Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تاکید نخست وزیر اسرائیل بر مقابله با ایران؛ نتانیاهو: به چرخه انتخابات تکراری پایان می‌دهم

نخست وزیر اسرائیل
نخست وزیر اسرائیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنیامین نتانیاهو که امروز، سه شنبه از سوی رئیس جمهور اسرائیل مأمور تشکیل کابینه شد، در دیدار با اعضای حزب لیکود گفت که می‌خواهد یک کابینه قدرتمند و اهل عمل برای همه شهروندان اسرائیل تشکیل دهد و نه یک کابینه فلج.

آگهی

بنیامین نتانیاهو که امروز، سه شنبه از سوی رئیس جمهور اسرائیل مامور تشکیل کابینه شد، در دیدار با اعضای حزب لیکود گفت که می‌خواهد یک کابینه قدرتمند و اهل عمل برای همه شهروندان اسرائیل تشکیل دهد و نه یک کابینه فلج.

آقای نتانیاهو همچنین گفت که تلاش می‌کند تا «اسرائیل را از چرخه انتخابات تکراری خارج سازد.»

نخست وزیر اسرائیل در ادامه از «ذخیره واکسن کرونا در اسرائیل»، «بازسازی اقتصاد پس از همه گیری کرونا» و «مقابله با ایران به عنوان دشمن بزرگ» به عنوان اولویت‌های کاری‌اش در آینده نام برد.

رووین ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل روز سه‌شنبه به آقای نتانیاهو فرصت داد تا کابینه خود را با وجود در جریان بودن دادگاهش تشکیل دهد.

آقای ریولین در بیانیه خود تصریح کرد «بسیاری معتقدند که آقای نتانیاهو با توجه به مشکلات حقوقی‌اش شایسته نخست وزیری نیست اما هیچ قانونی مانع نخست وزیر شدن آقای نتانیاهو نمی‌شود.»

رئیس جمهور اسرائیل پس از مشورت با ۱۳ حزب در پارلمان جدید اسرائیل گفت كه نتانیاهو بیشترین شانس را برای انتخاب دولت جدید در بین نامزدها دارد.

آقای ریولین در ادامه گفت: «این یک تصمیم آسان بر اساس اصول اخلاقی نیست، زیرا ثبات اسرائیل نباید مسلم تلقی شود. من برای کشورم می‌ترسم.»

بنیامین نتانیاهو حداکثر تا شش هفته فرصت دارد تا یک ائتلاف را شکل دهد. در صورتی که آقای نتانیاهو نتواند کابینه را تشکیل دهد، رئیس جمهور اسرائیل به رهبر حزب دیگری فرصت تشکیل دولت را می‌دهد یا اسرائیل در اتفاق بی سابقه‌ای وارد پنجمین انتخابات ظرف دو سال می‌شود.

آقای نتانیاهو از پشتیبانی ۵۲ کرسی در کنست اسرائیل برخوردار است اما برای رسیدن به اکثریت به پشتیبانی ۶۱ کرسی نیاز دارد. با وجود این برخی ناظران سیاسی معتقدند که تشکیل کابینه جدید توسط آقای نتانیاهو امر آسانی نخواهد بود.

او در حالی که برای به دست آوردن اکثریت کنست به حمایت یک حزب کوچک اسلامی عربی احتیاج دارد اما یکی از شرکای او که از صهیونیست‌های مذهبی است و گرایش نژادپرستانه دارد، گفته است که در یک دولت ائتلافی با شرکای عرب حاضر نخواهند شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بنابراین آقای نتانیاهو برای تشکیل کابینه، به حمایت حزب یامینا که یک حزب راستگرا است، نیاز دارد. پیشتر نفتالی بنت، رهبر حزب یامینا متحد آقای نتانیاهو بود اما این روزها رقیب او شده است. آقا بنت آمادگی خود را برای اتحاد با احزاب عربی نشان داده است.

با این حال آقای بنت روز سه‌شنبه خواستار تشکیل دولت «پایدار و راست گرا» در اسرائیل شد و قول داد که «با حسن نیت» مذاکره کند. البته او هیچگونه تعهدی به بنیامین نتانیاهو نداد.

انتخاب «شرم‌آور» برای اسرائیل

اما یائیر لاپید، رئيس حزب «یش عتید» و رهبر مخالفان در حساب کاربری خود در توئیتر با اشاره به این نکته که قانون برای رئیس جمهور اسرائیل راه دیگری نگذاشته بود، نوشت که اعطای این مسئولیت به بنیامین نتانیاهو برای اسرائیل «شرم‌آور» است.

از همین رو او به حزب یامینا پیشنهاد کرد بر انتخاب دو نخست وزیر که به صورت دوره‌ای عهده‌دار این مسئولیت می‌شوند، توافق کنند.

در هر حال گفتگوهای بنیامین نتانیاهو برای تشکیل کابینه در سایه دادگاه فساد او انجام خواهد شد. در حالی که صدور حکم دادگاه او ماه‌ها یا حتی سال‌ها به طول می‌انجامد اما این موضوع مذاکرات آقای نتانیاهو با رقبایش را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقیبان نتانیاهو در چهارمین انتخابات زودهنگام دو سال گذشته اسرائیل چه کسانی هستند؟

در گرماگرم جنگ در غزه، دادگاه رسیدگی به فساد مالی نتانیاهو از سرگرفته شد

نتانیاهو و مخالفان بر سر تشکیل «دولت وحدت ملی» در اسرائیل به توافق رسیدند