برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهام فساد مالی نتانیاهو به دلیل گسترش کرونا به تعویق افتاد

برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهام فساد مالی نتانیاهو به دلیل گسترش کرونا به تعویق افتاد
Copyright AP
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ویروس کرونا تاکنون در اسرائیل ۱۹۳ نفر را مبتلا کرده است.

آگهی

یک دادگاه کیفری اورشلیم (بیت‌المقدس) روز یکشنبه اعلام کرد جلسه رسیدگی به اتهام‌های فساد مالی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور به دلیل وضعیت اضطراری ناشی از گسترش ویروس کرونا، این هفته برگزار نمی‌شود. 

قرار بود نخست وزیر اسرائیل سه‌شنبه این هفته و برای دفاع از خود در برابر کیفرخواست دادستانی اسرائیل، ناظر به چندین مورد اتهامی از جمله ارتشاء و سوءاستفاده از قدرت در یک دادگاه کیفری حضور یابد. این محاکمه اما به ۲۴ ماه مه (سوم خرداد) موکول شد. 

آقای نتانیاهو پیش از این از کنست، پارلمان اسرائیل تقاضای مصونیت پارلمانی کرده بود. این درخواست رد شده بود. 

حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو در چهارمین انتخابات زودهنگام پارلمانی اسرائیل، توانست ۳ کرسی بیش از رقیب اصلی خود، «ائتلاف آبی و سفید» به رهبری بنی گانتس کسب کند. به این ترتیب ائتلاف راست و راست میانه اسرائیل به رهبری نتانیاهو شانس اصلی کسب دوباره قدرت در اسرائیل است. 

نخست وزیر اسرائيل در چهار پرونده فساد مالی متهم است و در ماه‌های گذشته به همراه همسرش بارها مورد بازجویی قرار گرفته است. بر اساس یکی از این پرونده‌ها، بنیامین نتانیاهو متهم است که در ازای جلب حمایت رسانه‌ای یک پایگاه خبری میلیون‌ها دلار تسهیلات مالی به یک شرکت بزرگ پرداخته است. در مورد دیگر نخست وزیر اسرائیل به دریافت هدایایی به ارزش حدود ۱۰۰ هزار دلار از شماری از دوستانش به‌ ویژه در هالیود متهم شده است. پلیس اسرائیل می‌گوید رهبر حزب لیکود از سال ۲۰۰۹ به بعد این «هدایا» را دریافت کرده است. وی همچنین متهم است از جیمز پیکر، میلیاردر استرالیایی سیگارهای گران قیمت هدیه گرفته است.

در صورت اثبات جرم، آقای نتانیاهو میتواند برای اتهام دریافت رشوه به ده سال زندان و برای اتهام‌های فریب و سوءاستفاده از اعتماد حداکثر به سه سال زندان محکوم شود.

ویروس کرونا تاکنون در اسرائیل ۱۹۳ نفر را مبتلا کرده است. آقای نتانیاهو شامگاه شنبه در یک سخنرانی تلویزیونی تمام اجتماعات بالای ده نفر و هرگونه فعالیت غیرضروری و تفریحی را به دلیل گسترش کرونا، ممنوع اعلام کرد. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادستان کل اسرائیل: نتانیاهو به اتهام فساد مالی تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرد

پلیس اسرائيل: مدارک کافی علیه نتانیاهو به جرم فساد مالی و رشوه پیدا کردیم

در گرماگرم جنگ در غزه، دادگاه رسیدگی به فساد مالی نتانیاهو از سرگرفته شد