Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بحران انسانی و قحطی دو روی «مناقشه‌ فراموش شده» در سودان جنوبی

یک پایگاه آموزش نظامی در سودان جنوبی
یک پایگاه آموزش نظامی در سودان جنوبی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از آسوشیتدپرس
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی از بیماران و مجروحان بستری در بیمارستان شهرستان آکابو به گفته رابرت ماردینی قربانی خشونت و تجاوزهای جنسی بودند، جرائمی که در میان بحران کنونی افزایش یافته است.

آگهی

مدیر کل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ ضمن هشدار نسبت به شرایط انسانی موجود در سودان جنوبی از بحران موجود در این کشور به عنوان «مناقشه‌ای فراموش شده» نام برد.

این هشدار در حالی مطرح شده که بحران اسنانی در سودان جنوبی، این کشور تازه شکل گرفته در جهان زیر سایه همه‌گیری بیماری کووید۱۹ تشدید شده و به گفه دبیرکل سازمان ملل متحد ۶۰ درصد از ساکنان آن با قحطی و گرسنگی فزاینده روبرو هستند.

سودان جنوبی از سوی دیگر در تلاش برای ترمیم زخم‌های به جای مانده از پنج سال جنگ است که بر اساس نتایج یک تحقیق دست کم ۴۰۰ هزار کشته برجای گذاشته است.

سودان جنوبی برغم دارا بودن ذخایر بزرگ نفت از فقیرترین کشورهای جهان محسوب می‌شود و رقبای سیاسی در این کشور سالها بر سر بدست گرفتن قدرت با یکدیگر نزاع داشتند.

رهبران سیاسی در نهایت ماه فوریه گذشته پس از سالها مناقشه و جنگ داخلی بر سر تشکیل یک دولت وحدت ملی به توافق رسیدند و دولت ائتلافی با توافق سالوا کئیر مایاردیت، رئیس جمهوری و ریک ماشار، رهبر مخالفان تشکیل شد. 

برغم آنکه پس از تشکیل دولت وحدت ملی در سودان جنوبی توافق صلح با تاخیر در این کشور اجرایی شد اما گزارش‌ها همچنان از ادامه خشونت‌های مرگبار در برخی نقاط این کشور خبر می‌دهد.

رابرت ماردینی از اعضای ارشد کمیته بین‌المللی صلیب سرخ هفته گذشته پس از بازدید از سودان جنوبی، شرایط موجود در این کشور را نگران کننده خواند و «از پیچیده‌ترین بحران انسانی جهان» یاد کرد.

وی در این خصوص تصریح کرد: «اکنون به طور نگران کننده و هشدار دهنده‌ای شاهد کمبود شدید مواد غذایی و افزایش غیرقابل مهار و شمارش موارد ابتلا به بیماری کووید۱۹ هستیم که وضعیت فاجعه بار در این کشور را وخیم‌تر کرده است.»

در حالی که به نظر می‌آید نزاع و خصومت میان احزاب اصلی و رقیب در سودان جنوبی متوقف یا دست کم تا حد زیادی از میزان آن کاهش شده؛ مدیر کل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در گفتگو با آسوشیتدپرس تصریح کرد: «جنگ با احزاب کوچکتر و تشکل‌های معارض و نیز بین گروه‌های قومی-قبیله‌ای متأسفانه همچنان ادامه دارد که سبب مرگ، ویرانی و آوارگی می شود.»

رابرت ماردینی پس از بازدید از بیمارستان شهرستان آکابو، واقع در شرق استان جونقلی که به حدود ۲۰۰ هزار نفر از ساکنان منطقه خدمات درمانی ارائه می‌کند، گفت که چندین نفر از جمله تعدادی کودک را ملاقات کرده که دوران نقاهت پس از جراحت ناشی از اصابت گلوله را سپری می‌کردند.

مدیر کل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ تصریح کرد که آنها قربانیان خشونت‌های بین قومی و دشمنی‌های تاریخیِ اغلب بر سر زمین و دام هستند که گاهی نیز قربانی دسیسه چینی و برنامه‌ریزی‌های هماهنگ سیاسی از سوی پایتخت می‌شوند.

برخی از بیماران و مجروحان بستری در بیمارستان شهرستان آکابو به گفته رابرت ماردینی قربانی خشونت و تجاوزهای جنسی بودند که میزان این نوع جرائم در میان بحران کنونی افزایش یافته است.

کودکان دچار سو تغذیه حاد و بیماران مبتلا به مالاریا بخش دیگری از افراد را تشکیل می‌دادند که در بیمارستان شهرستان آکابو تحت درمان قرار گرفته‌‌اند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در یک نشست شورای امنیت سازمان متحد با موضوع گرسنگی ناشی از مناقشات و درگیری‌ها گفت که در سودان جنوبی «خشونت مزمن و پراکنده، شرایط بد آب و هوایی و زیان‌های اقتصادی ناشی از همه‌گیری بیماری کووید۱۹» بیش از ۷ میلیون نفر را به سمت ناامنی حاد غذایی سوق داده و این میزان بالاترین سطح در نوع خود پس از استقلال این کشور طی ۱۰ سال گذشته محسوب می‌شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاپ پای رهبران طرف‌های درگیر در جنگ داخلی سودان جنوبی را بوسید

گرسنگی شدید در سودان جنوبی؛ خشونت‌ها مانع ارسال کمک‌های غذایی است

سودان جنوبی؛ ده سرباز به اتهام تجاوز به امدادگران بین‌الملللی، قتل و غارت مجرم شناخته شدند