Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آمریکا برای پوشش عملیات خروج از افغانستان هواپیماهای جنگی بیشتری به منطقه می‌فرستد

جنگنده‌های اف۱۸ و اف۳۵ آمریکا (عکس تزئینی است)
جنگنده‌های اف۱۸ و اف۳۵ آمریکا (عکس تزئینی است) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میلی هفته گذشته گفته بود كه نیروهای دولت افغانستان با آینده نامشخصی روبرو هستند و در هفته‌های آینده در برابر طالبان احتمالا با رویدادهای بدی مواجه خواهند شد. وی با این حال در روز پنجشنبه با لحن امیدوارتری گفت نیروهای دولتی افغانستان به شکست تن نمی‌دهند.

آگهی

همزمان با احتمال افزایش فشارها و تهدیدهای طالبان علیه دولت کابل، مقامات ارشد پنتاگون روز پنجشنبه گفتند که آمریکا برای پشتیبانی از عملیات خروج نیروهایش از افغانستان ۱۲ فروند هواپیمای جنگی دیگر به منطقه می‌فرستند.

این مطلب در جریان نشست خبری روز پنجشنبه لوید آستین، وزیر دفاع و مارک میلی، رئیس ستاد مشترک آمریکا مطرح شد. این دو ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا، هر دو از کهنه‌سربازانی هستند که در جنگ افغانستان حاضر بوده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

میلی: جنگنده‌های اف۱۸ به ادوات موجود افزوده می‌شود

ژنرال مارک میلی گفت که جنگنده‌های اف۱۸ این کشور به مجموعه ادوات هوایی و دریایی که قبلا اعلام شده، اضافه گردیده است. این ادوات از جمله شامل ناو هواپیمابر آیزنهاور مستقر در شمال دریای عرب و شش فروند بمب‌افکن بی۵۲ مستقر در قطر است که آمریکا در صورت لزوم برای تقویت عملیات از آنها استفاده می‌کند. چند صد نیروی تکاور ارتش نیز بخشی از این مجموعه گوش به فرمان هستند.

پیش از آغاز عقب‌نشینی نیروهای آمریکا و در حالی كه شورشیان طالبان به نیروهای دولتی افغانستان به ویژه در ولایت‌های جنوبی هیرمند و قندهار فشار می‌آورند، مقامات آمریكایی گفته بودند كه انتظار اقداماتی به دست طالبان را دارند.

میلی که روز پنجشنبه در یک نشست خبری در پنتاگون در کنار لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا سخن می‌گفت، تأکید کرد که «خطر حملات خشونت‌آمیز متداوم» به دست طالبان علیه نیروهای امنیتی افغانستان همچنان وجود دارد.

وی گفت: «طالبان از زمان شروع خروج نیروهای آمریكا یا ائتلاف از افغانستان از اول ماه مه تاکنون هیچ حمله‌ای به آنها نکرده‌اند.»

با وجود تردیدها و گمانه‌زنی‌هایی که درباره توانایی دولت کابل در مهار طالبان در ماه‌های آینده مطرح شده است، میلی با خوش‌بینی گفت که نیروهای ارتش افغانستان «منسجم» هستند.

میلی درباره نظامیان افغان گفت: «آنها اکنون برای کشور خود می‌جنگند، بنابراین بر اساس برآورد حرفه‌ای نظامی من، این نتیجه‌گیری که بگوییم طالبان به طور خودکار پیروز می‌شوند و کابل سقوط می‌کند یا پیش‌بینی‌های ترسناک دیگری ماندد این، درست نیست. چنین سرنوشت محتومی وجود ندارد. دولت افغانستان دارای توان نظامی قابل توجهی است و اکنون باید ببینیم که چگونه عمل می‌کند.»

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت پنتاگون در حال بررسی گزینه‌هایی برای ادامه حمایت از نیروهای دولت افغانستان پس از خروج نیروهایش، از جمله آموزش نیروهای امنیتی افغانستان در كشوری دیگر است. او افزود که علاوه بر این، پیشنهاد کمک مالی مستمر و طولانی مدت به مبلغ سالیانه ۴ میلیارد دلار به ارتش افغانستان در کنگره مطرح و برای تصویب آن تأکید شده است. به گفته او آمریکا همچنین قصد دارد خدمات نگهداری از هواپیما را از راه دور و از درون کشور دیگری به افغانستان ارائه کند.

آنها اکنون برای کشور خود می‌جنگند، بنابراین بر اساس برآورد حرفه‌ای نظامی من، این نتیجه‌گیری که بگوییم طالبان به طور خودکار پیروز می‌شوند و کابل سقوط می‌کند یا پیش‌بینی‌های ترسناک دیگری ماندد این، درست نیست. چنین سرنوشت محتومی وجود ندارد. دولت افغانستان دارای توان نظامی قابل توجهی است و اکنون باید ببینیم که چگونه عمل می‌کند.
مارک میلی
رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا

میلی با اظهار این که نیروی هوایی افغانستان در راهبرد مهار طالبان نقش اساسی دارد گفت که با این حال درباره استحکام این هواپیماها تردید دارد. بازرس ویژه ایالات متحده در امور بازسازی افغانستان در گزارشی به تاریخ ۳۰ آوریل گفته است که بدون ادامه پشتیبانی پیمانکار خارجی، هیچ یک از سامانه‌های هوایی نیروی هوایی افغانستان نمی‌توانند توان رزمی خود را بیش از چند ماه حفظ کنند.

آستین: امیدواریم دولت افغانستان طالبان را مهار کند

وزیر دفاع آمریکا نیز اذعان کرد که شکست دادن طالبان بدون حمایت آمریکا برای افغان‌ها یک «چالش» میدانی خواهد بود.

آستین گفت: «ما امیدواریم که نیروهای امنیتی افغانستان نقش مهمی در توقف طالبان داشته باشند. آنچه ما امروز شاهد هستیم، همان چیزی است که انتظارش را داشتیم، یعنی افزایش فشار بر نیروهای افغان.»

وی اظهار داشت که نیروهای دولتی این هفته یک ضد حمله علیه طالبان در لشکرگاه ، مرکز استان هلمند انجام دادند که به گفته او «عملکرد نسبتاً خوبی» داشتند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا ماه گذشته اعلام كرد كه همه نیروهای آمریكایی تا ۱۱ سپتامبر از افغانستان خارج می‌شوند. متحدان آمریکا در ناتو گفته‌اند كه آنها نیز همین كار را خواهند كرد و سربازان آنها نیز از هم‌اکنون در حال خروج از افغانستان هستند.

وزیر دفاع آمریکا با تأیید این موضوع گفت که خروج «طبق برنامه» انجام می‌شود.

آسوشیتدپرس
ژنرال مارک میلی (راست)، رئیس ستاد مشترک ارتش و لوید آستین (چپ)، وزیر دفاع آمریکاآسوشیتدپرس

پنتاگون گفته است كه در ماه‌های گذشته حدود ۲ هزار و ۵۰۰ سرباز آمریكایی در افغانستان حضور داشته‌اند. میلی آخر هفته گذشته در مصاحبه‌ای گفته بود كه با احتساب نیروهای عملیات ویژه، تعداد كل سربازان حاضر به ۳ هزار و ۳۰۰ نفر می‌رسد. فرماندهان نظامی گفته‌اند که نفرات بیشتری برای کمک به امنیت و تدارکات خروج برای مدت موقت به منطقه گسیل خواهند شد.

آگهی

مقامات پنتاگون گفته‌اند که در قالب طرحی به نام «فراتر از افق» همه تلاش خود را برای نظارت بر تهدیدات تروریستی و کمک به افغان‌ها از مکان‌های دیگری در منطقه انجام می‌دهند، اما آنها درباره این مکان‌ها و جزئیات آن توضیحی نداده‌اند.

ژنرال فرانک مک‌کنزی، فرمانده ارشد آمریكا در خاورمیانه هشدار داده است كه پس از خروج همه نیروهای آمریكایی، ارتش افغانستان بدون حمایت دائمی آمریكا، «قطعاً سقوط خواهد كرد». وی ابراز نگرانی کرده که ممکن است نیروهای افغان نتوانند مانع از پیشروی بیشتر طالبان شوند و گفته است که افغان‌ها برای نگهداری و پرواز هواپیماهای خود به کمک و بودجه نیاز دارند.

میلی هفته گذشته گفته بود كه نیروهای دولت افغانستان با آینده نامشخصی روبرو هستند و با تسریع در خروج نیروهای آمریكایی و ائتلاف در هفته‌های آینده، در برابر شورشیان طالبان احتمالا با رویدادهای بدی مواجه خواهند شد.

وی با این حال در روز پنجشنبه با لحن امیدوارتری گفت نیروهای دولتی افغانستان به شکست تن نمی‌دهند. وی گفت: «بیش از ۳۰۰ هزار نفر در پلیس و ارتش افغانستان خدمت می‌کنند. کشور خودشان است. آنها چندین سال است که خودشان دارند جنگ را مدیریت می‌کنند. مطمئناً ما از آنها حمایت کرده‌ایم، اما آنها خود مبارزه را هدایت کرده‌اند. من شخصا به عنوان شاهد می‌گویم که نیروهای افغان می‌توانند بجنگند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفارت استرالیا در کابل همزمان با خروج نیروهای خارجی از افغانستان بسته می‌شود

افغان‌هایی که به آمریکایی‌ها در جنگ کمک کردند از انتقام طالبان می‌ترسند

فرمانده نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان: تخلیه پایگاه‌هایمان را آغاز کرده‌ایم