دولت بایدن با قرارداد فروش ۷۳۵ میلیون دلار تجهیزات نظامی به اسرائیل موافقت کرد

Wally Santana
Wally Santana Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

منابعی در كنگره آمریکا اعلام کردند که با توجه به درگیری‌های اخیر اسرائیل و فلسطینیان، احتمالا قانونگذاران کنگره نیز با صدور چنین مجوز فروشی مخالفت نخواهند کرد.

آگهی

دولت جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا با امکان فروش ۷۳۵ میلیون دلار تجهیزات نظامی به اسرائیل موافقت كرد و منابعی در كنگره آمریکا نیز روز دوشنبه اعلام کردند که با توجه به درگیری‌های اخیر اسرائیل و فلسطینیان، احتمالا قانونگذاران کنگره نیز با صدور چنین مجوز فروشی مخالفت نخواهند کرد.

موضوع فروش این تجهیزات نظامی پیش‌تر از سوی روزنامه واشنگتن‌ پست رسانه‌ای شده بود و سه منبع آگاه در واشنگتن نیز اعلام کردند که کنگره در ماه آوریل بطور غیر رسمی و در نهایت در ۵ مه بطور رسمی، به عنوان بخشی از روند رایج در موضوع توافق نامه‌های فروش عمده اسلحه به کشورهای دیگر، در جریان این توافق تجاری قرار گرفته است.

بر اساس قوانین ایالات متحده، کنگره پس از این اعلام رسمی مدت ۱۵ روز فرصت دارد تا در صورت نیاز با چنین توافقی مخالفت کند؛ اما با توجه تداوم خشونت‌ها میان اسرائیل و فلسطینی‌ها و تداوم حملات حماس به خاک اسرائیل، انتظار نمی‌رود چنین مخالفتی اعلام شود.

در شرایط عادی و غیرجنگی، فروش جنگ افزارهای هدایت ماهواره‌ای موسوم به «مهمات تهاجم مستقیم مشترک» یا JDAM به اسرائیل، کاری معمول محسوب می‌شود اما اکنون که این کشور در وضعیت جنگی قرار دارد، مسأله فروش این بمب‌های ساخت شرکت بوئینگ، توجه‌های بیشتری را جلب کرده است.

سه دستیار در کنگره آمریکا اعلام کردند که تا کنون هیچ اعتراضی در این باره از سوی رهبران دموکرات‌ها یا جمهوریخواهان آمریکا در کمیته امور خارجه کنگره که مسئول بررسی این قراردادهاست، مطرح نشده است.

همزمان، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز ضمن خودداری از بیان جزئیات این قرارداد فروش، مقابل خبرنگاران اعلام کرد که واشنگتن «عمیقا» از خشونت‌ها در منطقه نگران است و برای بازگشت آرامش تلاش می‌کند.

موضوع فروش این تجهیزات، واکنش محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران را در پی داشت.

وزارت امور خارجه ایران بامداد سه‌شنبه از قول او پیامی به این شرح در صفحه توییتر خود منتشر کرد: «همزمان با آنکه تسلیحات آمریکایی بر سر مردم بیگناه فلسطین فرود می‌آید، ایالات متحده بار دیگر موشک‌های «نقطه زن» به ارزش ۷۵۳ میلیون دلار را به اسرائیل با هدف کشتن شمار بیشتری از کودکان با دقت بیشتر و دقیق‌تر تحویل داده است. در عین حال ایالات متحده مانع بیانیه احتمالی شورای امنیت سازمان ملل با ملایم‌ترین لحن شده است. جهان در حالی نظاره‌گر است که اسرائیل و حامی آن، چهره کریه خود را به نمایش گذاشته‌اند.»

ایالات متحده در جریان نبرد یک هفته اخیر میان نیروهای اسرائیل و شبه‌نظامیان فلسطینی حماس و جهاد اسلامی، بارها حمایت قوی خود را از اسرائیل و حق این کشور برای دفاع از خود اعلام کرده است و حمایت از اسرائیل، یک ارزش مشترک و اساسی، هم در میان دموکرات‌ها و هم جمهوریخواهان کنگره محسوب می‌شود.

با این وجود در این مدت شماری از نمایندگان دموکرات نیز خواستار موضع گیری سخت‌تر وانشگتن علیه دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا صادرات تسلیحات اروپایی به افزایش جنگ و درگیری در جهان دامن زده است؟

گروه بلینگ‌کت: سربازان آمریکایی در جریان مرور آنلاین دانش خود، اسرار هسته‌ای را فاش کرده‌اند

ده‌ها خبرنگار فلسطینی می‌گویند که حساب‌هایشان در واتس‌اپ مسدود شده است