Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حکم دیوان بین‌المللی دادگستری به اعتراض آمریکا: صلاحیت رسیدگی به شکایت ایران را داریم

Peter Dejong
Peter Dejong Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیوان بین‌المللی دادگستری، رکن قضائی اصلی سازمان ملل متحد و مستقر در شهر لاهۀ هلند، روز چهارشنبه رای خود را در قبال ایرادات مطرح شده از سوی واشنگتن برای رسیدگی این نهاد به شکایت ایران از ایالات متحده اعلام کرد.

آگهی

دیوان بین‌المللی دادگستری، رکن قضائی اصلی سازمان ملل متحد و مستقر در شهر لاهۀ هلند، روز چهارشنبه رای خود را در قبال ایرادات مطرح شده از سوی واشنگتن برای رسیدگی این نهاد به شکایت ایران از ایالات متحده اعلام کرد.

بر اساس حکم دیوان، این نهاد قضایی صلاحیت رسیدگی به شکایت ایران را دارد.

ایران در اواسط سال ۲۰۱۸ میلادی آمریکا را به دیوان بین‌المللی دادگستری کشاند و اعلام کرد که واشنگتن با اعمال تحریم‌ها، عهدنامه «مودت» ميان آمریکا و ایران، امضا شده در سال ۱۹۵۵ میلادی (۱۳۳۴ شمسی) میان دولت آیزنهاور و دولت شاهنشاهی ایران را نقض کرده است.

تهران بر این اساس خواستار لغو تحریم‌هایی شد که در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ علیه این کشور وضع شده بود.

با این وجود واشنگتن از همان آغاز روند رسیدگی به این شکایت، همواره تاکید داشت که دیوان بین‌المللی دادگستری صلاحیت قانونی رسیدگی به این پرونده را ندارد. واشنگتن همچنین استدلال می‌کرد که اعمال این تحریم‌ها الزامی بودند زیرا ایران «تهدیدی جدی» برای امنیت بین‌المللی محسوب می‌شود.

با رای روز چهارشنبه دیوان در قبال ایرادات مطرح شده از سوی آمریکا، امکان رسیدگی ماهوی به این دادخواست فراهم شد.

بر اساس بیانیه‌ای که از سوی دیوان بین‌المللی دادگستری منتشر شده است، قضات دیوان به اتفاق آراء، اعتراض مقدماتی آمریکا به صلاحیت این دادگاه برای رسیدگی به این شکایت را رد کردند. زیرا از نظر آنها موضوع شکایت، تفسیر یا اعمال معاهدۀ مودت امضا شده در سال ۱۹۵۵ میلادی نبوده است.

قضات دیوان همچنین به اتفاق آراء، اعتراض آمریکا به عدم صلاحیت دیوان برای رسیدگی به موضوعات مربوط به فعالیتهای تجاری و معاملات ایران(یا اتباع و شرکتهای ایرانی) با کشورهای ثالث (یا اتباع و شرکتهای آنها) را رد کردند.

قضات دیوان با پانزده رای موافق در مقابل یک رای مخالف، اعتراض ایالات متحده مبنی بر غیرقابل قبول بودن شکایت مطرح شده از سوی ایران را رد کردند.

قضات دیوان همچنین با پانزده رای موافق در مقابل یک رای مخالف، اعلام داشتند که این دیوان به موجب بند ۲ پیمان مودت، صلاحیت رسیدگی به دادخواست دریافت شده از سوی ایران در تاریخ ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۸ میلادی را دارد و این درخواست قابل قبول است.

واکنش ایران به حکم دادگاه لاهه

ایران تصمیم روز چهارشنبۀ دیوان بین‌المللی دادگستری را که خود را برای رسیدگی به دادخواست لغو تحریم‌های ایالات متحده «صالح» می‌دانست، یک «پیروزی» توصیف کرد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در پیامی توییتری نوشت: «یک پیروزی دیگر برای ایران.»

ایالات متحده آمریکا پیش از این در اواخر سال ۲۰۱۸ میلادی، پس از آنکه دیوان بین‌المللی دادگستری طی حکمی اعلام کرد که این کشور باید در موضوع وضع تحریم‌ها علیه ایران محدودیتهایی قائل شود و موانع صدور اقلام بشردوستانه به ایران را برطرف کند، به «پیمان مودت با ایران» پایان داد.

در آن زمان مایک پمپئو، وزیر خارجه وقت آمریکا اعلام کرد که «ایران از دادگاه بین‌المللی دادگستری برای حمله به آمریکا سوءاستفاده کرده است».

واکنش آمریکا

واشنگتن تصمیم و رای امروز چهارشنبه دیوان بین‌المللی دادگستری را که به نفع ایران صادر شد، ناامید کننده خواند.

 ند پرایس، سخنگوی وزارت‌ امور خارجه آمریکا با بیان این که «ما به دیوان بین‌المللی دادگستری احترام زیادی قائلیم» گفت: «از این که دیوان استدلال‌های حقوقی ما را مبنی بر این که رسیدگی به ادعای ایران از صلاحیت این دیوان خارج است، نپذیرفت، ناامید شدیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران پرونده تازه‌ای علیه ایالات متحده در دیوان بین‌المللی دادگستری می‌گشاید

آمادگی ماکرون برای میانجیگری بین ایران و آمریکا؛ میانجی صادقی خواهم بود

«پیوند پنهانی جمهوری اسلامی و اقلیم کردستان عراق: پای قاچاق میلیون‌ها دلار نفت در میان است»