اسرائیل اطلاعات پزشکی شهروندانش را در مقابل دریافت گسترده واکسن فایزر تبادل می‌کند

Maya Alleruzzo
Maya Alleruzzo Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت اسرائیل با شرکت فایزر ایالات متحده توافق کرده که در ازای دریافت حجم قابل توجهی از واکسن کرونای تولید شده در این شرکت، داده‌های شهروندانش دربارۀ میزان تاثیر این واکسن بر ایمنی جمعی را «سریعا و در مقیاسی گسترده» در اختیار فایزر بگذارد.

آگهی

دولت اسرائیل با شرکت فایزر ایالات متحده توافق کرده که در ازای دریافت حجم قابل توجهی از واکسن کرونای تولید شده در این شرکت، داده‌های شهروندانش دربارۀ میزان تاثیر این واکسن بر ایمنی جمعی را «سریعا و در مقیاسی گسترده» در اختیار فایزر بگذارد.

این خبر از سوی خبرگزاری فرانسه با استناد به توافق منتشر شده از سوی وزارت بهداشت اسرائیل منتشر شد.

دولت اسرائیل حدود یک ماه پیش واکسیناسیون عمومی مردمش علیه کرونا را آغاز کرد و تا کنون توانسته اولین دوز از واکسن فایزر-‌بیون‌تک را به ۲ میلیون نفر از جمعیت ۹ میلیون نفری خود تزریق کند؛ آن هم در حالی که بسیاری از کشورهای غربی همچنان در تلاش برای دریافت واکسن‌های خریداری شده هستند.

تل‌آویو در مجموع ۱۴ میلیون دوز از این واکسن را از شرکت‌های فایزر و مدرنا سفارش داده است تا بتواند ۷ میلیون نفر از جمعیت خود را واکسینه کرده و امکان ایمنی جمعی در کشور را بوجود آورد. اسرائیل تا کنون چندین میلیون دوز از این واکسن را دریافت کرده است.

بر اساس «توافقنامه همکاری» که به رؤیت خبرگزاری فرانسه رسیده، تبادل داده‌های پزشکی شهروندان اسرائیل با فایزر، با هدف «اندازه گیری و تجزیه و تحلیل داده‌های اپیدمیولوژیکیِ ناشی از تزریق واکسن کرونا» انجام می‌شود.

در این سند همچنین اعلام شده که «تحویل» محموله‌های این واکسن به وزارت بهداشت اسرائیل «با هدف دستیابی به مصونیت جمعی و دریافت اطلاعات کافی در اسرع وقت» انجام می‌شود.

در اسرائیل، بطور کلی شهروندان زیرمجموعۀ یکی از چهار صندوق اصلی بیمه درمانی کشور هستند و این سازمان‌ها شخصاً با بیمه شدگان تماس می‌گیرند تا آنها را برنامه واکسیناسیونشان مطلع کنند.

هر کدام از این صندوق‌های بیمه، پایگاه داده‌های دیجیتالی بزرگی از اطلاعات پزشکی بیمه شدگان خود دارند که به آنها اجازه می‌دهد اثربخشی یا عوارض جانبی احتمالی واکسن کرونا را بررسی کنند.

به تازگی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز اذعان کرد که دولت عبری آماده است «تمام داده‌های آماری که می‌تواند به توسعه استراتژی‌ها برای از بین بردن ویروس کرونا کمک کند را با فایزر و دیگر نقاط جهان به اشتراک بگذارد».

آقای نتانیاهو همچنین ابزار امیدواری کرده است که توافق با فایزر باعث شود اسرائیل به زودی به «اولین کشور جهان» تبدیل شود که همه‌گیری ویروس کرونا در آن پایان خواهد یافت. این سخنان و وعدۀ «بازسازی سریع اقتصاد کشور» در حالی بیان شده زمان کمی تا ۲۳ مارس یعنی روز برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور باقی مانده است.

رسانه‌های اسرائیل همچنین می‌گویند که دولت برای اطمینان از دریافت سریع و کافی واکسن‌های کرونا، مبلغی بیش از قیمت بازار را به شرکتهای تولیدی پرداخته است؛ ادعایی که تل‌آویو حاضر به اظهارنظر دربارۀ آن نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل به جمهوری چک، گواتمالا و هندوراس واکسن هدیه داد

دانشمندان برای اولین بار موفق به پرورش بیضه در آزمایشگاه شدند

تظاهرات ده‌ها هزار نفری در استانبول؛ ارتش اسرائیل: جنگ غزه در طول سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت