Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

چین گذرنامه بریتانیایی شهروندان هنگ‌کنگ را دیگر به رسمیت نخواهد شناخت

پاسپورت‌های بریتانیایی در دست معترضان هنگ‌کنگی
پاسپورت‌های بریتانیایی در دست معترضان هنگ‌کنگی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چین روز جمعه ۱۰ بهمن (۲۹ ژانویه) اعلام کرد از دو روز دیگر گذرنامه بریتانیایی شهروندان هنگ‌کنگ را به عنوان مدرک سفر معتبر یا مجاز برای اثبات هویت به رسمیت نمی‌شناسد.

آگهی

چین روز جمعه ۱۰ بهمن (۲۹ ژانویه) اعلام کرد از دو روز دیگر گذرنامه بریتانیایی شهروندان هنگ‌کنگ را به عنوان مدرک سفر معتبر یا مجاز برای اثبات هویت به رسمیت نمی‌شناسد.

ژانو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین به خبرنگاران گفت: «از روز ۳۱ ژانویه چین دیگر گذرنامه ویژه بریتانیایی موسوم به گذرنامه ملی را به عنوان مدرک هویتی برای سفر به رسمیت نمی‌شناسد و حق انجام اقدامات بعدی را برای خود محفوظ می‌داند.»

این خبر در حالی اعلام می‌شود که بریتانیا آماده می‌شود تا میلیون‌ها شهروند هنگ‌کنگ، مستعمره سابق خود را تحت حمایت بگیرد. مقامات بریتانیایی اعلام کرده بودند که این تصمیم در واکنش به وضع قانون بحث‌برانگیز «امنیت ملی» گرفته شده است.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، در این رابطه گفته بود اگر چین بخواهد قانون امنیت ملی مورد نظر خود را عملی کند، به حدود ۳ میلیون شهروند هنگ کنگی به همراه بستگانشان اجازه ورود به خاک کشورش با گذرنامه ویژه را می‌دهد و راه دریافت شهروندی بریتانیا را برای آن‌ها باز می‌کند.

این گذرنامه ویژه که به نام «گذرنامه ملی» معروف است، تنها برای دسته‌ای از افراد ساکن خارج از بریتانیا صادر شده و شماری از شهروندان هنگ کنگی آن را دارا هستند. مهم‌ترین امتیاز این گذرنامه آن است که به افراد اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به روادید وارد خاک بریتانیا شده و تا ۶ ماه در آنجا اقامت کنند، هرچند داشتن این گذرنامه به معنی برخورداری از تمام حقوق شهروندی بریتانیا نیست.

تنش میان روابط لندن و پکن از زمان تصویب قانون امنیت ملی چین بالا گرفته است.

جرم‌انگاری تجزیه‌طلبی، براندازی، توهین به سرود ملی چین، تروریسم و مداخلات خارجی از موارد پیش‌بینی شده قانون جنجالی امنیت ملی چین است که به گفته کشورهای غربی در حقیقت به قصد پوششی برای محدود ساختن آزادی بیان و تضییع حقوق بشر در هنگ کنگ وضع شده است.

چین پیشتر به «دخالت در امور داخلی هنگ‌کنگ» هشدار داده و از بریتانیا خواسته بود «ذهنیت جنگ سرد و روحیه استعماری خود را رها كند و واقعیت بازگشت هنگ كنگ [به چین] را به رسمیت بشناسد».

هنگ کنگ از سال گذشته برای ماه‌ها صحنه اعتراضات عظیم دموکراسی‌خواهان منتقد سیاست‌های پکن بوده، اعتراضاتی که اغلب به دست نیروهای پلیس سرکوب شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تشدید تدابیر امنیتی همزمان با سالگرد کشتار تیان‌آن‌من؛ یک کنشگر هنگ‌گنگی دستگیر شد

چین ۱۰ تن از دموکراسی‌خواهان هنگ کنگ را که قصد فرار به تایوان داشتند به زندان محکوم کرد

دفتر امنیتی جدید چین در هنگ کنگ افتتاح شد