Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گروه بلینگ‌کت: سربازان آمریکایی در جریان مرور آنلاین دانش خود، اسرار هسته‌ای را فاش کرده‌اند

Germany US Forces
Germany US Forces Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروه «بلینگ‌کت» می‌گوید که به کمک اسرار فاش شده، می‌توان محل دقیق انبار بمب‌های هسته‌ای ایالات متحده در اروپا را یافت.

آگهی

بر اساس گزارشی که روز جمعه ۲۸ ماه مه از سوی وبسایت روزنامه‌نگاری تحقیقاتی بلینگ‌کت «Bellingcat» منتشر شد، آن دسته از سربازان آمریکایی که به مرور اینترنتی اطلاعات و دانش نظامی خود می‌پردازند، بخشی از اسرار هسته‌ای این کشور را فاش کرده‌اند.

گروه «بلینگ‌کت» می‌گوید که به کمک اسرار فاش شده، از جمله می‌توان محل دقیق انبار بمب‌های هسته‌ای ایالات متحده در اروپا را یافت.

در این گزارش آمده است که آن دسته از سربازان آمریکایی که مسئول زرادخانه هسته‌ای این کشور در اروپا هستند، باید بطور منظم به پرسشنامه‌های امنیتی طولانی و مفصل پاسخ دهند و برای انجام این کار، آن‌ها باید مجموعۀ بزرگی از اطلاعات و کدها و کلمات اختصاری را حفظ باشند؛ موضوعی که باعث شده سربازان برای فعال نگاه داشتن حافظه خود در این زمینه، به مرور آنلاین اطلاعاتشان روی بیاورند و ناخواسته اطلاعات را فاش کنند.

تیم تحقیقاتی «بلینگ‌کت» برای انجام این تحقیق به سراغ موتورهای جستجوی اینترنت رفت.

این تیم هنگامی که در وبسایت گوگل، به دنبال یافتن اطلاعاتی درباره کلمات اختصاری استفاده شده از سوی ارتش آمریکا مرتبط با نام پایگاه‌های اروپایی بود که گفته می‌شود محل نگهداری موشک‌ها با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای هستند، به مجموعه‌ای از برگه‌های مرور آنلاین دست یافت که نه تنها محل این انبارها را فاش می‌کردند، بلکه حتی مشخص می‌کردند که کدام موشک‌ها «فعال» هستند یعنی به کلاهک‌های هسته‌ای مجهز شده‌اند.

به عنوان مثال با بررسی این برگه‌های مرور آنلاین، فاش می‌شد که در پایگاهی که موشک‌های هسته‌ای هوابرد B61 انبار شده‌اند، هر کدام از آشیانه‌های هواپیماها (که مخفف انگلیسی آن PAS است) به سیستم‌های امنیتی (WS3) مجهزند و دارای یک طاق بتنی (vault) نیز هستند که می‌تواند تا چهار بمب هسته‌ای B61 را در خود جای دهد.

خبرنگاران عضو این تیم تحقیق، تنها با تایپ کردن کلماتی مانند «PAS» و «WS3» و «vault» در کنار نام یکی از پایگاه‌های نظامی شناخته شده به عنوان انبار تجهیزات هسته‌ای، توانستند به سادگی به اپلیکیشن‌های رایگانی دست یابند که مملو از فیش‌های مرور اطلاعات برای نظامیان بود؛ اپلیکیشن‌هایی مانند Chegg ، Quizlet و Cram.

از دیگر اطلاعات فاش شده اینکه اگرچه دولت هلند هرگز به‌طور رسمی تایید نکرده که پایگاه هوایی «Volkel» در جنوب شرق این کشور یکی از انبارهای تسلیحات هسته‌ای است، اما خبرنگاران گروه «بلینگ‌کت» توانستند روی اپلیکیشن Chegg تعداد ۷۰ فیش مرور اطلاعات را بیابند که به اطلاعاتی درباره این پایگاه اختصاص داشتند.

بررسی برخی فیش‌های کشف شده در اپلیکیشن Cram نیز اطلاعات قابل توجهی درباره انبار موشک‌ها در پایگاه نظامی «آویانو» در ایتالیا به دست می‌داد و از همه بدتر اینکه یکی از سربازان روی یکی از این فیش‌های آنلاین، حتی رمزهای عبور و نام‌های کاربری لازم برای غیرفعال کردن سیستم‌های امنیتی WS3 را نوشته بود.

گروه «بلینگ‌کت» می‌گوید: «ما توانستیم جزئیات بیشتری درباره دیگر پایگاه‌های اروپایی انبار سلاح‌های هسته‌ای از جمله پایگاه اینجیرلیک (ترکیه)، گدی (ایتالیا)، بوچل (آلمان) و کلاین بروگل (بلژیک) بیابیم.»

این فیش‌ها مربوط به سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱ میلادی بودند. تلاش اعضای این تیم تحقیقاتی برای گرفتن پاسخی در این باره از ناتو، پنتاگون و فرماندهی ارتش آمریکا در اروپا (Eucom) بی‌نتیجه بوده است؛ با این وجود مدت زمان کوتاهی پس از درخواست از این نهادها برای پاسخگویی در این باره، این برگه‌ها در اینترنت از دسترس خارج شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت بایدن با قرارداد فروش ۷۳۵ میلیون دلار تجهیزات نظامی به اسرائیل موافقت کرد

قرارداد ۲۲ میلیارد دلاری مایکروسافت با پنتاگون برای تامین هدست‌های واقعیت افزوده

روسیه به بهانۀ تهدیدات ناتو در حال تقویت نیروی نظامی خود در منطقه کالینین‌گراد است