Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

طرح بلندپروازنه اسپیس‌‌اکس برای جهانی کردن اینترنت با هزاران ماهواره‌

SPACEX
SPACEX
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود این که اینترنت به یکی از ملزومات زندگی هزاره سوم بدل شده است اما همه مردم جهان به آن دسترسی ندارند چرا که ایجاد شبکه اینترنتی در مکان‌های دورافتاده و یا کم‌جمعیت برای شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی مقرون به صرفه نیست.

آگهی

شرکت فناوری‌های اکتشاف فضایی اسپیس‌‌اکس (SpaceX) در نظر دارد تا در یک طرح آزمایشی و با قرار دادن ماهواره‌های تیتان (Titan) ای و بی در مدار زمین، خدمات اینترنتی را به نقاط مختلف جهان از جمله روستاهای دورافتاده و حتی مسافران کشتی‌ها و هواپیماها برساند.

گرچه این طرح که در مراحل تکمیل و توسعه قرار دارد هنوز با کاستی‌هایی همراه است اما هدف غایی آن ارائه خدمات اینترنتی با کمترین هزینه ممکن به متقاضیان است.

این شرکت قصد دارد تا در مرحله اول این طرح حدود ۴۰۰۰ ماهواره را در سال ۲۰۱۹ میلادی در مدار زمین قرار دهد. در فاز بعدی این پروژه ۷۵۰۰ ماهواره دیگر نیز به این مجموعه اضافه شده و در نهایت بیش از ده هزار ماهواره با ورود به مدار زمین وظیفه ارائه خدمات اینترنتی را بر عهده خواهند گرفت.

در صورتی که این شرکت موفق شود طرح خود را با موفقیت به انجام برساند، شبکه اینترنتی ارائه شده توسط این ماهواره‌ها می‌توانند نقاط مختلف زمین را با هزینه بسیار کمی مورد پوشش قرار دهند.

شرکت اسپیس‌‌اکس تنها شرکتی نیست که چنین طرحی را در دست اجرا دارد؛ شرکت‌ وان‌وب (OneWeb) رقیب بالقوه دیگری است که طرح مشابهی را در دست بررسی و اجرا دارد.

این نخستین دستاورد اسپیس‌اکس نیست؛ ماه گذشته موشک فالکون سنگین (Falcon Heavy) از دیگر محصولات این شرکت به مدیریت ایلان ماسک (Elon Musk) از صفحه پرتاب شماره ۳۹-ای مرکز فضایی کندی در جزیره مریت ایالت فلوریدا پرتاب شد.

بیشتر بخوانید:

با وجود این که اینترنت به یکی از ملزومات زندگی هزاره سوم بدل شده است اما همه مردم جهان به آن دسترسی ندارند چرا که ایجاد شبکه اینترنتی در مکان‌های دورافتاده و یا کم‌جمعیت برای شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی مقرون به صرفه نیست. در سال‌های اخیر تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است تا اینترنت با آسان‌ترین و ارزان‌ترین روش ممکن در اختیار همگان قرار گیرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روستای کوچک فرانسه به پروژه اینترنت ماهواره‌ای ایلان ماسک «نه» گفت

ارزان‌ترین کشورها در «انتقال داده» از طریق اینترنت تلفن همراه

اسپیس‌ایکس کپسول دراگون را با موفقیت به فضا پرتاب کرد