Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمار مبتلایان کرونا در جهان از صد میلیون گذشت؛ ۲۵ درصد اسرائیلی‌ها واکسن زدند

واکسیناسیون کرونا در اسرائیل
واکسیناسیون کرونا در اسرائیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر امور خارجه ایران در سفر روز سه شنبه ۷ بهمن به مسکو اعلام کرد که مقامات بهداشتی ایران واکسن روسی اسپوتنیک را تأیید کرده‌اند.

آگهی

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان از آغاز شیوع این بیماری تا کنون در مجموع از ۱۰۰ میلیون و ۶۳۹ هزار نفر گذشت و آمار مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ در جهان نیز در روز سه شنبه ۲۶ ژانویه (۷ بهمن) به بیش از ۲ میلیون و ۱۶۱ هزار نفر رسید.

بسیاری از کشورها به ویژه در قاره اروپا به دلیل بالا رفتن آمار ابتلا به کرونا و پر شدن ظرفیت بیمارستان‌ها، مجبور به وضع مجدد قرنطینه و سایر محدودیت‌های اجتماعی شده‌اند. گزارش‌های مربوط به شیوع ویروس جهش‌یافته کرونا از جمله ویروس انگلیسی و آفریقای جنوبی، باعث نگرانی دولت‌ها شده است. اما همزمان، آغاز واکسیناسیون گسترده در برخی کشورها امیدهای تازه‌ای را برای مهار کرونا در چشم‌اندازی نزدیک‌تر گشوده است.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

ایران واکسن روسی اسپوتنیک را تأیید کرد

ایران می‌گوید واکسن روسی کرونا موسوم به اسپوتنیک را تأیید کرده است. به گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در سفر روز سه شنبه ۷ بهمن به مسکو اعلام کرد که مقامات بهداشتی ایران این واکسن را تأیید کرده‌اند.

ایران هنوز واکسیناسیون کرونا را آغاز نکرده است، اما مقامات دولتی در این کشور روز دوشنبه گفتند که اولین دسته از دُزهای وارداتی ممکن است واکسن آسترازنکا باشد.

علی خامنه‌ای، پیش از این ورود واکسن آمریکایی و بریتانیایی به ایران را ممنوع اعلام کرده بود.

ایران طی ۲۴ ساعت گذشته ۷۹ مورد مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ را ثبت کرده است. این تعداد کمتر از آمار روزانه ۹۸ فوتی در روز دوشنبه است که بالاترین آمار در دو هفته اخیر بوده است. وزارت بهداشت ایران در روز سه شنبه همچنین اعلام کرد شمار مبتلایان کرونا از ابتدای شیوع کرونا در این کشور با ۶ هزار و ۴۲۰ مورد قطعی جدید در شبانه‌روز گذشته، تا کنون به یک میلیون و ۳۸۵ هزار و ۷۰۶ مورد رسیده است.

اسرائیل؛ تنها ۵ بیمار جدید در بخش مراقبت‌های ویژه

بنا بر آمار رسمی در شبانه‌روزمنتهی به روز سه شنبه تنها ۵ بیمار کرونایی که از قبل در بیمارستان بستری بودند به دلیل وخامت حال‌شان به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شده‌اند. شمار کل بیماران کرونایی بستری در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های اسرائیل در حال حاضر هزار و ۱۱۵ نفر اعلام شده است.

به فلیپبورد یورونیوز فارسی بپیوندید

بخش مهمی از موفقیت اسرائیل در مهار کرونا را مدیون سیاست‌های بهداشتی دولت این کشور دانسته‌اند. دولت اسرائیل تا کنون با رویکردی تهاجمی تلاش کرده است تا واکسیناسیون را به شکلی هر چه گسترده‌تر در کشور انجام دهد تا تمام شهروندان واکسینه شوند.

اسرائیل به لطف واردات منظم واکسن‌های فایزر-بیون‌تک و مدرنا از روز ۱۹ دسامبر (۲۹ آذر) تا کنون توانسته است در مراکز پزشکی و بیمارستانی خود به طور مرتب واکسیناسیون را انجام بدهد به طوری که تا کنون ۲۵ درصد از جمعیت ۹ میلیونی اسرائیل دست کم نوبت اول واکسن را دریافت کرده‌اند.

واکسن کرونا در اسرائیل در ابتدا تنها برای گروه های آسیب‌پذیر و پرخطر جامعه یعنی پرسنل بخش بهداشت و افراد مسن تزریق می‌شد اما در مرحله کنونی کلیه شهروندان بالای ۴۰ سال و نیز نوجوانان ۱۶ تا ۱۸ سال با نظر والیدن‌شان اجازه زدن واکسن را دارند.

کاهش ۶۰ درصدی بستری۶۰ سال به بالا

روزنامه لوپاریزین فرانسه با انتشار این اطلاعات و با استناد به نتیجه مطالعه‌ای که روی ۵۰ هزار و ۷۷ بیمار کرونایی در اسرائیل انجام شده، می‌نویسد که واکسیناسیون کرونا باعث شده آمار بستری شدن بیماران بالای ۶۰ سال در مراکز درمانی ۶۰ درصد کاهش یابد.

آسوشیتدپرس
کرونا در اسرائیلآسوشیتدپرس

با این همه، هنوز به طور دقیق مشخص نیست که چه مقدار از کاهش آمار کرونا در اسرائیل مربوط به واکسیناسیون و چه مقدار از آن نتیجه قرنطینه بوده است، قرنطینه سفت و سختی که از پایان دسامبر آغاز و پس از آن تمدید شده است. این محدودیت‌ها البته در روزهای اخیر اعتراض برخی از یهودیان تندرو اسرائیلی را نیز در پی داشته است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اسرائیل با وجود موفقیت نسبی در مهار کرونا، مانند بسیاری از کشورهای دیگر جهان از سرعت گسترش انواع جدید و جهش‌یافته ویروس کرونا هراسان است. به همین دلیل دولت این کشور علاوه بر محدودیت‌های موجود، فرودگاه بین المللی تل آویو را نیز از شامگاه دوشنبه تعطیل کرد. این تعطیلی قرار است حداقل تا آخر ماه ژانویه اعمال شود.

به هر ترتیب، با کارزار واکسیناسیون گسترده و نیز با توجه به ذخیره کافی دُزهای وارداتی واکسن، به نظر می‌رسد هدف دولت تل‌آویو برای ایجاد مصونیت جمعی در کشور تا بهار آینده دست‌یافتنی باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان جهانی بهداشت: ویروس جهش یافته بریتانیایی به ۶۰ کشور جهان رسید

تمام شهروندان بالای ۱۶ سال اسرائیل تا پایان ماه مارس واکسن کرونا می‌زنند

چرا اسرائیل در پروژه واکسیناسیون جهانی کرونا پیشتاز است؟