Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واکنش چین به بریتانیا درباره پذیرش هنگ کنگی‌ها: دودش به چشم خودتان می‌رود

گذرنامه ویژه بریتانیا برای هنگ کنگی‌ها
گذرنامه ویژه بریتانیا برای هنگ کنگی‌ها Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بریتانیا برای پذیرش و ملیت دادن به حدود ۳ میلیون از ۷ میلیون شهروند منطقه نیمه خودمختار هنگ کنگ اعلام آمادگی کرده است.

آگهی

چین در واکنش به اعلام پذیرش میلیون‌ها شهروند هنگ کنگی در بریتانیا در صورت تصویب «قانون امنیت ملی»، روز چهارشنبه به لندن هشدار داد كه در امور هنگ كنگ «دخالت» نکند.

هشدار چین

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین روز چهارشنبه سوم ژوئن (۱۴ خرداد) گفت که پکن در مورد اظهارات دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا به این کشور در مورد «مداخله در امور هنگ کنگ» هشدار داده است.

ژائو در یک نشست خبری گفت: «ما به بریتانیا توصیه می‌كنیم كه از این رویکرد دست برداشته و ذهنیت جنگ سرد و روحیه استعماری خود را رها كند، واقعیت بازگشت هنگ كنگ [به چین] را به رسمیت بشناسد و به آن احترام بگذارد.»

سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن تأکید بر این که لندن باید «بی‌درنگ» دست از «مداخله» در امور هنگ کنگ و امور داخلی چین بردارد، گفت که در غیر این صورت «دود این رفتار به چشم خود بریتانیا خواهد رفت».

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت بریتانیا، استعمارگر پیشین منطقه هنگ کنگ روز چهارشنبه اعلام کرد در صورت تصویب نهایی قانون بحث‌برانگیز امنیت ملی در چین پذیرای شهروندان هنگ کنگی خواهد بود.

قانون امنیت ملی

قانون جنجالی «امنیت ملی» که لایحه آن در مجلس چین مطرح و تصویب شده، در صورت اجرایی شدن به وابسته‌تر شدن هنگ کنگ به چین می‌انجامد.

هنگ کنگ از سال گذشته برای ماه‌ها صحنه اعتراضات عظیم دموکراسی‌خواهان منتقد سیاست‌های پکن بوده، اعتراضاتی که اغلب به دست نیروهای پلیس سرکوب شده است. 

جرم‌انگاری تجزیه‌طلبی، براندازی، توهین به سرود ملی چین، تروریسم و مداخلات خارجی از موارد پیش‌بینی شده در این قانون است که به گفته غربی‌ها بهانه چینی‌ها برای محدود ساختن آزادی بیان و ضایع کردن حقوق بشر در هنگ کنگ است.

وزیر خارجه بریتانیا از اجرایی شدن این قانون ابراز نگرانی کرده و خواستار آن شده است که این قانون مورد «بررسی مجدد» قرار گیرد.

اعلام پذیرش مهاجران

در همین حال بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا در مقاله‌ای که روز چهارشنبه در روزنامه تایمز و یک روزنامه دیگر منتشر شد، نوشت که اگر چین قانون امنیت ملی مورد نظر خود را عملی کند، به حدود ۲ و نیم میلیون شهروند هنگ کنگی دیگر به همراه بستگانشان اجازه ورود به خاک کشورش با گذرنامه ویژه را می‌دهد و راه را برای دریافت شهروندی بریتانیا برای آنها باز می‌کند.

پیش از این دومینیک راب گفته بود پس از تصویب نهایی قانون امنیت ملی در چین، به حدود ۳۵۰ هزار شهروند هنگ کنگی که دارنده گذرنامه ویژه بریتانیایی‌های خارج از کشور هستند، اجازه اقامت داده خواهد شد.

به این ترتیب بریتانیا برای پذیرش و ملیت دادن به حدود ۳ میلیون از ۷ میلیون شهروند منطقه نیمه خودمختار هنگ کنگ اعلام آمادگی کرده است.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

گذرنامه ویژه چیست؟

برخی از شهروندان هنگ کنگی نوعی گذرنامه ویژه بریتانیایی دارند که با آنکه نام آن «گذرنامه ملی» است، تنها برای دسته‌ای از افراد ساکن خارج از بریتانیا صادر شده است.

مهم‌ترین امتیاز این گذرنامه آن است که به افراد اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به روادید وارد خاک بریتانیا شده و تا ۶ ماه در آنجا اقامت کنند. داشتن این گذرنامه به معنی برخورداری از تمام حقوق شهروندی بریتانیا نیست.

بنا بر تصمیم جدید دولت بریتانیا، قرار است اکنون مدت اعتبار این گذرنامه تا ۱۲ ماه افزایش یابد. از این گذشته، اعتبار این گذرنامه پس از سپری شدن یک سال قابل تمدید خواهد بود. بوریس جانسون اکنون می‌گوید دولتش امکانی فراهم خواهد کرد تا دارندگان این گونه گذرنامه‌ها بتوانند درخواست شهروندی هم بدهند.

گروه پنج چشم

دومینیک راب همچنین روز سه‌شنبه به نمایندگان مجلس بریتانیا گفت با کشورهای عضو گروه «پنج چشم» درباره تبادل اطلاعات و نیز امکان تقسیم مهاجران هنگ کنگی در صورت رسیدن موج مهاجران، تلفنی گفتگو کرده است.

آگهی

کشورهای عضو گروه «پنج چشم» یعنی استرالیا، بریتانیا، کانادا، نیوزیلند و ایالات متحده آمریکا با یکدیگر هم‌پیمان شده‌اند تا آخرین اطلاعات طبقه بندی شده دربارۀ فعالیت‌های خارجی چین را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تقابل آمریکا با قانون امنیتی چین؛ واشنگتن به روابط ویژه با هنگ‌کنگ پایان می‌دهد

درگیری معترضان و پلیس هنگ‌ کنگ در بیست‌ و چهارمین آخر هفته اعتراض‌های ضد دولتی

خلاقیت و دوستی با محیط زیست در نمایشگاه آثار هنری در هنگ کنگ