محاکمه نتانیاهو همزمان با رایزنی‌ها برای تشکیل دولت آینده اسرائیل از سر گرفته شد

بنیامین نتانیاهو
بنیامین نتانیاهو Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنیامین نتانیاهو با سه اتهام فساد، کلاهبرداری و سوءاستفاده از اعتماد عمومی تحت محاکمه قرار گرفته است.

آگهی

دادگاه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه در حالی از سر گرفته شد که همزمان رایزنی‌ها برای تشکیل کابینه جدید این کشور آغاز شده است.

قضات رسیدگی کننده به پرونده فساد و تخلفات مالی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر ۷۱ ساله اسرائیل را به دادگاه بیت‌المقدس احضار کرده‌اند.

در این جلسه که در ادامه نشست قبلی در ابتدای ماه فوریه برگزار می‌شود علاوه بر استماع شهود، اظهارات مقدماتی دادستان‌ها در خصوص این پرونده مطرح خواهد شد؛ این جلسه در واقع مرحله‌ای تازه از روند رسیدگی به اتهامات بنیامین نتانیاهو است که به عنوان اولین نخست وزیر تاریخ اسرائیل پیش از ترک قدرت محاکمه می‌شود.

آقای نتانیاهو قرار است بر اساس سه اتهام مشخص در پرونده یعنی فساد، کلاهبرداری و سوءاستفاده از اعتماد عمومی تحت محاکمه قرار گیرد.

این در حالیست که نخست وزیر اسرائیل تا کنون کلیه اتهامات را رد و آن‌را «دسیسه رقبای سیاسی» خود توصیف کرده است.

آقای نتانیاهو که صبح روز دوشنبه برای شرکت در جلسه محاکمه‌اش وارد دادگاه شد در حالی به اظهارات دادستان اصلی پرونده گوش فراخواهد داد که همزمان چند کیلومتر آنطرف‌تر از دادگاه، رووین ریولین،‌ رئیس جمهوری اسرائیل رایزنی با روسای احزاب پارلمانی برای تشکیل دولت آینده این کشور را آغاز کرده است؛ گفتگوهایی که برای آینده سیاسی بنیامین نتانیاهو بسیار مهم و تعیین کننده خواهد بود.

تشکیل دولت در اسرائیل پس از برگزاری چهارمین انتخابات پارلمانی طی دو سال گذشته همچنان به دلیل نتیجه انتخابات اخیر و تداوم بن‌بست سیاسی موجود در این کشور در هاله‌ای از ابهام وجود دارد.

لیکود، حزب راستگرای اسرائیل به ریاست بنیامین نتانیاهو در انتخابات پارلمانی ۲۳ مارس ۳۰ کرسی از ۱۲۰ کرسی کنست را از آن خود کرد که برای تشکیل دولت کافی نیست.

حزب حاکم حتی با متحدان سنتی خود نیز نمی‌تواند ۶۱ کرسی لازم برای تشکیل دولت آینده اسرائیل را بدست آورد؛ این در حالیست که بسیاری از جریان های سیاسی و حتی برخی تشکیلات راست این بار مصمم هستند که هر طور شده به دوازده سال نخست وزیری آقای نتانیاهو پایان دهند.

تحلیل‌گران معتقدند که به دلیل نبود رهبری واحد در تشکل‌های سیاسی مخالف بنیامین نتانیاهو، وی می‌تواند با حمایت شانزده نماینده احزاب تندرو، شش نفر از ائتلاف راست افراطی جریان «صهیونیسم مذهبی» بیشترین توصیه برای نامزدی تشکیل دولت را دریافت کند.

نامزدی که بیشترین توصیه را از نمایندگان پارلمان داشته باشد معمولا در زمان بن‌بست حاصل از نتایج انتخابات پارلمانی از سوی رئیس جمهوری برای تشکیل کابینه معرفی می‌شود.

نامزد تعیین شده برای این منظور بیست و هشت روز فرصت خواهد داشت تا اعضای دولت خود را معرفی کند،‌ در غیر این صورت مهلت یاد شده از سوی رئیس جمهوری چهارده روز دیگر تمدید خواهد شد.

این در حالیست که رووین ریولین،‌ رئیس جمهوری اسرائیل هفته گذشته اعلام کرد که این بار توصیه‌ها و کرسی‌های پارلمانی تنها عامل تعیین کننده در تصمیم وی برای معرفی نامزد تشکیل دولت آینده نخواهد بود.

به گفته رئیس جمهوری اسرائیل وی فردی را برای انجام این ماموریت معرفی خواهد کرد که از قابلیت‌های لازم برای تشکیل دولتی کارآمد جهت «بازسازی جامعه و پایان بخشیدن به دسته‌بندی‌ها» برخوردار باشد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات اسرائیل؛ نظرسنجی‌های بعد از رای گیری نشان از پیشتازی حزب لیکود و متحدانش دارد

آغاز بررسی اتهام «نسل‌کشی» در غزه در دادگاه لاهه؛ آیا شواهد می‌توانند به محکومیت اسرائیل منجر شوند؟

در گرماگرم جنگ در غزه، دادگاه رسیدگی به فساد مالی نتانیاهو از سرگرفته شد