Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پاسخ اسرائیل به دیوان کیفری بین‌المللی: به جای اسرائیل محاکمه ایران را آغاز کنید

پاسخ اسرائیل به دیوان کیفری بین‌المللی: به جای اسرائیل محاکمه ایران را آغاز کنید
Copyright Ronen Zvulun/Pool Photo
Copyright Ronen Zvulun/Pool Photo
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیش از این، موضوع رسیدگی به وقایع ایران در دیوان کیفری بین‌المللی از سوی رضا پهلوی نیز مطرح شده بود. او خطاب به اعضای اتحادیه اروپا در شورای امنیت سازمان ملل نوشت: به جای التماس کردن برای گفتگو و تجارت با این رژیم نسل کش ایران، خواستار پیگرد قانونی آنها توسط دیوان کیفری بین‌المللی شوید.

آگهی

اسرائیل روز چهارشنبه در واکنش به تصمیم دادستان دیوان کیفری بین‌المللی برای انجام تحقیقات کامل دربارۀ وقوع جنایت جنگی در سرزمین‌های اشغالی اعلام کرد که بهتر است این نهاد حقوقی به جای اسرائیل درباره اقدامات انجام شده توسط حکومتگران در ایران تحقیق کند.

اسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل در پیامی توییتری با اشاره به گزارش اخیر رویترز مبنی بر کشته شدن حدود ۱۵۰۰ نفر در اعتراضات آبان‌ماه ایران نوشت: «خامنه‌ای یک جنایتکار جنگی است. او دستور قتل ۱۵۰۰ نفر از مردم معترض را داده و دیوان کیفری بین‌المللی یک تحقیق ساده هم نمی‌کند. اما آن‌ها با استاندارد دوگانه با اسرائیل برخورد می‌کنند‌. ما در مقابل تروریست‌ها از خود دفاع می‌کنیم و هیچکس نمی‌تواند این حق ما را نادیده بگیرد‌.»

فاتو بنسودا، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی روز جمعه ۲۰ دسامبر (۲۹ آذر) اعلام کرده بود که بررسی‌های مقدماتی اوضاع در سرزمین‌های اشغالی نشان داده است که آنچه در کرانه باختری رود اردن، شرق بیت‌المقدس و غزه روی داده، جنایات جنگی بوده است.

خانم بنسودا تاکید کرد که این تحقیقات مقدماتی مدت پنج سال طول کشیده و «مستقل، عینی و بی‌طرفانه» بوده است. او افزود اکنون از دیوان کیفری بین‌المللی می‌خواهد مطابق با ماده ۱۲ اساسنامه روم درباره فلسطین، حکم قضایی درباره صلاحیت این دیوان برای انجام تحقیقات تکمیلی و رسیدگی به این پرونده را صادر کند.

پیش از این، موضوع رسیدگی به وقایع ایران در دیوان کیفری بین‌المللی از سوی رضا پهلوی، ولیعهد پیشین ایران نیز مطرح شده بود.

او نیز در پیامی توییتری نوشته بود: «اعضای اتحادیه اروپا در شورای امنیت سازمان ملل: این رژیم تنها در چند روز ۱۵۰۰ ایرانی را در خیابان‌ها کشت. به جای التماس کردن برای گفتگو و تجارت با این رژیم نسل کش، خواستار پیگرد قانونی آنها توسط دیوان کیفری بین‌المللی شوید. به مردم ایران کمک کنید تا خامنه‌ای را به عدالت بسپارند.»

اعتراضات مردم ایران به تصمیم «شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه» که از عصر جمعه ۲۴ آبان (۱۵ نوامبر) آغاز شد، منجر به مرگ صدها تن و بازداشت هزاران نفر شد.

عفو بین‌الملل ۱۰ روز پیش از این، شمار کشته شدگان این اعتراضات را دست‌کم ۳۰۴ نفر اعلام کرده و هشدار داده بود که این رقم احتمالا افزایش خواهد یافت.

خبرگزاری رویترز نیز روز دوشنبه ۲۳ دسامبر (۲ دی) به نقل از سه مقام وزارت کشور ایران، شمار کشته شدگان را حدود ۱۵۰۰ نفر اعلام کرد که دست‌کم۱۷ نفر از آنها نوجوان و ۴۰۰ نفر نیز زن بوده‌اند. سخنگوی شورای امنیت ملی ایران این گزارش را تکذیب کرده است.

به گفته مقام‌های ایران در جریان این اعتراضات نزدیک به ۷ هزار نفر نیز بازداشت شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراضات ایران؛ نماینده مجلس می‌گوید حدود ۷ هزار نفر بازداشت شده‌اند

گفتگو با سعید پیوندی؛ چگونه می‌توان سرکوب اعتراضات ایران را «غیرممکن» کرد؟

اسرائیل به برخی اشتباهات و ناهماهنگی‌‌ها در حمله هفت اکتبر حماس اعتراف کرد