

دولت چین در اقدامی کم‌سابقه به آنچه سی سال پیش در میدان تیان‌آن‌من شهر پکن روی داده بود، واکنش نشان داد و بار دیگر از سرکوب معترضان در این میدان دفاع کرد.

وزیر دفاع چین در جریان سفر خود به سنگاپور برای شرکت در یک نشست منطقه‌ای اعلام کرد سیاست چین در آن زمان که برای توقف «آشفتگی» اتخاذ شده، سیاست درستی بوده است.

وی فنگه، وزیر دفاع چین گفت: «یک آشفتگی سیاسی روی داده بود و دولت مرکزی باید آن را فرو می‌نشاند. دولت برای متوقف کردن این آشفتگی مصمم بود و سیاست درستی را اتخاذ کرد.»

بیشتر بخوانید:مردی که مقابل تانک‌های میدان تیان‌آن‌من ایستاد چه سرنوشتی پیدا کرد؟

تایوان: چین «صادقانه توبه» کند

دولت تایوان روز دوشنبه در آستانۀ سی ساله شدن حادثۀ سرکوب معترضان در میدان تیان‌آن‌من اعلام کرد که پکن باید برای سرکوب خونین طرفداران دموکراسی «صادقانه توبه» کرده و اصلاحات دموکراتیک را در این کشور آغاز کند.

«شورای امور سرزمین اصلی» دولت تایوان (مرجع هماهنگ کننده روابط میان تایوان باجمهوری خلق چین و ماکائو) در بیانیه‌ای اعلام کرد: «چین باید صادقانه در قبال اتفاقات ۴ ژوئن توبه کند و فعالانه برای انجام اصلاحات دموکراتیک وارد عمل شود.» در ادامه بیانیه آمده است: «ما به مقامات چینی اندرز می‌دهیم که با این اشتباه تاریخی روبرو شوند و در اسرع وقت بابت آن صادقانه عذرخواهی کنند.»

این شورا در ادامه می‌افزاید که پکن برای پنهان نگه داشتن این واقعه دروغ می‌گوید و حقایق را تحریف می‌کند.

بیانیۀ شورا ضمن «باورنکردنی» توصیف کردن سخنان وزیر دفاع چین دربارۀ سرکوب میدان تیان‌آن‌من اعلام کرد که این سخنان ثابت می‌کند ادعای پکن مبنی بر اینکه «چینی‌ها به چینی‌ها حمله نمی‌کنند» دروغ است. شورا در پایان می‌افزاید که تایوان از هر اقدامی در چین برای گسترش دموکراسی حمایت خواهد کرد.

هنوز واکنش پکن به این بیانیه روشن نیست. چین، تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند و بارها تاکید کرده است که در صورت لزوم آماده است تا با استفاده از زور کنترل آن را به دست بگیرد.

سرکوب میدان تیان‌آن‌من

سی سال از کشتار میدان تیان‌آن‌من می‌گذرد اما همچنان در چین برگزاری هرگونه مراسم در یادآوری این روز و بحث‌ عمومی و تهیه گزارش دربارۀ این حادثه ممنوع است.

سی سال پیش از این، هزاران معترض طرفدار دموکراسی که بخش قابل توجهی از آنها را دانشجویان و کارگران تشکیل می‌دادند، از آوریل سال ۱۹۸۹ میلادی برای هفت هفته خیابانهای پکن و میدان بزرگ تیان‌آن‌من را به اشغال خود درآوردند. به نظر می‌رسید که چین در معرض یک تغییر اجتماعی بزرگ است اما تنها در شب منتهی به ۴ ژوئن آرزوهای معترضان برای داشتن آزادی بیان و حقوق دموکراتیک درهم شکست.

تانکها و سربازان چینی برای پایان دادن به این اعتراضات رهسپار میدان شدند و به سمت مردم آتش گشودند. به این ترتیب اعتراضات با سرکوبی خونبار به دست مقامات کمونیست پایان یافت.

مقامات چین هرگز شمار واقعی کشته شدگان این حادثه را اعلام نکردند اما سازمانهای حقوق بشری همچنین شاهدان این حادثه، شمار کشته شدگان را بین چندصد نفر تا چند هزار نفر تخمین زده‌اند.

یکی از تصاویر نمادینی که از این حادثه باقی مانده، مردی تنهاست که مقابل ردیفی از تانکها ایستاده است.

REUTERS/Paul Yeung
بزرگداشت حادثه تیان‌آن‌من در هنگ کنگ، سال ۲۰۱۴ میلادیREUTERS/Paul Yeung

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمع‌هایی به یاد وقایع تیان‌آن‌من؛ پکن اقدام کنسولگری‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا را محکوم کرد

تشدید تدابیر امنیتی همزمان با سالگرد کشتار تیان‌آن‌من؛ یک کنشگر هنگ‌گنگی دستگیر شد

چین در واکنش به اظهارات پمپئو: مستکبران به زباله دانی تاریخ خواهند پیوست