۲۷ سال بعد از سرکوب «تیان آن من»؛ مراسم در هنگ کنگ٬ سکوت در پکن

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
۲۷ سال بعد از سرکوب «تیان آن من»؛ مراسم در هنگ کنگ٬ سکوت در پکن

به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد سرکوب خونین تظاهرات دانشجویان در میدان تیان آن من پکن٬ تعدادی از فعالان هنگ کنگی در پایان مراسم پارک ویکتوریا با پلیس درگیر شدند. حدود ده نفر از فعالان که شعارهایی در حمایت از استقلال هنگ کنگ می دادند در این تجمع دستگیر شدند.

در تجمع پارک ویکتوریای هنگ کنگ دهها هزار نفر از مردم با روشن کردن شمع یاد صدها قربانی میدان تیان آن من پکن را گرامیداشتند.

با این حال با ممانعت دولت چین و کنترل کامل میدان تیان آن من امکان برگزاری هیچ گونه تجمعی در پکن امکانپذیر نشده است و تعدادی از فعالان طرفدار دموکراسی در چین تحت نظر قرار گرفته اند.

گروه مشهور به «مادران تیان آن من» سازمانی که مادران دانشجویان کشته شده در واقعه سال ۱۹۸۹ را سازماندهی کرده است در نامه ای سرگشاده که در هفته جاری توسط سازمان غیر دولتی حقوق بشر چین منتشر شده تلاش دولت برای فراموش شدن این واقعه و ۲۷ سال ترور سفید در این کشور را محکوم کردند.

کشتار میدان تیان آن من پکن در چهارم ژوئن ۱۹۸۹ توسط دولت چین در شرایطی صورت گرفت که دانشجویان و روشنفکران در محکومیت فساد دولتی و مطالبه اصلاحات و دموکراسی به میدان تیان آن من آمده بودند. دولت چین با فرستادن تانک ها و سربازان به این میدان صدها دانشجو را که کشت. رقم دقیق قربانیان آن روز توسط دولت هرگز اعلام نشد اما سازمان های حقوق بشری از صدها و برخی سازمان ها از هزاران کشته سخن گفته اند.