۲۷ سال بعد از سرکوب «تیان آن من»؛ مراسم در هنگ کنگ٬ سکوت در پکن

۲۷ سال بعد از سرکوب «تیان آن من»؛ مراسم در هنگ کنگ٬ سکوت در پکن
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مردم هنگ کنگ در مراسمی یاد صدها قربانی میدان «تیان آن من» پکن را در بیست و هفتمین سالگرد سرکوب دانشجویان گرامیداشتند.

به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد سرکوب خونین تظاهرات دانشجویان در میدان تیان آن من پکن٬ تعدادی از فعالان هنگ کنگی در پایان مراسم پارک ویکتوریا با پلیس درگیر شدند. حدود ده نفر از فعالان که شعارهایی در حمایت از استقلال هنگ کنگ می دادند در این تجمع دستگیر شدند.

آگهی
در تجمع پارک ویکتوریای هنگ کنگ دهها هزار نفر از مردم با روشن کردن شمع یاد صدها قربانی میدان تیان آن من پکن را گرامیداشتند.

با این حال با ممانعت دولت چین و کنترل کامل میدان تیان آن من امکان برگزاری هیچ گونه تجمعی در پکن امکانپذیر نشده است و تعدادی از فعالان طرفدار دموکراسی در چین تحت نظر قرار گرفته اند.

گروه مشهور به «مادران تیان آن من» سازمانی که مادران دانشجویان کشته شده در واقعه سال ۱۹۸۹ را سازماندهی کرده است در نامه ای سرگشاده که در هفته جاری توسط سازمان غیر دولتی حقوق بشر چین منتشر شده تلاش دولت برای فراموش شدن این واقعه و ۲۷ سال ترور سفید در این کشور را محکوم کردند.

کشتار میدان تیان آن من پکن در چهارم ژوئن ۱۹۸۹ توسط دولت چین در شرایطی صورت گرفت که دانشجویان و روشنفکران در محکومیت فساد دولتی و مطالبه اصلاحات و دموکراسی به میدان تیان آن من آمده بودند. دولت چین با فرستادن تانک ها و سربازان به این میدان صدها دانشجو را که کشت. رقم دقیق قربانیان آن روز توسط دولت هرگز اعلام نشد اما سازمان های حقوق بشری از صدها و برخی سازمان ها از هزاران کشته سخن گفته اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمع‌هایی به یاد وقایع تیان‌آن‌من؛ پکن اقدام کنسولگری‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا را محکوم کرد

در سالگرد کشتار میدان تیان‌آن‌من، وزیر دفاع چین از اقدام دولت وقت دفاع کرد

گسترش نظارت با دوربین توسط طالبان؛ آیا شرکت چینی طرح امنیتی آمریکا یا ترکیه را اجرا می‌کند؟