Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دیوان عالی اسرائیل مانع نامزدی رهبر حزب راست افراطی در انتخابات شد

دیوان عالی اسرائیل مانع نامزدی رهبر حزب راست افراطی در انتخابات شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در تاریخ انتخابات پارلمانی اسرائیل این اولین بار است که صلاحیت نامزدی که در کمیسیون انتخابات تاییده شده است توسط دیوان عالی باطل شود.

آگهی

دیوان عالی اسرائیل روز یکشنبه نامزدی میخاییل بن‌-آری، رهبر حزب راست افراطی «قدرت یهودی» در انتخابات این کشور را باطل کرد.

نامزدی میخاییل بن‌-آری در انتخابات سراسری آتی که قرار است نهم ماه آوریل برگزار شود، در حدود دو هفته پیش توسط کمیسیون انتخابات تایید شده بود اما حزب مخالف مرتص –جریان چپ‌گرای سوسیال دموکرات- با رجوع به دیوان عالی، خواستار منع شرکت رهبر حزب راست افراطی «قدرت یهودی» شد.

آویخای ماندل‌بلیت، دادستان کل اسرائیل آقای بن‌-آری را به «نفرت‌پراکنی نژادی علیه اعراب» متهم کرده و خواستار رد صلاحیت این نامزد شده بود.

عرب‌های اسرائیل ۱۷،۵ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.

در تاریخ انتخابات پارلمانی اسرائیل این اولین بار است که صلاحیت نامزدی که در کمیسیون انتخابات تاییده شده است توسط دیوان عالی باطل شود.

در واکنش به منع شرکت در انتخابات، آقای بن‌-آری در یک نشست خبری گفت:« یک گروه در دستگاه قضایی تلاش دارد تا قوانین خود را به زور اعمال کند...این دموکراسی نیست.»

رویترز
وزیر فرهنگ و ورزش اسرائیل همراه با حامیان حزب لیکودرویترز

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل پیش از انتخابات به منظور تقویت موقعیت خود در پارلمان آینده، با چند حزب راست افراطی ائتلاف کرده و قرار بود که آقای بن-‌آری و ایتمار بن‌گویر، یک عضو دیگر حزب «قدرت یهودی» در لیست دو حزب ناسیولیست-مذهبی قرار گیرند.

با وجود اعلام منع نامزدی رهبر حزب «قدرت یهودی»، دیوان عالی صلاحیت آقای بن‌گویر برای شرکت در انتخابات به عنوان نامزد حزب را تایید کرده است.

مقامات حزب «قدرت یهودی» از پیروان مئیر دیوید کاهان، خاخام راست‌گرای افراطی اسرائیلی- آمریکایی هستند. مئیر دیوید کاهان که از پایه‌گزاران حزب ضد عرب «کاخ» بود پس از انتخابات ۱۹۸۴ توانست وارد پارلمان شود اما به اتهام نژادپرستی از شرکت در انتخابات سراسری ۱۹۸۸ منع شد.

بیشتر بخوانید: ایران تلفن رقیب اصلی نتانیاهو در انتخابات اسرائیل را هک کرد

تامار زندبرگ، رهبر حزب چپ‌گرای مرتص پس از اعلام منع شرکت آقای بن‌-آری در انتخابات بیانیه‌ای در بیانیه‌ای اعلام کرد: «جای کسانی که به برتری نژاد اعتقاد دارند در زندان است و نه پارلمان.»

رویترز
تدارکات برای انتخابات آتی اسرائیلرویترز

دیوان عالی در رای خود اعلام کرد اسامی ارائه شده در فهرست‌ انتخابات دو حزب عرب اسرائیلی هدش‌تئل و رام‌بلد می‌توانند در انتخابات شرکت کنند. پیش از این کمیسیون انتخابات مانع حضور لیست رام‌بلد شده بود.

آیت شاکد، وزیر دادگستری اسرائیل در واکنش به حکم دیوان عالی گفت: «عدم تایید آقای بن‌-آری و اعطای مجوز برای شرکت در انتخابات به احزابی که از تروریسم حمایت می‌کنند، ضد ارزش‌های بنیادی دموکراسی اسرائیل است.» خانم شاکد عضو حزب راست‌گرای افراطی «خانه یودی» است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صدور کیفرخواست علیه نخست‌وزیر اسرائیل؛ سرنوشت نتانیاهو چه خواهد شد؟

دادستان کل اسرائیل: نتانیاهو به اتهام فساد مالی تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرد

چرا حیات سیاسی نتانیاهو به جنگ غزه و حتی گسترش آن در منطقه گره خورده است؟