Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رقیبان نتانیاهو در چهارمین انتخابات زودهنگام دو سال گذشته اسرائیل چه کسانی هستند؟

کارزار انتخاباتی اسرائیل/۲۰۲۱
کارزار انتخاباتی اسرائیل/۲۰۲۱ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از  AP
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهروندان اسرائیل روز سه‌شنبه برای چهارمین بار در دو سال گذشته به پای صندوق‌های رای می‌روند تا نمایندگان کنست (پارلمان) را برگزینند.

آگهی

شهروندان اسرائیل روز سه‌شنبه برای چهارمین بار در دو سال گذشته به پای صندوق‌های رای می‌روند تا نمایندگان کنست (پارلمان) را برگزینند. این انتخابات زودهنگام نتیجه قابل پیش‌بینی بن‌بست سیاسی دولت ائتلافی راست-راست میانه به رهبری حزب لیکود است.

بنیامین نتانیاهو در دوازده سال گذشته نخست وزیر اسرائیل بوده و شکست دادن وی در یک انتخابات، با وجود همه چالش‌ها و اتهام‌های فساد عملا به رویایی برای احزاب چپ و راست مخالف بدل شده است. همانند سال‌های گذشته بسیاری به این انتخابات زودهنگام پارلمانی به چشم همه‌پرسی آری یا نه به نتانیاهو نگاه می‌کنند.

نتایج آخرین نظرسنجی‌ها نشانگر فضای دوقطبی حاکم بر انتخابات ۲۳ مارس است: رقابت تنگانگ میان حامیان و مخالفان ادامه ریاست نتانیاهو بر دولت اسرائیل.

نتانیاهو؛ واکسیناسیون بی‌نظر و پیمان ابراهیم

بنیامین نتانیاهو، رکورددار بازه زمانی ریاست بر دولت در تاریخ اسرائیل، کارزار انتخاباتی خود را بر دو نقطه قوت دولت در یک سال گذشته استوار کرده است: 

واکسیناسیون بی‌نظیر علیه کرونا

 اسرائیل رکورددار واکسیناسیون کووید در جهان است. کمپین مایه‌کوبی در این کشور، عملا پیش از کشورهای دیگر جهان آغاز شد و با سرعتی خیره کننده ادامه دارد. تجربه واکسیناسیون متمرکز و برنامه‌ریزی شده بیش از ۵۰ درصد شهروندان اسرائیلی برای بسیاری از اروپایی‌ها رشک برانگیز است.

اسرائیل با وجود تعطیلی‌های گسترده و رکود اقتصادی ناشی از آن، عملکرد موفق‌تری نسبت به بسیاری دیگر از کشورها در مبارزه با شیوع کرونا داشته است. این رویکرد موفق در دولت نتانیاهو محقق شده است.

Oren Ben Hakoon/Associated Press
اسرائیل پس از واکسیناسیون گسترده، کسب‌وکارها را بازگشایی کرد و محدودیت‌های کرونایی را کاهش دادOren Ben Hakoon/Associated Press

پیمان صلح ابراهیم

 دونالد ترامپ، اگرچه امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه را «بهترین دوست» خود توصیف می‌کرد اما احتمالا رابطه بسیار بهتری با بنیامین نتانیاهو داشت. شکست پروژه معامله قرن رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، مانع از پیروزی بزرگ عادی‌سازی رابطه اسرائیل با شماری از کشورهای عرب نشد. انتقال سفارت ایالات متحده و چند متحد کوچک واشنگتن از تل‌آویو به بیت‌المقدس (اورشلیم)، شناسایی یک‌جانبه بلندی‌های جولان اشغالی به‌عنوان بخشی از خاک اسرائیل، همگی دستاورد چهار سال طلایی همکاری ترامپ و نتانیاهو بود.

اسرائیل همزمان با تضعیف و نابودی دشمنان و به رسمیت‌ شناخته شدن در جهان عرب، کمتر از هر زمان دیگری در تاریخ متلاطم خود با چالش‌های امنیتی روبه‌رو است.

با وجود این دستاوردها، بنیامین نتانیاهو و حزب لیکود در دو سال گذشته زیر آتش تند انتقاد احزاب ملی‌گرا و راست افراطی اسرائیل بوده‌اند. نتایج آخرین نظرسنجی‌ها نشانگر آن است که لیکود و احزاب «احتمالا» همپیمان آن به سختی حد نصاب ۶۱ کرسی کنست را برای تشکیل دولت ائتلافی کسب خواهند کرد.

یائیر لپید؛ یش عتید دومین حزب بزرگ کنست بدون چشم‌انداز تصاحب قدرت سیاسی

در انتخابات دو دوره گذشته، رقابت میان دو قطب راست میانه، یعنی لیکود و ائتلاف «آبی سفید» به رهبری بنی گانتس متمرکز بود. گانتس و نتانیاهو، با وجود تضادهای جدی اولیه، سرانجام بر سر تقسیم قدرت به توافق رسیدند. با این حال یائیر لپید، رهبر یش عتید (آینده آنجا است) دیگر جریان میانه رو عرصه سیاست اسرائیل از ورود به این ائتلاف، سر باز زد.

نتایج آخرین نظرسنجی‌ها نشانگر آن است که حزب یش عتید، جریان سیاسی اصلی مدعی نمایندگی شهرنشینان سکولار اسرائیل، دومین حزب عمده، پس از لیکود در پارلمان آینده این کشور خواهد بود. با این حال به هیچ وجه معلوم نیست که آیا این حزب و متحدانش در راست و چپ میانه، توانایی تشکیل یک بلوک قدرتمند در پارلمان را خواهند داشت یا نه.

گیدون سعار؛ بخت کوتاه منشعبان تیکوا هدشا برای شکست لیکود

گیدون سعار (جیدون ساعر) که زمانی مهمترین حامی بنیامین نتانیاهو و وزیر آموزش و وزیر کشور دولت لیکود بود، سال گذشته به همراه شماری از همقطارانش حزب حاکم را ترک و جریان تیکوا هدشا (به معنای امید جدید) را بنیان گذاشت. اعضای این حزب نوپا که در پی اعتراض‌های گسترده به پرونده فساد بنیامین نتانیاهو تاسیس شد، خود را ملی‌گرایان آلترناتیو لیکود معرفی می‌کنند.

با وجود محبوبیت قابل توجه این حزب در بدو تاسیس، نتایج آخرین نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که تیکوا هدشا تهدید بزرگی برای لیکود در پارلمان آینده نخواهد بود.

نفتالی بنت؛ امکان ایفای نقش راست افراطی در صورت شکست نتانیاهو

نفتالی بنت، رهبر جریان هایمین هه‌هاداش (راست نوین)، یکی دیگر از متحدان سابق و دشمنان لاحق بنیامین نتانیاهو، امکان ایفای نقش جدی در ساخت دولت آینده و تعیین نخست وزیر را× در صورت شکست لیکود و متحدانش خواهد داشت.

نفتالی بنت که در کابینه‌های پیشین نتانیاهو ریاست وزارت آموزش و وزارت دفاع را برعهده داشته، درصورتی که ائتلاف راست میانه-راست کنونی، از کسب ۶۱ کرسی برای تشکیل دولت باز مانند، امکان دخالت و تعیین کابینه بدون لیکود را خواهد داشت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تاکید نخست وزیر اسرائیل بر مقابله با ایران؛ نتانیاهو: به چرخه انتخابات تکراری پایان می‌دهم

بنیامین نتانیاهو مسئول تشکیل کابینه شد؛ کار سخت نخست وزیر برای حفظ قدرت

حمله احتمالی به ایران چه خطراتی برای اسرائیل خواهد داشت؟