بیش از ۱۸۰ نفر در درگیری میان فلسطینیان و نیروهای اسرائیلی در مسجدالاقصی زخمی شدند

درگیری میان نیروهای امنیتی اسرائیل و فلسطینیان در مسجد الاقصی
درگیری میان نیروهای امنیتی اسرائیل و فلسطینیان در مسجد الاقصی Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس اسرائیل زمانی که مسلمانان روزه‌دار در مسجدالاقصی در حال نماز بودند، شمار قابل توجهی از نیروهایش را در اطراف محل عبادت آنها مستقر کرد. پلیس همچنین دروازه‌های منتهی به مسجدالاقصی از داخل شهر قدیم را بست.

آگهی

درگیری نمازگزاران فلسطینی روز جمعه ۷ مه در مسجد الاقصی با پلیس اسرائیل بیش از ۱۸۰ زخمی برجای گذاشت؛ از این تعداد ۱۷۵ نفر فلسطینی و ۶ تن دیگر از نیروهای پلیس اسرائیل بوده‌اند. 

به گفته هلال احمر زخمی‌ها عمدتا به دلیل شلیک گلوله‌های لاستیکی و نارنجک‌های بی‌حس کننده، از ناحیه سر و صورت زخمی شده‌اند.

پلیس اسرائیل زمانی که مسلمانان روزه‌دار در مسجدالاقصی در حال نماز بودند، شمار قابل توجهی از نیروهایش را در اطراف محل عبادت آنها مستقر کرد. پلیس همچنین دروازه‌های منتهی به مسجدالاقصی از داخل شهر قدیم را بست.

این اقدامات، واکنش فلسطینی‌ها را در پی داشت. نمازگزاران به سمت نیروهای پلیس کفش و سنگ و صندلی پرتاب کردند و نیروهای پلیس نیز به سمت آنها آتش گشودند.

تنش میان اسرائیل و فلسطینی‌ها بار دیگر در چند هفته اخیر افزایش یافته است. ده‌ها فلسطینی که ساکن مناطق شرقی بیت‌المقدس هستند، با گسترش شهرک سازی‌های اسرائیل در معرض خطر اخراج قرار دارند و از آغاز ماه رمضان تا کنون نیز بارها مسلمانان بیت‌المقدس در طول شب با نیروهای پلیس درگیر شده‌اند.

پیش از این در اوایل روز جمعه، سه فلسطینی به سمت یک ایست بازرسی متعلق به اسرائیلی‌ها در شهر جنین آتش گشودند که با واکنش نیروهای اسرائیلی روبرو شدند و با تیراندازی متقابل اسرائیلی‌ها، دو تن از آنها کشته شدند و نفر سوم نیز زخمی شد.

با تشدید ناآرامی‌ها، اردن به اسرائیل نسبت به انجام اقدامات تحریک آمیز هشدار داد.

این احتمال وجود دارد که در روزهای آتی بویژه با برگزاری مراسمی همچون «شب قدر» از سوی مسلمانان و برگزاری جشن ملی و مذهبی «روز اورشلیم» از سوی اسرائیلی‌ها بر شدت خشونت‌ها در این منطقه افزوده شود.

روز دوشنبه نیز انتظار می‌رود که دادگاه اسرائیل رای خود را درباره اخراج فلسطینی‌ها از مناطق شرقی بیت‌المقدس صادر کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگرانی «شدید» چین از درگیری‌ اسرائیل و فلسطینی‌ها و درخواست «اقدام عملی» سازمان ملل

سکس زندانبانان زن در زندان‌های اسرائیل؛ تل‌آویو با رسوایی جدید مواجه شد

یک زندان‌بان زن در اسرائیل مظنون به برقراری رابطه جنسی با زندانی فلسطینی است