آمریکا ادله و شکایت ایران را در لاهه به چالش می‌کشد

حضور وکلای ایران و آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری در سال ۲۰۱۹
حضور وکلای ایران و آمریکا در دیوان بین المللی دادگستری در سال ۲۰۱۹ Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتظار می‌رود که وکلای آمریکا در این جلسات صلاحیت بالاترین دادگاه سازمان ملل متحد را برای رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا که به دنبال اعمال دوباره تحریم‌های واشنگتن علیه تهران ثبت شده است، زیر سؤال ببرند.

آگهی

دور جدید رسیدگی به پرونده شکایت ایران از آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری از امروز، دوشنبه ۱۴ سپتامبر در شهر لاهه هلند آغاز شد.

وزارت خارجه ایران با ثبت دادخواستی در ديوان بين‌المللی دادگستری در سال ۲۰۱۸، از آمریکا به دلیل «اعمال مجدد تحريم‌های یكجانبه اقتصادی و تشدید اقدام‌های محدودكننده عليه دولت، ملت و شركت‌های ايرانی و مغايرت آنها با برخی مفاد عهدنامه مودت ميان دو كشور در سال ۱۹۵۵» شکایت کرده بود.

به گزارش تارنمای رسمی سازمان ملل متحد، دیوان بین المللی دادگستری از امروز تا ۲۱ سپتامبر، جلسات استماع عمومی خویش را راجع به «ایرادات مقدماتی» آمریکا برگزار می‌کند. این جلسات به دلیل شیوع ویروس کرونا به صورت ویدئو کنفرانس برگزار می‌شود.

انتظار می‌رود که وکلای آمریکا در این جلسات، صلاحیت بالاترین دادگاه سازمان ملل متحد را برای رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا که به دنبال اعمال دوباره تحریم‌های واشنگتن علیه تهران ثبت شده است، زیر سؤال برده و آن را به چالش بکشند.

JERRY LAMPEN/AFP
محسن محبی، نماینده ایرانJERRY LAMPEN/AFP

پیش از این آمریکا در اعتراض به این دادگاه، لايحه مكتوبی از ايرادات خود را نزد ديوان بین‌المللی دادگستری ثبت كرده و معتقد بود که این ديوان، صلاحيت پرداختن به موضوع را ندارد. ايران نیز در مقابل با ارسال لایحه مکتوبی به دیوان بین الملل دادگستری، بر صلاحیت این دادگاه تأکید کرده بود.

بنابراین ديوان بین‌المللی دادگستری ابتدا با بررسی لوايح مكتوب ارائه شده و برگزاری جلسات شفاهی استماع، درباره صلاحیت خود تصمیم خواهد گرفت و پس از آن در صورت احراز صلاحيت، وارد رسیدگی ماهوی می‌شود.

پیش از این دیوان بین‌المللی دادگستری دستور موقت خود را در خصوص این پرونده اعلام کرده بود؛ رأیی که به نفع ایران ارزیابی شد. بر اساس این دستور موقت، آمریکا ملزم شده است تا در راه انتقال «دارو، تجهيزات پزشكی و دارویی و مواد غذایی» به ايران، مانعی ایجاد نکند. در جریان رسیدگی مقدماتی، قاضی منصوب شده از سوی آمریکا نیز به الزام ایالات متحده به انتقال تجهیزات پزشکی و مواد غذایی به ایران رای مثبت داده بود.

با این حال مقام‌های ایرانی معتقدند که آمریکا به دستور دیوان بین‌المللی دادگستری بی‌اعتنا بوده است. از همین رو آنان گفته‌اند که تمام موارد تخلف آمریکا را به این دیوان ارائه کرده‌اند.

اما واشنگتن معتقد است که هدف اصلی ایران از ارائه این دادخواست حقوقی، مقید کردن آمریکا به اجرای برجام است که دونالد ترامپ، آمریکا را از آن خارج کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا آمریکا می‌تواند با «وتوی مضاعف» ماشه بازگشت تحریم‌های ایران را بچکاند؟

رییس شورای امنیت درخواست آمریکا برای بازگشت تحریم‌های ایران را رد کرد

«صادرات نفت ایران در دوازده ماه گذشته به بیش از ۳۵ میلیارد دلار رسید»