آمادگی ماکرون برای میانجیگری بین ایران و آمریکا؛ میانجی صادقی خواهم بود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Ludovic Marin
Ludovic Marin   -  Copyright  AP Photo

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه روز پنج‌شنبه با استقبال از تمایل ایالات متحده برای تعامل دوباره با ایران، آمادگی خود را برای میانجیگری میان دو کشور اعلام کرد و افزود که کشورهای عربستان سعودی و اسرائیل نیز باید به گونه‌ای در مذاکرات پیش‌رو درگیر شوند.

آقای ماکرون که از پاریس در یک کنفرانس ویدیویی به میزبانی اتاق فکر شورای آتلانتیک مستقر در واشنگتن سخنرانی می‌کرد، گفت: «ما باید مذاکرات جدید با ایران را نهایی کنیم... من هر کاری که بتوانم انجام می‌دهم تا از هرگونه ابتکار عمل طرفِ آمریکایی برای برقراری مجدد گفتگو حمایت کنم... من اینجا خواهم بود ... من دو سال پیش، همچنین یک سال و نیم پیش نیز در دسترس بودم و تلاش خواهم کرد تا در این گفتگوها یک میانجی صادق و متعهد باشم.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی از توافق هسته‌ای ایران که با هدف محدود کردن برنامه اتمی تهران در ازای کاهش تحریم‌های ایالات متحده منعقد شده بود، بطور یکجانبه خارج شد. اما اکنون جو بایدن، جانشین او می‌گوید که چنانچه ایران بار دیگر به تعهدات خود در چهارچوب این توافق پایبند شود، آمریکا نیز آماده است تا به این توافق برگردد.

آقای ماکرون تاکید کرد که زمان مذاکرات جدید فرا رسیده؛ زیرا ایران به تولید سلاح هسته‌ای نزدیکتر شده است. او افزود لازم است با برنامه موشک‌های بالستیک ایران نیز مقابله و برای بازگشت ثبات به منطقه تلاش شود.

رئیس جمهوری فرانسه پیش از این در سال ۲۰۱۹ میلادی نیز تلاش کرده بود تا ایران و واشنگتن را به میز مذاکره برگرداند و پارامترهایی را برای گفتگوهای گسترده‌تر در آینده تعیین کند.