Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

رئیس جمهوری سودان جنوبی: دولت وحدت ملی شکل می‌گیرد

رئیس جمهوری سودان جنوبی: دولت وحدت ملی شکل می‌گیرد
Copyright AP Photo/Sam Mednick
Copyright AP Photo/Sam Mednick
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز گذشته وزارت خزانه‌داری آمریکا به منظور تحت فشار قراردادن رهبران سودان جنوبی برای تشکیل دولت وحدت ملی دو نفر از وزرای این کشور را تحریم کرد.

آگهی

سالوا کیرمایاردیت، رئیس جمهوری سودان جنوبی می‌گوید که روز سه‌شنبه با ریک ماچار، رهبر سابق شورشیان برای تشکیل دولت وحدت انتقالی به توافق رسیده است. طبق این توافق این دو فرد حتی اگر نتوانند تمام اختلاف‌های خود را قبل از مهلت جدید تعیین شده برطرف کنند باید دولت وحدت انتقالی را شکل دهند.

رئیس جمهوری سودان جنوبی و رهبر سابق شورشیان که پیش از این معاونش بود، سال گذشته تحت فشار سازمان ملل، ایالات متحده آمریکا و کشورهای منطقه برای پایان دادن به جنگ داخلی پنج ساله توافق صلحی امضا کردند که طبق آن باید تا ۱۲ نوامبر دولت وحدت شکل می‌گرفت.

اما این دو رهبر، مهلت ۱۲ نوامبر را ۱۰۰ روز به تعویق انداختند که این موضوع باعث شد تا واشنگتن سفیر خود از سودان جنوبی فرا بخواند.

رئیس جمهوری سودان جنوبی پس از یک مذاکره سه روزه با آقای ماچار در جوبا، پایتخت سودان جنوبی به خبرنگاران گفت: «ما گفتیم که پس از ۱۰۰ روز باید دولت وحدت ملی را تشکیل دهیم. اگر مقدمات کار هم کامل نشود ما باید دولت انتقالی وحدت ملی را به‌خاطر مصالح قابل توجه به سرانجام برسانیم.»

وی تاکید کرد که آتش‌بس همچنان ادامه خواهد داشت و هیچ یک از طرفین مایل به بازگشت جنگ نیست.

با این حال، هر دو طرف یکدیگر را در رعایت نکردن توافق صلح از جمله شکست در ادغام نیروهای مختلف نظامی، مقصر جلوه می‌دهند.

روز گذشته وزارت خزانه‌داری آمریکا برای تحت فشار قراردادن رهبران سودان جنوبی برای تشکیل دولت وحدت ملی دو نفر از وزرای این کشور را تحریم کرد. دلیل این تحریم ایجاد مانع در روند صلح و ایجاد فضای درگیری و نزاع عنوان شده است.

پس از آنکه سالوا کیرمایاردیت، رئیس جمهوری سودان جنوبی که ازقبیله دینکاست، معاون خود ریک ماچار را که از قوم فنوئر است در سال ۲۰۱۳ اخراج کرد در این کشور نوپا دوران جدیدی از خشونت آغاز شد. از آن زمان سودان جنوبی درگیر جنگ قومی شد تا اینکه سال گذشته توافق صلح به امضای دو طرف رسید و آتش‌بش اعلام شد. تجاوز به عنف در این درگیری‌ها امری عادی است و به صورت سلاح جنگی به کار گرفته می شود.

این کشور هم اکنون با قحطی و بحران انسانی روبروست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش برای خلع سلاح جوانان غیرنظامی در سودان جنوبی ۸۱ کشته برجای گذاشت

درآمدهای نفتی مهمترین عامل کشتار و جنایات در سودان جنوبی است

تجاوز گسترده به زنان و دختران در سودان جنوبی با وجود برقراری صلح