هاوانا: آزمایشات بالینی واکسن ساخت کوبا در ایران انجام می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
واکسن ویروس کرونا
واکسن ویروس کرونا   -  کپی رایت  AP Photo

دولت کوبا روز جمعه ۱۹ دی (۸ ژانویه) اعلام کرد با ایران توافق‌نامه‌ای را امضا کرده است که به موجب آن فناوری پیشرفته‌ترین واکسن نامزد تولید نهایی در هاوانا به ایران منتقل شده و آزمایشات بالینی انسانی مرحله سوم در این کشور انجام خواهد شد.

مقامات جمهوری اسلامی پیشتر ادعا کرده بودند که آزمایش‌های بالینی انسانی واکسن خود را آغاز شده است، این در حالی است که کوبا گفته است هم‌اکنون چهار واکسن در دست تست دارد که همه آن‌ها به مرحله آزمایش بالینی رسیده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مسئولان کوبایی اعلام کرده‌اند که فاز دوم تست پیشرفته‌ترین واکسن خود به نام 2 Soberana را که از روز ۲۲ دسامبر شروع شده بود به اتمام رسانده‌اند و قصد دارند فاز سوم آزمایش را با ۱۵۰ هزار نفر در هاوانا پایتخت شروع کنند.

این کشور تحت حاکمیت کمونیست‌ها در حوزه دریای کارائیب می‌گوید برای آزمایش اما به نیروی انسانی بیشتری نیاز دارد چرا که در خود این کشور «به دلیل موفقیت زیاد در مدیریت بیماری» موارد ابتلای زیادی ندارد. این در حالی است که ایران به لحاظ آمار مبتلایان و جان‌باختگان ضعیف‌ترین کشور خاورمیانه بوده است.

موسسه واکسن فینلای کوبا گفته است قرارداد آزمایش بالینی واکسن جدید با موسسه پاستور ایران به امضا رسیده است.

این موسسه کوبایی در حساب توییتر خود نوشته است: «این هم‌افزایی دو کشور را قادر خواهد ساخت در ایمن‌سازی علیه ویروس کرونا با سرعت بیشتری پیشرفت کنند.»

حساب توییتر انستیتو فینلای کوبا
قرارداد همکاری انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایرانحساب توییتر انستیتو فینلای کوبا

خبر همکاری ایران و کوبا در حالی منتشر می‌شود که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز گذشته گفته بود اجازه ورود واکسن انگلیسی و آمریکایی را به ایران نخواهد داد و استفاده از این واکسن‌ها در ایران ممنوع است.

اظهارات آقای خامنه‌ای با انتقادات گسترده مواجه شده است ، با این حال رئیس‌ سازمان هلال احمر ایران گفته است که طبق این دستور قرارداد سفارش ۱۵۰ هزار دوز واکسن آمریکایی فایزر را لغو کرده است.

جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، پیشتر در جریان سفری به هاوانا در ماه نوامبر گفته بود از دستاوردهای کوبا در مبارزه با بیماری کووید-۱۹ «تحت تاثیر قرار گرفته است».

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید