Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

افشاگری شاهدان در دادگاه؛ نتانیاهو: دادستان‌ها برای کودتا علیه من تلاش می‌کنند

بنیامین نتانیاهو به هنگام خروج از دادگاه
بنیامین نتانیاهو به هنگام خروج از دادگاه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در یک سخنرانی تلویزیونی، دادستان های این کشور را متهم کرد که با تحت پیگرد قرار دادن او، زمینه‌های اخراجش از دفتر نخست وزیری را فراهم می‌کنند.

آگهی

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در یک سخنرانی تلویزیونی، دادستان‌های این کشور را متهم کرد که با تحت پیگرد قرار دادن او، زمینه‌های اخراجش از دفتر نخست وزیری را فراهم می‌کنند.

آقای نتانیاهو با بیان این که دادستان‌ها در تلاش هستند تا اراده رای دهندگان را تضعیف کنند، گفت: «این همان چیزی است كه تلاش برای كودتا می‌نامندش.»

دادگاه نخست وزیر اسرائیل در حالی روز دوشنبه برای رسیدگی به پرونده فساد و تخلفات مالی او از سر گرفته شده که همزمان رایزنی‌ها برای تشکیل کابینه جدید این کشور در جریان است.

برخی تحلیل گران سیاسی از شانس آقای نتانیاهو برای رسیدن به پست نخست وزیری برای یک دوره دیگر به دیده تردید می‌نگرند. چرا که رووین ریولین، رئیس جمهور اسرائیل می‌تواند با توجه به دادگاه آقای نتانیاهو و مخالفت قانونگذاران با اعطای یک دوره دیگر به نتانیاهو، وظیفه تشکیل کابینه را به نامزد دیگری واگذار کند.

با این حال شواهد نشان می‌دهد که آقای نتانیاهو همچنان برای زندگی سیاسی‌اش در حال جنگیدن است. او با رد همه اتهام‌های وارده، گفت که آن‌ها به دنبال جرم نبودند بلکه آن‌ها دنبال یک مرد که او بوده، رفته‌اند.

آقای نتانیاهو روز دوشنبه در برابر شاهدانی در دادگاه قرار گرفت که آمده بودند تا علیه او سخن بگویند؛ دادگاهی که برای رسیدگی به سه اتهام مشخص یعنی فساد، کلاهبرداری و سوءاستفاده از اعتماد عمومی توسط نخست وزیر اسرائیل تشکیل شده است.

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در جلسه روز دوشنبه دادگاه آقای نتانیاهو مطرح شد، پرونده کمک به وضع مقرراتی بود که به واسطه آن، اپراتور ملی ارتباطات از راه دور اسرائیل در ازای پوشش اخبار مثبت در مرد نخست وزیر اسرائیل در سایت خبری والا، صدها میلیون دلار سود نصیبش شده است.

ایلان یشوا، سردبیر سابق سایت والا در تشریح این موضوع گفت که صاحبان اپراتور «بزق»، او را تحت فشار قرار می‌دادند تا در کنار انتشار مطالب مثبت درباره بنیامین نتانیاهو، رقبای نخست وزیر را تخریب کند. او در ادامه گفت که صاحبان این شرکت، عکس‌ها، عناوین و حتی واژگان را انتخاب می‌کردند.

دو صاحب اپراتور «بزق» از متهمان پرونده آقای نتانیاهو هستند.

یشوا همچنین گفت که صاحبان شرکت به او دستور دادند تا مطالبی درباره رقبای نتانیاهو بنویسد و به آنها لقب‌های تحقیرآمیزی بدهد. به عنوان مثال، نفتالی بنت، متحد سابق آقای نتانیاهو که به رقیب او تبدیل شد، «مذهبیِ بدذات» و موشه کهلون، وزیر دارایی سابق که از نژاد آفریقای شمالی است، «عرب» نامیده می‌شدند.

البته یشوا گفت که او هرگز مستقیماً با نتانیاهو صحبت نکرده و این درخواست‌ها از طرف واسطه‌ها از جمله نیر هفتز، دستیار سابق نتانیاهو که انتظار می‌رود علیه نخست وزیر شهادت دهد، ارائه شده است.

یشوا گفت: «واضح بود که من مجبور بودم به درخواست نیر تن بدهم.»

او گفت كه كارمندانش از این فشارها عصبانی بودند به گونه‌ای که یکی از دبیران با توجه به نام كیم جونگ اون، رهبر كره شمالی، نام «كیم» را روی نخست وزیر گذاشته بود.

در پرونده دیگری آقای نتانیاهو متهم شده که هدایایی به ارزش صدها هزار دلار از دوستان ثروتمندش از جمله آرنون میلچان، غول فیلم سازی هالیوود و جیمز پکر، میلیاردر استرالیایی دریافت کرده است. او همچنین متهم است که برای تنظیم گزارش مثبتی در یک روزنامه مهم اسرائیلی تلاش کرده است.

نخست وزیر اسرائیل پیش از برگزاری جلسه دادگاه روز دوشنبه و قرائت اتهاماتش توسط دادستان، با وکلای خود نشستی برگزار کرد. او همچنین پیش از شهادت یشوا، جلسه دادگاه را ترک کرد.

آگهی
AP Photo
معترضی در مقابل دادگاه نخست وزیر اسرائیلAP Photo

موافقان و مخالفان نتانیاهو در مقابل دادگاه

در خارج از ساختمان دادگاه، ده‌ها نفر از طرفداران و مخالفان نخست وزیر با وجود حضور پر تعداد پلیس برای اعتراض جمع شده بودند؛ موضوعی که شکاف عمیق در اسرائیل را برجسته می‌کند.

اگر چه ممکن است صدور حکم دادگاه ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد اما برخی تحلیل‌گران سیاسی معتقدند که برگزاری این دادگاه، «یک گرفتاری شرم آور و وقت گیر» برای نتانیاهو است که درخواست‌ها برای کناره‌گیری او از سمت نخست وزیری را افزایش می‌دهد.

مخالفان بنیامین نتانیاهو معتقدند سیاستمداری که با اتهامات جدی محاکمه می‌شود برای نخست وزیری نامناسب است.

با این حال آقای نتانیاهو در تلاش است تا در قدرت مانده و از جایگاهش به عنوان مانع در مقابل دادستان استفاده کند. اما این سناریو روز دوشنبه به شکل فزاینده‌ای دور از دسترس به نظر رسید.

آگهی

نه متحدان نتانیاهو و نه دشمنان او اکثریت را در انتخابات به دست نیاورده‌اند، به گونه‌ای که سرنوشت او می‌تواند به رهبر حزب راستگرای یامینا و رهبر یک حزب اسلامی کوچک عربی گره بخورد که هنوز تعهدی به بلوک‌های طرفدار یا مخالف نتانیاهو نداده‌اند.

روز دوشنبه نفتالی بنت، رهبر حزب راستگرای یامینا خود را به عنوان نخست وزیر بعدی اسرائیل پیشنهاد کرد تا بن‌بست سیاسی اسرائیل را تعمیق بخشد و مسیر نتانیاهو را برای انتخاب مجدد به شدت تنگ کند.

اما رقیب اصلی نتانیاهو، یائیر لاپید، یک میانه رو است که برای جلب حمایت اکثریت تلاش می‌کند.

در هر حال رئیس جمهور اسرائیل به زودی کاندیدای نخست وزیری را انتخاب می‌کند که برای تشکیل ائتلاف حداکثر شش هفته مهلت دارد. اگر او احساس کند که گزینه مشخصی وجود ندارد می‌تواند موضوع را مستقیماً به کنست بفرستد و به نمایندگان دستور دهد عضوی را به عنوان نخست وزیر انتخاب کنند یا انتخابات دیگری انجام دهند.

آگهی

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

قوانین اسرائیل نخست وزیران تحت پیگرد را مجبور به استعفا نمی‌کند و نتانیاهو هم از این کار خودداری کرده است.

از همین رو برخی مخالفان نتانیاهو از لزوم تصویب قانونی صحبت کرده‌اند که می‌تواند یک سیاستمدار متهم را از پذیرش پست نخست وزیری منع کند؛ موضوعی که می‌تواند به رد صلاحیت بنیامین نتانیاهو پیش از انتخابات بعدی بیانجامد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشته شدن شاهد پرونده فساد مالی نتانیاهو در سانحه هوایی؛ یونان بررسی می‌کند

بنیامین نتانیاهو مسئول تشکیل کابینه شد؛ کار سخت نخست وزیر برای حفظ قدرت

نتانیاهو عکس خود با ترامپ را از روی پس‌زمینهٔ توییترش برداشت