سازمان جهانی بهداشت: ویروس جهش یافته بریتانیایی به ۶۰ کشور جهان رسید

تست کرونا از مسافران پروازها در بریتانیا
تست کرونا از مسافران پروازها در بریتانیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان جهانی بهداشت همچنین یادآور شده که در حال بررسی وضعیت انتشار دو گونه جدید جهش یافته دیگر است که یکی از آنها برای نخستین بار در برزیل مشاهده شده و چهار فرد دیگر در ژاپن که از برزیل بازگشته بودند نیز به آن مبتلا شده‌اند.

آگهی

یکی از گونه‌های جهش یافته ویروس کرونا که برای نخستین بار اواخر سال گذشته میلادی نمونه‌هایی از آن در جنوب بریتانیا شناسایی شد اکنون به ۶۰ کشور جهان گسترش یافته است.

سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه با اعلام این مطلب یادآور شد که نوع بریتانیایی گونه جهش یافته ویروس کرونا به سرعت در حال منتشر شدن در سراسر جهان است و هفته گذشته نمونه‌هایی از آن در ۶۰ کشور و سرزمین مختلف در سراسر جهان شناسایی شده است.

بر اساس آمار تازه که روز چهارشنبه خبر آن منتشر شد میزان سرایت این گونه جهش یافته از ویروس کرونا که قابلیت انتشار بیشتری نسبت به ویروس اصلی دارد نسبت به ابتدای هفته گذشته ۱۰ برابر افزایش یافته است.

سازمان جهانی بهداشت در مجله تخصصی هفتگی خود با موضوع بیماری‌های همه‌گیر تصریح کرده که گونه دیگر جهش یافته‌ای که برای نخستین بار در آفریقای جنوبی مشاهده شد نیز به سرعت در حال انتشار است و تاکنون در ۲۳ کشور و سرزمین شناسایی شده است.

بنا به این گزارش، گونه جهش یافته شناسایی شده در آفریقای جنوبی نیز همانند ویروس بریتانیایی از قابلیت سرایت بسیار بالایی برخوردار است؛ به نحوی که بر اساس آمارهای تازه، تعداد کشورهایی که این ویروس به آنها وارد شده نسبت به ابتدای هفته گذشته سه برابر افزایش داشته است.

سازمان جهانی بهداشت همچنین یادآور شده که در حال بررسی وضعیت انتشار دو گونه جدید جهش یافته دیگر است که یکی از آنها برای نخستین بار در برزیل مشاهده شده و چهار فرد دیگر در ژاپن که از برزیل بازگشته بودند نیز به آن مبتلا شده‌اند.

این نهاد ناظر بر وضعیت بهداشت و سلامت در جهان که زیر نظر سازمان ملل متحد فعالیت می‌کند با اینحال در ادامه تصریح کرده که هنوز اطلاعات کاملی در خصوص میزان سرایت و یا شدت بیماری ناشی از ابتلا به دو گونه جدید یافت شده در دسترس نیست اما مشابهت ویژگی‌های ژنتیکی‌ها آنها با دو گونه جهش یافته بریتانیایی و آفریقایی لزوم تحقیق و مطالعه بیشتر بر روی آنها را ضروری ساخته است.

گفتنی است که نوع بریتانیایی ویروس جهش یافته کرونا که گزارش تایید شده شناسایی آن اواخر دسامبر به دست سازمان جهانی بهداشت رسید ۵۰ تا ۷۰ برابر مسری‌تر از ویروس جدید کرونا است که برای نخستین بار دسامبر ۲۰۱۹ در چین شناسایی شد.

اثربخشی واکسن ها در برابر انواع جهش یافته ویروس کرونا از جمله سوال‌هایی است که این روزها بسیار مطرح می‌شود.

با این حال بر اساس شواهد و گزارش‌هایی که رسانه‌ها و نهاد‌های بهداشتی منتشر کرده‌اند تاکنون هیچ نشانه‌ای دال بر کم‌اثر‌تر بودن واکسن‌ها و داروهای مقابله با ویروس کرونا بر دو گونه جهش یافته جدید مشاهده نشده است.

از سوی دیگر شرکت‌های داروسازی تولید کننده واکسن به خصوص شرکت آمریکایی فایزر اطمینان داده‌اند که محصولات آنها اثربخشی لازم را دارد و حتی در صورت لزوم می توانند متناسب با تغییرات ژنتیکی در کم‌ترین زمان ممکن واکسن‌های تازه‌ای وارد بازار کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمار مبتلایان کرونا در جهان از صد میلیون گذشت؛ ۲۵ درصد اسرائیلی‌ها واکسن زدند

اولین مورد ابتلا به ویروس جهش یافتۀ کرونا در ایران شناسایی شد

سازمان جهانی بهداشت بیش از ۴.۴ میلیون دلار دارو و تجهیزات پزشکی به افغانستان ارسال کرد