شیوع «تصاعدی» کرونا در همسایگی هند؛ در نپال نتیجه ۴۰ درصد تست‌ها مثبت است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اجساد قربانیان کرونا در نپال
اجساد قربانیان کرونا در نپال   -   کپی رایت  AP Photo

مقامات بهداشتی نپال در روزهای گذشته با افزایش چشمگیر میزان ابتلا به بیماری همه‌گیر «کووید۱۹» در این کشور روبرو شده‌اند.

موارد ابتلا به ویروس کرونا در نپال در حالی افزایش یافته است که نظام بهداشت و درمان هند، کشور همسایه نپال به دنبال موج جدید شیوع این ویروس شرایطی بحرانی را پشت سر می‌گذارد. تعداد بیماران مبتلا به «کووید۱۹» در نپال از سه هفته پیش تاکنون سیری صعودی داشته است.

نتیجه آزمایش کرونای دو نفر از هر پنج نفری که این روزها در نپال تست ابتلا به «کووید۱۹» می دهد مثبت است. این رقم به این معنا است که نتیجه ۴۰ درصد تست‌هایی که انجام می‌شود مثبت است.

به این ترتیب تنها در روز پنج‌شنبه ۹۰۲۳ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در این کشور ۳۰ میلیون نفری شناسایی شد. از سوی دیگر از بیش از ۳۵۰۰ مورد مرگ و میر که از زمان آغاز همه‌گیری کرونا بر اثر ابتلا به این ویروس در نپال ثبت شده، تعداد ۴۰۰ مورد طی دو هفته اخیر بوده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یکی از مسئولان بهداشتی نپال در گفتگو با خبرگزاری فرانسه گفت که مراکز درمانی این کشور با کمبود کپسول اکسیژن روبرو نیستند اما به اندازه کافی دستگاه‌های تنفس مصنوعی و تجهیزات مراقبت‌های ویژه برای رسیدگی به بیماران بدحال وجود ندارد.

نپال ۱۸۵۰ کیلومتر مرز مشترک با هند دارد. مرز این کشور با هند همچنان به روی مسافرانی که برای کار یا دیدار خانواده‌هایشان بین دو کشور رفت و آمد می‌کنند باز است.

دولت نپال این هفته بسیاری از پروازهای هوایی به خارج از کشور را متوقف کرد. از سوی دیگر ۸۰ درصد شهرستان‌های این کشور نیز یا قرنطینه شده‌اند یا در آنها محدودیت‌هایی برای پیشگیری از شیوع کرونا وضع شده است.

فشارها بر دولت نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند نیز برای وضع مقررات قرنطینه سراسری در این کشور افزایش یافته است. بسیاری از کارشناسان پزشکی، رهبران مخالف دولت و حتی قضات دیوان عالی هند از دولت خواسته‌اند که برای مقابله با موج شیوع کرونا در این کشور قرنطینه سراسری اعلام کند.

رکورد روزانه شناسایی موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در هند روز جمعه با ثبت بیش از ۴۱۴ هزار مورد جدید شکسته شد.