صدور کیفرخواست علیه نخست‌وزیر اسرائیل؛ سرنوشت نتانیاهو چه خواهد شد؟

اسرائیل؛ کیفرخواست دادستان چه سرنوشتی را برای نتانیاهو رقم می زند؟
اسرائیل؛ کیفرخواست دادستان چه سرنوشتی را برای نتانیاهو رقم می زند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران مسائل داخلی در اسرائیل طرح اتهامات و پیگرد قضایی بر ضد بنیامین نتانیاهو کارزار انتخاباتی پیش رو در اسرائیل را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد و زمینه را برای پایان دادن به فعالیت سیاسی نخست وزیر این کشور فراهم خواهد کرد.

آگهی

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل یکی از پرنفوذ ترین سیاستمداران نسل خود در سپهر سیاسی اسرائیل است. رهبر حزب لیکود که به «بی بی» Bibi شهرت دارد در رقابت های سیاسی هموار گوی سبقت را از نزدیکترین رقیبان خود ربوده است.

نخست وزیر اسرائیل که خود را دست نیافتنی می داند حالا با سه پرونده فساد مالی در معرض پیگرد و محاکمه قضایی است. آویچای مندلیلبت، دادستان کل اسرائیل روز پنجشنبه اعلام کرد که قصد دارد برای آقای نتانیاهو به دلیل ارتشاء، فساد مالی، رشوه و سوء استفاده از قدرت کیفر خواست صادر کند.

لیکود، حزب راستگرای اسرائیلی که ریاست آنرا بنیامین نتانیاهو در دست دارد در نخستین واکنش به تصمیم دادستان کل، اتهام های مطرح شده بر ضد نخست وزیر را «آزار سیاسی» توصیف کرده است.

رئیس حزب لیکود این ضربه سخت را کمتر از چهل روز پیش از انتخابات ماه آوریل دریافت کرده است، انتخاباتی که برای باقی ماندن او در سمت نخست وزیری بسیار حیاتی، سرنوشت ساز و تعیین کننده است.

موارد اتهامی مطرح بر ضد نخست وزیر اسرائیل کدامند؟

بنیامین نتانیاهو بر اساس اتهام های مطرح شده در سه پرونده مجزا تحت پیگرد قضایی قرار گرفته است:

- «مورد ۴۰۰۰»، مهمترین پرونده اتهامی نخست وزیر اسرائیل است که وی را متهم به پرداخت رشوه و تضاد منافع می کند.

به موجب این پرونده آقای نتانیاهو متهم است در ازای جلب حمایت رسانه ای یک پایگاه خبری میلیون ها دلار تسهیلات مالی به شرکت «بیزک»، بزرگترین شرکت مخابراتی اسرائیل پرداخته است.

دادستان کل اسرائیل قصد دارد برای نخست وزیر اسرائیل در خصوص این پرونده کیفر خواستی به موارد اتهامی فساد، تقلب و سوء استفاده از اعتماد صادر کند.

- «مورد ۱۰۰۰» بنیامین نتانیاهو را به دریافت هدایایی به ارزش بیش از ۱۰۰ هزار دلار از آرنان میلشان، تهیه کننده اسرائیلی هالیوود و نیز سیگارهای لوکس و گرانقیمت از جیمز پکر، کارآفرین و سرمایه‌دار استرالیایی متهم می کند.

آرنان میلشان و جیمز پکر هر دو موارد مطرح شده در این پرونده را انکار کرده اند.

دادستان کل در این پرونده قصد دارد برای آقای نتانیاهو کیفرخواستی با اتهام های تقلب و سوء استفاده از اعتماد صادر کند. به گفته دادستان در این پرونده اتهامی متوجه میلشان، تهیه کننده اسرائیلی هالیوود نیست.

- «مورد ۲۰۰۰» نخست وزیر اسرائیل را متهم می کند که در ازای جلب و دریافت پوشش مناسب رسانه ای با صاحب امتیاز روزنامه یدیوت آهارنوت وارد مذاکره شده است.

مذاکرات حصول توافقی را مد نظر داشته که بر اساس آن روزنامه یاد شده به نفع آقای نتانیاهو عمل کند و نخست وزیر نیز در ازای آن با بخشنامه ای مانع رشد و پیشرفت نشریه رقیب شود.

موارد اتهامی مد نظر در کیفر خواست دادستان بر ضد نخست وزیر اسرائیل در این پرونده ارتشاء و سوء استفاده از اعتماد عنوان شده است.

بیشتر بخوانید:

آیا پیگرد قضایی نتانیاهو را ملزم به استعفا می کند؟

از نظر قانونی هیچ فشاری بر روی آقای نتانیاهو برای استعفا از سمت نخست وزیری وجود ندارد. او در صدد است تا با کسب برتری در انتخابات نهم آوریل دوره ماموریت خود را تمدید کند.

آقای نتانیاهو می گوید خود را برای یک نبرد قضایی آماده کرده و قصد دارد در قدرت باقی بماند.

از سوی دیگر برخی تحلیل گران معتقدند که نخست وزیر اسرائیل در پی آن است که با کسب یک پیروزی هرچند خفیف در انتخابات از این برگ برنده به عنوان اهرمی برای توافق با دادستان کل استفاده کند.

آگهی

آیا محکمه به زودی برپا می شود؟

خیر، آقای نتانیاهو تا پیش از برگزاری انتخابات نهم آوریل فرصت دارد تا مقدمات دفاع از خود در محکمه را فراهم کند.

از سوی دیگر وی در یک جلسه دادرسی قبل از محاکمه با دادستان کل شرکت خواهد کرد. در این جلسه وکلای آقای نتانیاهو این فرصت را خواهند داشت تا با ارائه ادله و مستندات لازم از دادستان درخواست کنند برخی اتهام های مطرح شده در سه پرونده مذکور را حذف و برخی دیگر را با تخفیف هایی همراه کند.

این فرایند ممکن است هفته ها و حتی ماه ها به طول انجامد.

در صورت محکومیت چه سرنوشتی در انتظار نتانیاهو است؟

محکومان به فساد علاوه بر پرداخت غرامت و جریمه سنگین مالی، بسته به نوع جرم از یک تا ده سال مجازات زندان در انتظارشان است.

برای اتهام های تقلب و سوء استفاده از اعتماد نیز تا سه سال مجازات زندان در انتظار محکومان است.

آگهی

نتانیاهو در باره اتهام های وارده چه نظری دارد؟

بنیامین نتانیاهو با رد کلیه اتهامات می گوید که هیچ خطایی از او سرنزده و وی قربانی دسیسه چینی رقیبان سیاسی است که با حمایت و هماهنگی رسانه ها و جناج چپ همراه شده است.

نخست وزیر اسرائیل همچنین مدعی است که دادستان کل تسلیم فشارهای سیاسی رقیبان شده اما در نهایت رو سفید از دادگاه خارج خواهد شد.

تبعات سیاسی این ماجرا برای نخست وزیر اسرائیل چیست؟

به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران مسائل داخلی در اسرائیل طرح اتهامات و پیگرد قضایی بر ضد بنیامین نتانیاهو کارزار انتخاباتی پیش رو در اسرائیل را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد و زمینه را برای پایان دادن به فعالیت سیاسی نخست وزیر این کشور فراهم خواهد کرد.

از سوی دیگر کابینه نتانیاهو که پیشتر با استعفای آویگدور لیبرمن از وزارت دفاع دچار تزلزل شده بود در پی این ماجرا با ضربه مهلکی دیگری مواجه خواهد شد؛ این مسئله همچنین کابوسی واقعی برای حزب لیکود تلقی می شود که قرار است در انتخابات ماه آوریل با رقبایی متحد دست و پنجه نرم کند.

این درحالیست که احزاب جناح میانه پارلمان اسرائیل که رقبای اصلی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از جناح راست به شمار می روند به تازگی اعلام کردند که برای مبارزات انتخابات پارلمانی با یکدیگر ائتلاف می‌کنند.

آگهی

به گزارش پایگاه اینترنتی جروزالم پست با توجه به اختلاف اندک آراء نظرسنجی های اخیر میان لیکود و حزب تحت ریاست بنی گانتس، نظامی بازنشسته و رهبر حزب «انعطاف اسرائیل»، از دست دادن تنها چند کرسی پارلمان توسط کابینه نتانیاهو تحولات سیاسی در این کشور را به مسیری جدید هدایت خواهد کرد.

این درحالیست آخرین نظرسنجی ها پیش از اعلام موضع دادستان کل در باره پرونده های اتهامی آقای نتانیاهو حکایت از آن داشت که پیروزی و تشکیل یک دولت ائتلافی راست برای حزب لیکود در انتخابات نهم آوریل دور از دسترس نیست.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیوان عالی اسرائیل مانع نامزدی رهبر حزب راست افراطی در انتخابات شد

هواداران و مخالفان نتانیاهو در خیابان‌های تل آویو به هم رسیدند

آغاز بررسی اتهام «نسل‌کشی» در غزه در دادگاه لاهه؛ آیا شواهد می‌توانند به محکومیت اسرائیل منجر شوند؟