Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دیوان کیفری بین‌المللی: صلاحیت رسیدگی به پروندۀ جنایات جنگی در سرزمین‌های فلسطینی را داریم

Chief Prosecutor Fatou Bensouda
Chief Prosecutor Fatou Bensouda Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی می‌گوید که هم نیروهای اسرائیلی و هم گروه‌های مسلح فلسطینی مانند حماس می‌توانند عاملان احتمالی وقوع جنایات جنگی در کرانه باختری بویژه در بیت‌المقدس شرقی و نوار غزه باشند.

آگهی

دیوان کیفری بین‌المللی (ICC) مستقر در لاهه هلند روز جمعه اعلام کرد که صلاحیت رسیدگی به پروندۀ وقوع جنایات جنگی در سرزمین‌های فلسطینی را دارد.

به این ترتیب با رای قضات این دیوان و با وجود مخالفت‌های اسرائیل، راه برای انجام تحقیقات بیشتر در موضوع این پرونده هموار شد.

قضات دیوان اعلام کردند که این تصمیم با استناد به آیین نامه‌ها و اسناد بنیادین این نهاد قضایی گرفته شده و به معنای تلاش برای تعیین دولت یا مرزهای قانونی نیست.

اسرائیل که عضو این دیوان نیست، پیش از این صلاحیت آن را در رسیدگی به این پرونده رد کرده بود.

فاتو بنسودا، دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی پیش از این در سال ۲۰۱۹ میلادی اعلام کرده بود که اگرچه یک «مبنای منطقی» برای آغاز تحقیقات درباره جنایات جنگی روی داده در پی اقدامات نظامی اسرائیل در نوار غزه و همچنین فعالیت شهرک سازی اسرائیل در کرانه باختری وجود دارد، اما از دادگاه خواست که قبل از ادامۀ کار، درباره صلاحیت سرزمینی خود برای رسیدگی به این پرونده اعلام موضع کند.

خانم بنسودا اعلام کرد که هم نیروهای اسرائیل و هم گروه‌های مسلح فلسطینی مانند حماس می‌توانند عاملان احتمالی وقوع جنایات جنگی در کرانه باختری بویژه در بیت‌المقدس شرقی و نوار غزه باشند.

فلسطینی‌ها که در سال ۲۰۱۵ میلادی به عضویت دیوان کیفری بین‌المللی درآمده‌اند، مدتهاست خواستار پیگیری این پرونده هستند و از دادگاه خواسته‌اند تا دربارۀ اقدامات اسرائیل در جریان جنگ ۲۰۱۴ علیه شبه نظامیان فلسطینی در نوار غزه، همچنین شهرک سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس تحقیق کند.

جامعه جهانی بارها نسبت به شهرک سازی‌های گسترده اسرائیل در این مناطق ابراز نگرانی کرده است و آن را بر خلاف قوانین بین‌الملل می‌داند.

واکنش مقام‌های فلسطینی و اسرائیلی

وزارت خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین از این حکم استقبال کرد و در بیانیه‌ای این روز را «یك روز تاریخی برای اصل مسئولیت پذیری» دانست.

سامی ابوزهری، عضو ارشد جنبش حماس نیز این تصمیم را «تحول مهمی در محافظت از مردم فلسطین» توصیف کرد.

اما بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد که «دادگاه، جنایات واقعی جنگ را نادیده می‌گیرد و در عوض اسرائیل را تعقیب می‌کند؛ یعنی کشوری با یک رژیم دموکراتیک قوی و حاکمیت قانون که عضو این دادگاه هم نیست.»

او تاکید کرد که اسرائیل «از همه شهروندان و سربازان کشور» در برابر پیگردهای قانونی محافظت خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادستان دیوان کیفری بین‌المللی خواستار گشایش تحقیق در‌باره «جنایات جنگی» در اراضی فلسطینی شد

دادستان دیوان کیفری بین‌المللی خواستار صدور حکم جلب نتانیاهو و رهبران حماس شد

یکه‌خوردن نماینده اسرائیلی از «دروغگو» خطاب شدن در دیوان لاهه