Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

چرا اسرائیل در پروژه واکسیناسیون جهانی کرونا پیشتاز است؟

وزیر بهداشت اسرائیل در حال دریافت دوز نخست واکسن کووید-۱۹
وزیر بهداشت اسرائیل در حال دریافت دوز نخست واکسن کووید-۱۹ Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسرائیل با سرعت واکسیناسیونی که در پیش گرفته نخستین کشور جهان خواهد بود که با رهایی از مرگ و میر ناشی از کرونا می‌تواند اقدام به رفع محدودیت‌های اجتماعی کند.

آگهی

رسانه تحقیقاتی Our World In Data به صورت برخط (آنلاین) تعداد دوزهای واکسن کووید-۱۹ که در سراسر جهان تزریق می‌شود را منتشر می‌کند؛ اطلاعاتی که نشان می‌دهد اسرائیل با سرعت واکسیناسیونی که در پیش گرفته نخستین کشور جهان خواهد بود که با رهایی از مرگ و میر ناشی از کرونا می‌تواند اقدام به رفع محدودیت‌های اجتماعی کند.

در پایان روز دوم ژانویه سال ۲۰۲۱ در مجموع ۱۱ میلیون و ۴۷۰ هزار تَک دوز واکسن کووید-۱۹ در سراسر جهان به مردم تزریق شده است. در میان کشورهای جهان، چین و ایالات متحده به ترتیب با تزریق ۴.۵ و ۴.۲۳ میلیون دوز واکسن بالاترین تعداد را از آن خود کرده‌اند. پس از این دو کشور اسرائیل با ۱.۰۹ میلیون دوز واکسن تزریق شده قرار دارد؛ رقمی نزدیک به بریتانیا.

اما با توجه به جمعیت ۹ میلیون نفری اسرائیل این کشور موفق شده تا کنون بیش از ۱۱ درصد جمعیت خود را در برابر بیماری کووید-۱۹ واکسینه کند. این نسبت در چین به نیم درصد هم نمی‌رسد و در آمریکا نیز تنها حدود ۱.۳ درصد است.

اسرائیل همچنین اعلام کرده که قصد دارد تا پایان ماه جاری ۲۵ درصد جمعیت خود را واکسینه کند؛ نسبتی که دسترسی به آن فعلا برای بسیاری از کشورهای پرجمعیت جهان غیرممکن است.

کارشناسان گستردگی پایین اسرائیل را نیز در مقایسه با کشورهایی همچون چین و آمریکا را یکی از دلایل عمده سرعت بالای واکسیناسیون در این کشور می‌دانند. در حال حاضر، بیش از ۱۵۰ کلینیک تزریق واکسن در سراسر اسرائیل فعال است و ون‌های واکسیناسیون نیز وظیفه تزریق واکسن را در شهرهای حاشیه‌ای بر عهده گرفته‌اند.

این در حالی است که مثلا در استان اُنتاریوی کانادا با ۱۴.۵ میلیون نفر جمعیت، فقط ۱۹ کلینیک واکسیناسیون وجود دارد. بر همین اساس، در این کشور تا کنون ۱۱۲ هزار دوز واکسن کووید-۱۹ تزریق شده است.

همچنین ۷۰۰ نیروی ارتش این کشور نیز به جمع پزشکان و پرستاران فعال در پروژه واکسیناسیون کووید-۱۹ پیوسته‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

افزون بر این، انتخابات سراسری در اسرائیل که قرار است در ماه مارس آینده برگزار شود، انگیزه مضاعفی به دولت بنیامین نتانیاهو داده تا با اجرای موفق پروژه واکسیناسیون برگ برنده مهمی برای جلب آرای مردمی در اختیار داشته باشد. دولت آقای نتانیاهو امیدوار است که تا پیش از برگزاری انتخابات، با رهایی از مرگ و میر ناشی از کرونا به عنوان نخستین کشور جهان نسبت به رفع محدودیت‌های اجتماعی اقدام کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمار مبتلایان کرونا در جهان از صد میلیون گذشت؛ ۲۵ درصد اسرائیلی‌ها واکسن زدند

اسپانیا نام کسانی را که نمی‌خواهند واکسن بزنند ثبت می‌کند

تشدید حملات اسرائیل به غزه؛ سفر تاریخی بایدن به خاورمیانه همزمان با حضور پوتین در چین