سازمان ملل: یک میلیون و‌۲۵۰ هزار نفر در سودان جنوبی گرسنه‌اند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سازمان ملل: یک میلیون و‌۲۵۰ هزار نفر در سودان جنوبی گرسنه‌اند

بنا به اعلام سازمان ملل متحد یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر در کشور جنگزده سودان جنوبی با گرسنگی دست و پنجه نرم می کنند.

گزارش مشترک این سازمان و دولت سودان جنوبی نشان می دهد شمار افرادی که از گرسنگی رنج می کشند طی یک سال گذشته دو برابر شده است. این در حالی است که بنا به هشدار کمک رسانان و دولت سودان جنوبی، این کشور ممکن است در سال ۲۰۱۸ میلادی بار دیگر با قحطی روبرو شود.

گروه های فعال در عرصه ارائه کمک های بشردوستانه دلیل رو به وخامت نهادن شرایط سودان جنوبی را ادامه درگیری در این کشور می دانند. نزدیک به پنج سال از آغاز جنگ در سودان جنوبی می گذرد. درگیری ها در این کشور تاکنون بیش از ۵۰ هزار کشته بر جا گذاشته است.

در دو بخش از ایالت الوحده (یونیتی) سودان جنوبی که تازه استقلال یافته ترین کشور جهان محسوب می شود در ماه فوریه سال جاری وضعیت قحطی زدگی اعلام شده بود.

بنا به اعلام سازمان ملل متحد و مرکز آمار ملی سودان جنوبی در ماه سپتامبر (شهریور) سال جاری شش میلیون نفر در این کشور با گرسنگی شدید روبرو بودند. رقمی که معادل ۵۶ درصد کل جمعیت سودان جنوبی است. شرایط ۲۵ هزار نفر از ساکنان ایالت الوحده (یونیتی) در همین ماه از نظر بشردوستانه «فاجعه بار» ارزیابی شده است.

جنگ طولانی مدت در سودان جنوبی زراعت را غیرممکن کرده است. این در حالی است که امدادرسانی به ساکنان این کشور نیز «خطرناک» و «دشوار» توصیف می شود.

گروه های مدافع حقوق بشر از تمامی طرف های درگیر در جنگ سودان جنوبی خواسته اند امکان دسترسی «فوری» و «بی قید و شرط» امدادرسانان به قحطی زدگان این کشور را فراهم کنند.

از سال ۲۰۱۳ نیروهای وفادار به سالوا کیرمایاردیت، رئیس جمهوری سودان جنوبی و هواداران رییک ماشار، معاون پیشین او وارد جنگ با یکدیگر شدند. سودان جنوبی در سال ۲۰۱۱ از سودان مستقل شد.

بیشتر بخوانید: قیمت واقعی یک پرس غذا در آمریکا یک دلار، سودان جنوبی ۳۲۰ دلار