بنیامین نتانیاهو مسئول تشکیل کابینه شد؛ کار سخت نخست وزیر برای حفظ قدرت

بنیامین نتانیاهو در جلسه دادگاه
بنیامین نتانیاهو در جلسه دادگاه Copyright Abir Sultan/ABIR SULTAN
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئيس جمهوری اسرائيل بار دیگر آقای نتانیاهو را مسئول تشکیل کابینه کرد. او برای این امر ۲۸ روز فرصت خواهد داشت و در صورت ناکامی می‌تواند ۲ هفته دیگر نیز این زمان را تمدید کند.

آگهی

روز سه‌شنبه ۶ آوریل، رووین ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر کنونی خواست تا برای چهار هفته تلاش کند تا کابینه خود را تشکیل دهد.

این در حالیست که آقای نتانیاهو کار بسیار دشواری برای این امر در پیش خواهد داشت. ریولین با دعوت از نتانیاهو برای تشکیل دولت تاکید کرد که هیچ کاندیدایی شانس واقعی تشکیل دولت جدید اسرائيل را ندارد اما با این حال نتانیاهو را انتخاب کرده چرا که حزب او صاحب بیشترین رای در انتخابات اخیر شده است.

رئيس جمهوری اسرائيل همچنین تاکید کرد در جلسه‌ای که با اعضای جدید کنست برگزار کرده ۵۲ نماینده از نتانیاهو حمایت کرده‌اند و ۴۵ نماینده نیز یائیر لاپید رئيس حزب یش عتید را به عنوان گزینه تشکیل دولت معرفی کرده‌اند.

بر این اساس آقای نتانیاهو چهار هفته فرصت خواهد داشت که دولت جدید خود را با تشکیل دهد. کاری که با توجه به آرای کم به دست آمده برای او و فاصله با حد نصاب ۶۱ کرسی، دشوار به نظر می‌رسد. طبق قانون اگر نتانیاهو در پایان ۲۸ روز نتواند به این موفقیت دست یابد، اجازه خواهد داشت که برای دو هفته دیگر نیز برای این امر تلاش کند.

این اتفاق در حالی رخ داده که آقای نتانیاهو به خاطر پرونده‌های فساد مالی در حال محاکمه است.

ریولین با اشاره به این موضوع گفت: «می‌دانم که بسیاری معتقدند نباید به سیاستمداری که با اتهامات کیفری رو به رو است مسئولیت تشکیل کابینه را واگذار کرد. با این حال ما چاره‌ای جز این نداشتیم و نتانیاهو بیشترین میزان حمایت را در کنست برخوردار است.»

بعد از برگزاری چهارمین انتخابات سراسری در اسرائيل در دو سال گذشته حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو توانست ۳۰ کرسی به خود اختصاص دهد. حزب یش عتید با کسب ۱۷و حزب شاس با ۹ کرسی در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افشاگری شاهدان در دادگاه؛ نتانیاهو: دادستان‌ها برای کودتا علیه من تلاش می‌کنند

رقیبان نتانیاهو در چهارمین انتخابات زودهنگام دو سال گذشته اسرائیل چه کسانی هستند؟

در گرماگرم جنگ در غزه، دادگاه رسیدگی به فساد مالی نتانیاهو از سرگرفته شد