Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

عذرخواهی وزیر دفاع اسرائیل برای کشته شدن یک جوان فلسطینی

عذرخواهی وزیر دفاع اسرائیل برای کشته شدن یک جوان فلسطینی
عذرخواهی وزیر دفاع اسرائیل برای کشته شدن یک جوان فلسطینی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نزدیکان ایاد حلاق به رسانه‌ها گفته‌اند که وی مبتلا به بیماری اوتیسم بود و هنگام عزیمت به مدرسه‌ای ویژه برای افراد دارای بیماری‌های خاص، هدف گلوله سربازان اسرائیلی قرار گرفت و کشته شد.

آگهی

وزیر دفاع اسرائیل روز یکشنبه به خاطر شلیک مرگبار پلیس اسرائیل به سوی یک فلسطینی غیر مسلح که گفته می‌شود مبتلا به اوتیسم بوده، عذرخواهی کرد.

شلیک به سوی ایاد خیری الحلاق،‌ جوان ۳۲ ساله فلسطینی در بخش قدیمی شهر بیت‌المقدس که به مرگ وی منجر شد انتقادهای زیادی نسبت به عملکردهای ماموران امنیتی اسرائیل و توسل بیش از حد به زور توسط ماموران پلیس این کشور برانگیخت.

پس از شدت گرفتن انتقادها،‌ بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائيل در جریان نشست هفتگی کابینه این کشور به ماجرای کشته شدن این جوان اشاره و نسبت به آن ابراز تاسف کرد.

این درحالست که بنیامین‌ نتانیاهو،‌ نخست وزیر اسرائیل که در این نشست کنار بنی گانتس نشسته بود هیچ واکنشی نسبت به این ماجرا از خود نشان نداد.

وزیر دفاع اسرائیل در جریان سخنان خود تاکید کرد که از وقوع این «حادثه» بسیار متاسف است و با خانواده‌ جوان فلسطینی ابراز همدردی می‌کند.

آقای گانتس در ادامه تاکید کرد که تحقیقات لازم برای روش شدن جزئیات بیشتر حادثه به سرعت آغاز می‌شود و نتیجه آن اعلام خواهد شد.

نزدیکان ایاد حلاق به رسانه‌ها گفته‌اند که وی مبتلا به بیماری اوتیسم بود و هنگامی که عازم مدرسه‌ای ویژه برای افراد دارای بیماری‌های خاص بود هدف گلوله سربازان اسرائیلی قرار گرفت و کشته شد.

Mahmoud Illean/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
مادر ایاد حلاق، جوان فلسطینی مبتلا به اوتیسم که با شلیک ماموران اسرائیلی کشته شدMahmoud Illean/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

پلیس اسرائیل در اختیار داشتن یک شئ مشکوک نظیر اسلحه کمری توسط ایاد حلاق و توجه نکردن به اخطار‌های ایست را دلیل شلیک ماموران به سوی او عنوان کرده است.

این درحالیست که سخنگوی پلیس شهر بیت المقدس ساعاتی پس از این حادثه اعلام کرد که هیچ سلاحی در بازرسی از بدن جوان فلسطینی کشته شده، یافت نشده است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، مامورانی که در این حادثه دخیل بودند بر اساس پروتکل پلیس مورد بازجویی قرار گرفته و وکیل یکی از آنها در گفتگویی رادیویی به خانواده جوان فلسطینی تسلیت گرفته و با آنها ابراز همدردی کرده است.

Mahmoud Illean/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
اعتراض به کشته شدن جوان فلسطینی مبتلا به اوتیسم بدست سربازان اسرائیلیMahmoud Illean/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

این حادثه در حالی صورت گرفته که طی سالهای اخیر حملات پراکنده‌ای با چاقو، سلاح گرم و یا خودرو از سوی افرادی فلسطینی که هیچ نسبت و ارتباطی با گروه‌های مسلح نداشته‌اند، در شهرهای مختلف اسرائیل انجام شده است.

فلسطینی‌ها و گروه‌های مدافع حقوق بشر اسرائیلی از دیرباز عملکرد ماموران امنیتی اسرائیل و استفاده بیش از حد از خشونت توسط آنها در برخی موارد را محکوم کرده‌‌اند.

برخی فعالان مداقع حقوق فلسطینیان حادثه کشته شدن ایاد حلاق، جوان فلسطینی مبتلا به اوتیسم را با حوادث خشونت‌آمیز اخیر در ایالات متحده آمریکا مقایسه کرده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محاکمه نتانیاهو؛ اتهامات نخست وزیر اسرائیل چیست و چه سرنوشتی در انتظار اوست؟

محکومیت شهرک‌نشین اسرائیلی به جرم قتل یک کودک فلسطینی و والدینش

۳ شهروند اسرائیلی به اتهام همکاری با حکومت ایران در اسرائیل دستگیر شدند