Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چین در واکنش به اظهارات پمپئو: مستکبران به زباله دانی تاریخ خواهند پیوست

 چین در واکنش به اظهارات پمپئو: مستکبران به زباله دانی تاریخ خواهد پیوست
چین در واکنش به اظهارات پمپئو: مستکبران به زباله دانی تاریخ خواهد پیوست
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«هر کس از موضع بالا و با ارعاب و تهدید با مردم چین روبرو شود در نهایت به زباله دانی تاریخ خواهد پیوست.»

آگهی

چین اظهارات مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا درباره واقعه میدان تیان‌آن‌من و سرکوب مخالفان در این کشور را محکوم کرد و آن‌را برآمده از رویکردی «استکباری» خواند.

سخنگوی سفارت چین در واشنگتن روز سه شنبه با انتشار بیانیه‌ای موضع وزیر خارجه آمریکا را توهینی به مردم کشورش توصیف و آنرا «نقض آشکار حقوق بین الملل و قوانینی تلقی کرد که پاینه و بنیان روابط بین کشورها را تشکیل می دهند.»

در این بیانیه ضمن ابراز نارضایتی شدید و مخالفت قاطعانه با اظهارات روز دوشنبه مایک پمپئو در خصوص وقایع تیان‌آن‌من و روند پیشرفت تحولات داخلی در این کشور از سی سال گذشته تا کنون این موضع گیری از سوی وزیر خارجه آمریکا به عنوان «رویکردی جانبدارانه و مستکبرانه» قلمداد و محکوم شده است.

سخنگوی سفارت چین در واشنگتن در ادامه می افزاید: «هر کس از موضع بالا و با ارعاب و تهدید با مردم چین رفتار کند در نهایت به زباله دانی تاریخ خواهد پیوست.»

در بیانیه این دیپلمات بلند پایه چینی همچنین تاکید شده است: «مایک پمپئو به بهانه دفاع از حقوق بشر مطالبی منتشر کرده که مداخله آشکار در امور داخلی چین محسوب می شود. این اظهارات در واقع حمله به نظام حاکم و به چالش کشیدن سیاست داخلی و خارجی چین تلقی می شود.»

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن یادآوری بزرگداشت وقایع سی سال گذشته در میدان تیان‌آن‌من از افرادی که در این رویداد تاریخی شرکت داشتند به عنوان «قهرمانان خلق چین» نام برد و تاکید کرد که این افراد برای مطالبه حقوق بنیادین خود به صحنه آمده بودند.

در این بیانیه تصریح شده بود: «ایالات متحده در دهه‌های پس از این واقعه امیدوار بود که انطباق چین با قواعد جامعه بین الملل به ایجاد فضایی باز و همراه با تحمل بیشتر ایده های مخالف منجر شود اما این امید در واقع بی ثمر و بی نتیجه بوده است. چین با یک حزب واحد سیاسی هیچگونه مخالفتی را تحمل نمی‌کند وهر بار تنها در جهت منافع حزبی و نقض حقوق انسانی اقدام می کند.»

این بیانیه در سی‌امین سالگرد سرکوب معترضان به حکومت چین و هوداران دمکراسی در میدان تیان‌آن‌من منتشر شده است. سازمان‌ها و نهادهای بین المللی و حقوق بشری شمار کشته شدگان این وقایع را که اغلب آنها از افراد طبقه کارگر و دانشجو بوده‌اند چند هزار نفر تخمین زده‌اند.

بیشتر بخوانید: در سالگرد کشتار میدان تیان‌آن‌من، وزیر دفاع چین از اقدام دولت وقت دفاع کرد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پمپئو به یورونیوز:‌ اروپا و آمریکا درک مشترکی از خطر ایران دارند

در سالگرد کشتار میدان تیان‌آن‌من، وزیر دفاع چین از اقدام دولت وقت دفاع کرد

هشدار نظامی پکن به واشنگتن: آمریکا در اختلافات چین با همسایگانش دخالت نکند