Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

خامنه‌ای: ورود واکسن آمریکایی و بریتانیایی کرونا به ایران ممنوع است

علی خامنه‌ای، رهبر ایران
علی خامنه‌ای، رهبر ایران Copyright خبرگزاری ایرنا
Copyright خبرگزاری ایرنا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«اینها اگر واکسن بلدند درست کنند، اگر کارخانه فایزرشان می‌تواند واکسن درست کند، چرا به ما می‌خواهند بدهند؟ خوب خودشان مصرف کنند تا این همه مرگ و میر نداشته باشند.»

آگهی

علی خامنه‌ای، رهبر ایران اعلام کرد که ورود واکسن آمریکایی و بریتانیایی کرونا به ایران «ممنوع» است.

رهبر ایران روز جمعه در یک پیام ویدیویی، ساخت واکسن کرونا در ایران را یک «افتخار» خواند و درباره واکسن‌های خارجی گفت: «ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است. این را من به مسئولین گفته‌ام و الان هم به طور عمومی می‌گویم.»

خامنه‌ای با اشاره به آمار بالای تلفات کرونا در آمریکا گفت: «اگر آمریکایی‌ها توانسته بودند واکسن تولید کنند آن افتضاح کرونایی در کشور خودشان پیش نمی‌آمد. اینها اگر واکسن بلدند درست کنند، اگر کارخانه فایزرشان می‌تواند واکسن درست کند، چرا به ما می‌خواهند بدهند؟ خوب خودشان مصرف کنند تا این همه مرگ و میر نداشته باشند.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

رهبر ایران با اظهار بی‌اعتمادی به واکسن‌های غربی گفت: «من واقعاً به این‌ها اعتماد هم ندارم. گاهی می‌خواهد واکسن را روی ملت‌های دیگر امتحان کنند. به فرانسه هم خوشبین نیستیم چون سابقه خون‌های آلوده را دارند. امّا اگر از جایی دیگر که مطمئن باشد بخواهد وارد کنند اشکالی ندارد.»

وی با یادآوری این که دارویی هم برای کرونا در ایران ساخته شده گفت که این تأثیر دارو «تصدیق» شده و خواست که با این دارو «مخالفت نشود».

«اصرار و عجله‌ای نداریم آمریکا به برجام برگردد»

رهبر ایران در بخش دیگری از سخنان خود در روز جمعه به موضوع برجام و تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به برجام اشاره کرد و گفت: «ما هیچ اصرار و عجله‌ای نداریم که آمریکا به برجام برگردد. مسئله ما اصلا این نیست. مطالبه عقلانی ما رفع تحریم‌هاست. این حق غصب شده مردم ایران است. وظیفه دارند چه آمریکا و چه اروپا که آویزان آمریکا هستند. اگر تحریم‌ها برداشته شد، برگشت آمریکا به برجام معنا خواهد داشت.»

علی خامنه‌ای ضمن اعلام حمایت خود از تصمیم مجلس در لغو تعهدات برجامی دولت افزود: «این تصمیم کاملا درست و منطقی است. وقتی طرف مقابل به هیچ کدام از تعهدات خود عمل نمی‌کند، معنی ندارد جمهوری اسلامی به همه تعهدات خود عمل کند. لذا از مدت‌ها پیش برخی تعهدات را لغو کردند و اخیرا هم تعهدات دیگری را کنار گذاشتند.»

وی با این حال گفت: «البته چنانچه آنها تعهدات خود را انجام دهند، ما هم برمی‌گردیم. از ابتدای برجام هم گفتم کارهای ما و تعهدات ما باید متناظر با اقدامات آنها باشد. از ابتدا که انجام نگرفت، ولی حالا باید بشود.»

روز دوشنبه ۱۵ دی سازمان انرژی اتمی ایران رسماً فرایند غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را آغاز کرد. پیش از آن، مجلس طی مصوبه‌ای دولت را به لغو برخی تعهدات برجامی ملزم کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوستر تهدیدآمیز علیه ترامپ؛ توئیتر حساب کاربری منتسب به سایت خامنه‌ای را تعلیق کرد

مجلس کانادا به طرح قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی رای داد

ورود نامزدی دیگر به رقابت تکراری بایدن و ترامپ؛ رابرت کندی جونیور کیست و چرا نامزد ریاست جمهوری شد؟