Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

محاکمه نتانیاهو؛ اتهامات نخست وزیر اسرائیل چیست و چه سرنوشتی در انتظار اوست؟

دادگاه محاکمه نتانیاهو؛ چه سرنوشتی در انتظار نخست وزیر اسرائیل است؟
دادگاه محاکمه نتانیاهو؛ چه سرنوشتی در انتظار نخست وزیر اسرائیل است؟ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست وزیر دولت جدید اسرائیل پس از هفده ماه بحران انتخاباتی که می‌رفت تا به بهای پایان یافتن زندگی سیاسی وی رقم بخورد از روز یکشنبه، با شروع نخستین جلسه دادگاه محاکمه وی، مبارزه‌ای جدید را این‌بار برای حفظ اعتبار و شهرت خود و نیز جلوگیری از صدور حکم زندان آغاز می‌کند.

آگهی

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل یک هفته پس از برگزای مراسم تحلیف پنجمین دوره ماموریت خود روز یکشنبه برای دفاع از اتهامات مطرح بر ضد وی در دادگاه حاضر می‌شود.

تشکیل این دادگاه در واقع برگ جدیدی است که در تاریخ تحولات سیاسی اسرائیل رقم می‌خورد زیرا آقای نتانیاهو نخستین رئیس دولتی است که در دوران خدمت با اتهامات مجرمانه مواجه و محاکمه می‌شود.

نخست وزیر دولت جدید اسرائیل پس از هفده ماه بحران انتخاباتی که می‌رفت تا به بهای پایان یافتن زندگی سیاسی وی رقم بخورد از روز یکشنبه، با شروع نخستین جلسه دادگاه محاکمه وی، مبارزه‌ای جدید را این‌بار برای حفظ اعتبار و شهرت خود و نیز جلوگیری از صدور حکم زندان آغاز می‌کند.

بنیامین نتانیاهو «نخستین» و یا «ترین»‌های زیادی را در موضوعات مختلف به خود اختصاص داده است. هم اکنون او نخستین نخست وزیر تاریخ اسرائیل است که دوران حکومتش محاکمه می‌شود.

اهود اولمرت،‌ چهره سرشناس سابق حزب راستگرای لیکود پیش از نتانیاهو به اتهام فساد و دریافت رشوه محاکمه شده بود اما محاکمه وی پس از استعفا و کناره‌گیری از سمت نخست وزیری انجام شده بود.

آقای نتانیاهو همچنین نخستین رئیس دولتی است که پس از شکل گیری اسرائیل به دنیا آمده است. ماندگارترین رئیس دولت و سرسخت‌ترین رقیب و دشمن ایران از جمله دیگر القابی است که در همین راستا به بنیامین نتانیاهو نسبت داده‌‌اند.

نتانیاهو برای چه اتهام‌هایی محاکمه می‌شود؟

نخست وزیر هفتاد ساله اسرائیل ماه نوامبر گذشته با متهم شناخته شدن در سه پرونده قضایی تحت پیگرد قانونی قرار گرفت. دریافت رشوه،‌ کلاه‌برداری و نقض اعتماد عمومی سه اتهام بزرگ است که پس از بررسی پرونده‌های قضایی به وی وارد شده است.

  • پرونده موسوم به «۴۰۰۰»، مهمترین پرونده اتهامی نخست وزیر اسرائیل است که وی را متهم به پرداخت رشوه و تضاد منافع می کند. به موجب این پرونده آقای نتانیاهو متهم است در ازای جلب حمایت رسانه ای یک پایگاه خبری حدود ۵۰۰ میلیون دلار تسهیلات مالی در اختیار شرکت «بیزک»، بزرگترین شرکت مخابراتی اسرائیل قرار داده است. دادستان کل اسرائیل قصد دارد برای نخست وزیر اسرائیل در خصوص این پرونده کیفر خواستی به موارد اتهامی فساد، تقلب و سوء استفاده از اعتماد صادر کند.

  • پرونده «۱۰۰۰» بنیامین نتانیاهو را به دریافت هدایایی به ارزش بیش از ۱۰۰ هزار دلار از آرنان میلشان، تهیه کننده اسرائیلی هالیوود و نیز سیگارهای لوکس و گرانقیمت از جیمز پکر، کارآفرین و سرمایه‌دار استرالیایی متهم می کند. آرنان میلشان و جیمز پکر هر دو موارد مطرح شده در این پرونده را انکار کرده‌اند. دادستان کل در این پرونده قصد دارد برای آقای نتانیاهو کیفرخواستی با اتهام‌های تقلب و سوء استفاده از اعتماد صادر کند. به گفته دادستان در این پرونده اتهامی متوجه میلشان، تهیه کننده اسرائیلی هالیوود نیست.

  • پرونده «۲۰۰۰» نخست وزیر اسرائیل را متهم می کند که در ازای جلب و دریافت پوشش مناسب رسانه‌ای با صاحب امتیاز روزنامه یدیوت آهارنوت وارد مذاکره شده است. مذاکرات حصول توافقی را مد نظر داشته که بر اساس آن روزنامه یاد شده به نفع آقای نتانیاهو عمل کند و نخست وزیر نیز در ازای آن با بخشنامه‌ای مانع رشد و پیشرفت نشریه رقیب شود. موارد اتهامی مد نظر در کیفر خواست دادستان بر ضد نخست وزیر اسرائیل در این پرونده ارتشاء و سوء استفاده از اعتماد عنوان شده است.

Sebastian Scheiner/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
تجمع حامیان حزب لیکود و طرفداران بنیامین نتانیاهو مقابل دادگاه محاکمه نخست وزیر اسرائیلSebastian Scheiner/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

نتانیاهو چه می‌گوید؟

بنیامین نتانیاهو کلیه اتهامات مطرح را رد و اعلام کرده است که قربانی دسیسه چینی رقیبان سیاسی شده است. به اعتقاد نخست وزیر اسرائیل رسانه ها و جناج چپ در طراحی این توطئه و حمایت از آن نقش اساسی داشته‌اند. آقای نتانیاهو همچنین این گمانه‌زنی را مطرح کرده که داستان‌ها در پرونده‌های اتهامی به فشار‌های سیاسی تن داده‌اند.

آقای نتانیاهو اتهام‌های وارده مبنی بر دریافت رشوه را با این پرسش که «مگر دریافت هدایا از دوستان جرم است؟»، رد کرده است.

تیم حقوقی و وکلای نیامین نتانیاهو نیز گفته‌اند که تحقیقات مجرمانه در باره روابط سیاستمداران و رسانه‌ها، آزادی مطبوعات و اطلاع رسانی را تهدید می‌کند.

نخست وزیر اسرائیل مدعی است که از کلیه اتهامات تبرئه و رو سفید از محکمه خارج خواهد شد.

آیا دادگاه حکم نهایی خود را به زودی صادر می کند؟

خیر، بعید است. روند این محاکمه ممکن است سالها به طول انجامد. نخست وزیر اسرائیل همچنین می تواند به جای تن دادن به روند عادی دادرسی به دنبال چانه زنی بر سر موارد اتهامی و حصول توافق در خصوص دفاعیه خود باشد.

در صورت محکومیت چه سرنوشتی در انتظار نتانیاهو است؟

نخست وزیر اسرائیل حتی در صورت محکومیت محبور به استعفا نخواهد بود. حامیان نتاینیاهو و مدافعان سیاست‌های وی در حزب لیکود معتقدند که او از طریق انتخاباتی دموکراتیک بر سر کار آمده و نباید مجبور به کناره‌گیری شود.

بر اساس قوانین اسرائیل، محکومان به فساد علاوه بر پرداخت غرامت و جریمه سنگین مالی، بسته به نوع جرم از یک تا ده سال مجازات زندان در انتظارشان است. برای اتهام های تقلب و سوء استفاده از اعتماد نیز تا سه سال مجازات زندان در نظر گرفته شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتانیاهو در دادگاه رسیدگی به اتهامات فساد مالی: بی‌گناهم

عذرخواهی وزیر دفاع اسرائیل برای کشته شدن یک جوان فلسطینی

آغاز بررسی اتهام «نسل‌کشی» در غزه در دادگاه لاهه؛ آیا شواهد می‌توانند به محکومیت اسرائیل منجر شوند؟