Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فایزر قرص خوراکی ضد کووید-۱۹ تولید می‌کند

شرکت دارو سازی فایزر
شرکت دارو سازی فایزر Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت داروسازی فایزر روز دوشنبه ۲۸ سپتامبر (۴ مهر) اعلام کرد در حال آزمایش قرصی است که می‌تواند به افراد کمک کند تا در صورت ابتلای نزدیکان و خانواده‌شان به بیماری کووید-۱۹، خود از این ویروس در امان بمانند.

آگهی

شرکت داروسازی فایزر روز دوشنبه ۲۸ سپتامبر (۴ مهر) اعلام کرد در حال آزمایش قرصی است که می‌تواند به افراد کمک کند تا در صورت ابتلای نزدیکان و خانواده‌شان به بیماری کووید-۱۹، خود از این ویروس در امان بمانند.

داروی جدید یک ترکیب تازه از دوز پایین داروی ضد ایدز «ریتوناویر» است که در صورت پشت سر گذاشتن مراحل آزمایشات بالینی برای افراد بالای ۱۸ سال مورد استفاده قرار گیرد. محققان می‌گویند استفاده از این دارو علاوه بر کمک به درمان در افراد، به کند شدن گسترش بیشتر همه‌گیری کمک می‌کند.

دکتر میکائیل دولستن، مسئول بخش علمی شرکت فایزر، گفته است این درمان ضد ویروسی خوراکی به طور بالقوه میتواند در درمان علائم عفونت برای بیماران کووید-۱۹ مورد استفاده قرار بگیرد. وی در این باره اضافه کرد: «این درمان هم برای افرادی که به ویروس مبتلا شده‌اند و هم افرادی که در معرض آن قرار گرفته‌اند می‌تواند موثر باشد و در واقع مکمل تاثیر واکسن‌ها است.»

مراحل اولیه آزمایش داروی جدید با نام «PF-07321332» در مارس ۲۰۲۰ آغاز شده است. این قرص، که اصطلاحا «مهار کننده پروتئاز» نام دارد، ترکیبی از درمان‌های مخصوص ایدز و هپاتیت سی به شمار می‌رود و مانع از تولید آنزیم‌های مورد نیاز برای تکثیر ویروس در سلول‌های انسانی می‌شود.

محققان انتظار دارند این قرص بتواند جلوی بروز علائم و انتشار عفونت در بدن را برای مدت ۱۴ روز بگیرد. فایزر می‌گوید نتایج آزمایشات بالینی این دارو را، که بر روی ۲ هزار و ششصد و شصت نفر در حال انجام است، احتمالا تا پایان سال جاری میلادی (یعنی سه ماه دیگر) اعلام کند.

در حال حاضر چندین شرکت دیگر نیز در حال کار بر روی داروهای خوراکی ضد کووید-۱۹ هستند که به لحاظ ساختار شبیه داروی ضد آنفولانزای تامیفلو است و از پیشرفت شدید بیماری جلوگیری می‌کند. با این حال فایزر از معدود شرکت‌هایی است که به طور خاص برای مقابله با ویروس کرونا دست به طراحی دارو زده است.

کارل دیفنباخ، مدیر بخش ایدز در موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا، که بر توسعه قرص ضد ویروس کرونا نظارت می‌کند می‌گوید: «دستکم سه داروی ضد ویروس امیدوارکننده برای کووید-۱۹ در مرحله تست بالینی در حال آزمایش هستند که پیش‌بینی می‌شود نتایج آن‌ها در اواخر پاییز یا زمستان آماده شود.»

یکی از این داروها «مولنوپیراویر» نام دارد که محصول شرکت بیوتراپی «ریج‌بک و مرک» است. این دارو با دستکاری در آنزیم تکثیر ویروس در بدن کاری می‌کند که سرانجام ویروس قابلیت تولیدمثل و تکثیر خود را از دست بدهد. با این کار حجم ویروس در بدن کاهش پیدا کرده، زمان بیماری کم شده و از جدی شدن بیماری و خطر مرگ جلوگیری می‌شود.

دکتر تیموتی شاهان، ویروس‌شناس در دانشگاه کارولینای شمالی، می‌گوید: «این داروهای ضدویروسی خوراکی نه تنها می‌تواند مدت زمان ابتلا را کاهش دهند، بلکه این پتانسیل را دارند که خطر بستری را به میزان قابل ملاحظه‌ای کم کنند.»

تلاش‌ها برای تولید داروی ضد کووید-۱۹ در حالی صورت می‌گیرد که تا کنون تنها یک داروی ضد ویروسی به نام «رمدسیور» برای درمان کووید-۱۹ تایید شده است، که البته تنها برای بیماران شدید و آن هم به صورت وریدی تزریق می‌شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرمایه‌گذاری ۱۱.۶ میلیارد دلاری فایزر در حوزه داروهای ضد میگرن

شرکت مِرک برای تولید قرص ضد کرونا از سازمان غذا و داروی آمریکا درخواست مجوز کرد

اتحادیه اروپا برای خرید ۱.۸ میلیارد دوز واکسن کرونا با «فایزر-بیون‌تک» قرارداد بست