دادستان کل اسرائیل: نتانیاهو به اتهام فساد مالی تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرد

تصمیم دادستان کل اسرائیل برای صدور کیفر خواست بر ضد نتانیاهو
تصمیم دادستان کل اسرائیل برای صدور کیفر خواست بر ضد نتانیاهو
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این تصمیم در حالی اعلام خواهد شد که پلیس اسرائیل پیش از این در ماه دسامبر از در دست بودن مدارک کافی برای اثبات اتهام فساد مالی و رشوه علیه بنیامین نتانیاهو و همسرش خبر داده بود.

آگهی

تلویزیون اسرائیل روز پنجشنبه ۲۸ فوریه/۹ اسفند به نقل از وزارت دادگستری این کشور اعلام کرد که دادستان کل تصمیم خود را برای متهم کردن بنیامین نتانیاهو در سه پرونده فساد مالی گرفته است.

وزارت دادگستری اسرائیل نیز با انتشار بیانیه ای بر انتشار گزارش تلویزیون این کشور مبنی بر قصد دادستان کل برای تحت پیگرد قراردادن بنیامین نتانیاهو در خصوص سه پرونده اتهامی بر ضد وی صحه گذاشت.

لیکود، حزب راستگرای اسرائیلی که ریاست آنرا بنیامین نتانیاهو در دست دارد در نخستین واکنش به تصمیم دادستان کل، اتهام های مطرح شده بر ضد نخست وزیر را «آزار سیاسی» توصیف کرده است.

رسانه های اسرائیلی پیش از این اعلام قریب الوقوع تصمیم دادستان کل برای طرح اتهام و پیگرد قضایی بر ضد نخست وزیر و رئیس حزب لیکود خبر داده بودند.

به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران مسائل داخلی در اسرائیل طرح اتهامات و پیگرد قضایی بر ضد بنیامین نتانیاهو کارزار انتخاباتی پیش رو در اسرائیل را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد و زمینه را برای پایان دادن به فعالیت سیاسی نخست وزیر این کشور فراهم خواهد کرد.

از سوی دیگر کابینه نتانیاهو که پیشتر با استعفای آویگدور لیبرمن از وزارت دفاع دچار تزلزل شده بود در صورت اعلام جرم بر ضد نخست وزیر با ضربه مهلکی دیگری مواجه خواهد شد؛ این مسئله همچنین کابوسی واقعی برای حزب لیکود تلقی می شود که قرار است در انتخابات ماه آوریل با رقبایی متحد دست و پنجه نرم کند.

این درحالیست که احزاب جناح میانه پارلمان اسرائیل که رقبای اصلی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از جناح راست به شمار می روند به تازگی اعلام کردند که برای مبارزات انتخابات پارلمانی با یکدیگر ائتلاف می‌کنند.

به گزارش پایگاه اینترنتی جروزالم پست با توجه به اختلاف اندک آراء نظرسنجی های اخیر میان لیکود و حزب تحت ریاست بنی گانتس، نظامی بازنشسته و رهبر حزب «انعطاف اسرائیل»، از دست دادن تنها چند کرسی پارلمان توسط کابینه نتانیاهو تحولات سیاسی در این کشور را به مسیری جدید هدایت خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

کارشناسان و همکاران دادستان کل اسرائیل پیشتر اعلام کرده بودند که آماده اند پس از دو سال تحقیق و رایزنی های فشرده تصمیم نهایی در خصوص به جریان افتادن این پرونده را اعلام کنند.

این تصمیم در حالی اعلام می شود که پلیس اسرائیل پیش از این در ماه دسامبر از در دست بودن مدارک کافی برای اثبات اتهام فساد مالی و رشوه علیه بنیامین نتانیاهو و همسرش خبر داده بود.

نخست وزیر اسرائيل در چهار پرونده فساد مالی موسوم به هزار، دو هزار، سه هزار و چهار هزار متهم است و در ماه‌های گذشته به همراه همسرش بارها مورد بازجویی قرار گرفته است. بر اساس یکی از این پرونده ها که به «چهار هزار» لقب گرفته بنیامین نتانیاهو متهم است که در ازای جلب حمایت رسانه ای یک پایگاه خبری میلیون ها دلار تسهیلات مالی به یک شرکت بزرگ پرداخته است.

بیشتر بخوانید:

صدور کیفر خواست آویخای مندلبلیت، دادستان کل اسرائیل بر ضد نتانیاهو در خصوص اتهامات مطرح شده قرار است پس از برگزاری آخرین جلسه دفاع پس از انتخابات نهم آوریل صادر شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهام فساد مالی نتانیاهو به دلیل گسترش کرونا به تعویق افتاد

دیوان عالی اسرائیل مانع نامزدی رهبر حزب راست افراطی در انتخابات شد

از گردان اسرائیلی «نتزاه یهودا» چه می‌دانیم؟ چرا آمریکا به دنبال تحریم آن است؟