Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

ناسا شرکت اسپیس‌ایکس را برای مأموریت سفر انسان به ماه انتخاب کرد

Elon Musk, founder, CEO, chief engineer/designer of SpaceX
Elon Musk, founder, CEO, chief engineer/designer of SpaceX Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با عقد این قرارداد، اسپیس‌ایکس توانست شرکت‌هایی همچون داینتیک و بلو اوریجین، متعلق به جف بزوس، بنیانگذار آمازون را کنار بزند و به تنها سازنده و تامین کننده این پروژه تبدیل شود.

آگهی

ناسا روز جمعه ۱۶ آوریل قراردادی ۲.۹ میلیارد دلاری (۲.۴ میلیارد یورویی) را با شرکت اسپیس‌ایکس متعلق به ایلان ماسک، میلیاردر آمریکایی امضا کرد تا این شرکت ساخت یک فضاپیما با هدف بردن فضانوردان به ماه را آغاز کند.

به این ترتیب یک گام مهم دیگر برای فرستادن انسان به ماه که پیش از این تنها در سال ۱۹۷۲ میلادی در چهارچوب برنامه «آپولو» ممکن شده بود، برداشته شد.

با عقد این قرارداد، اسپیس‌ایکس توانست شرکت‌هایی همچون داینتیک و بلو اوریجین، متعلق به جف بزوس، بنیانگذار آمازون را کنار بزند و به تنها سازنده و تامین کننده این پروژه تبدیل شود.

پیش از این ناسا برای اجرای پروژه‌های خود ترجیح می‌داد همزمان با چند شرکت قرارداد ببندد تا در صورت عدم موفقیت یکی از آنها در ماموریتش، بتواند به کمک دیگر شرکت‌ها به اجرای پروژه‌های خود ادامه دهد.

اسپیس‌ایکس سال گذشته میلادی به اولین شرکت خصوصی تبدیل شد که با موفقیت توانست تیمی از فضانوردان را به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.

این شرکت همچنین از فضاپیمای جدید خود «استارشیپ» رونمایی کرده که قابلیت استفاده مجدد دارد و برای حمل انسان و محموله‌های بزرگ تا وزن ۱۰۰ تن در سفرهای طولانی فضایی طراحی شده است. نمونه‌های اولیه این فضاپیما همچنان در تگزاس در حال آزمایش است.

ناسا قصد دارد در چهارچوب برنامه «آرتمیس» چهار فضانورد را به ماه بفرستد و با ایجاد ایستگاه فضایی در ماه، حضور پایدار انسان روی آن را ممکن کند و سپس در آنجا فناوری‌های جدید را با هدف سفر انسان به مریخ آزمایش کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ساخت بزرگترین فضاپیمای جهان وارد مرحله پایانی شد

میلیاردر ژاپنی ۷ ماه دیگر به عنوان گردشگر به فضا می‌رود

ناسا برای صرفه‌جویی هزینه‌های توسعه فناوری‌هایش نظر مردم را جویا می‌شود