اتحادیه اروپا برای خرید ۱.۸ میلیارد دوز واکسن کرونا با «فایزر-بیون‌تک» قرارداد بست

سرنگ‌های تزریق واکسن کرونا
سرنگ‌های تزریق واکسن کرونا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا امیدوار است که دوزهای جدید واکسن «فایزر-بیون تک» به واکسیناسیون کودکان و نوجوانان و ایجاد ایمنی در جمعیت کشورهای عضو این اتحادیه در مقابل گونه‌های جدید ویروس کرونا کمک کند.

آگهی

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا روز شنبه از عقد قراردادی جدید برای خرید یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دوز واکسن «فایزر-بیون تک» در راستای پیشگیری از ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» خبر داد.

به گفته رئیس کمیسیون اروپا در این قرارداد خرید ۹۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا به صورت قطعی پیش بینی شده است و امکان خرید ۹۰۰ میلیون دوز بیشتر نیز وجود خواهد داشت. اورزولا فن درلاین افزود که قراردادهای بیشتری با استفاده از فناوری های دیگر در تهیه واکسن نیز بسته خواهد شد.

بنا به قرارداد جدید اتحادیه اروپا با شرکت های داروسازی «فایزر» و «بیون تک» زمان تحویل دوزهای واکسن از سال جاری میلادی آغاز خواهد شد و تا سال ۲۰۲۳ ادامه خواهد یافت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اتحادیه اروپا امیدوار است که دوزهای جدید واکسن «فایزر-بیون تک» به واکسیناسیون کودکان و نوجوانان و ایجاد ایمنی در جمعیت کشورهای عضو این اتحادیه در مقابل گونه های جدید ویروس کرونا کمک کند.

اورزولا فن درلاین همچنین روند پیشرفت واکسیناسیون در اتحادیه اروپا را «خوب» توصیف کرد. وی با این حال افزود که بروکسل باید از حالا به دنبال آمادگی برای «گام بعدی» در برابر همه گیری بیماری «کووید ۱۹» باشد.

قرارداد روز شنبه اتحادیه اروپا با «فایزر» و «بیون تک» سومین قرارداد بروکسل برای خرید واکسن کرونا از این دو شرکت داروسازی است. اتحادیه اروپا پیش از این در ماه نوامبر سال گذشته برای خرید ۳۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا با امکان افزودن ۱۰۰ میلیون دوز بیشتر با این دو شرکت قرارداد بست. قرارداد دوم که مشابه قرارداد اول بود روز هشت ژانویه سال جاری (۱۸ دی سال ۱۳۹۹) امضاء شد.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سه ماهه اول سال جاری میلادی ۶۷ میلیون دوز واکسن «فایزر-بیون تک» تحویل گرفتند. این رقم قرار است در سه ماهه دوم سال جاری به ۲۵۰ میلیون دوز برسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنجال بر سر پیامک‌های رئیس کمیسیون اروپا به مدیرعامل شرکت داروسازی فایزر

فایزر قرص خوراکی ضد کووید-۱۹ تولید می‌کند

آیا واکسن کرونا بدن را آهن‌ربا می‌کند؟