Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شمار پناهجویان سودان جنوبی در اوگاندا از مرز یک میلیون نفر گذشت

شمار پناهجویان سودان جنوبی در اوگاندا از مرز یک میلیون نفر گذشت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شمار آوارگانی که از سودان جنوبی به اوگاندا پناه آورده اند روز پنجشنبه از مرز یک میلیون نفر گذشت.

سازمان ملل متحد ضمن انتشار گزارشی در این باره اعلام کرد که روزانه صدها نفر از خانواده ها، ناامیدانه و برای فرار از جنگ داخلی از مرز دو کشور می گذرند. این سازمان در گزارش خود افزود که سازمان های بشردوستانه منابع مالی بسیار محدودی برای تامین مواد غذایی و اسکان این پناهجویان در اختیار دارند.

درگیری ها در سودان جنوبی به بزرگترین بحران پناهندگان در قاره آفریقا پس از نسل کشی رواندا در سال ۱۹۹۴ میلادی تبدیل شده است.

بیش از ۸۵ درصد پناهجویان را زنان و کودکان تشکیل می دهند. مهاجران تمام دارایی خود را که معمولا بیش از چند تکه لباس نیست برداشته، کودکانشان را در آغوش گرفته و پس از طی مسافتی بسیار طولانی از پل های چوبی نزدیک مرز گذشته و وارد اوگاندا می شوند.

سودان جنوبی که دارای ذخایر غنی نفت است در سال ۲۰۱۱ میلادی و پس از اعلام استقلال از سودان، به جوان ترین کشور جهان تبدیل شد اما فساد مالی و اختلافات قومی منجر شد که درگیری های داخلی گسترده ای در این کشور بوجود آید.

از سال ۲۰۱۳ میلادی نیروهای وفادار به سالوا کیرمایارادیت، رئیس جمهوری و طرفداران ری یک ماچار، معاون پیشین او با یکدیگر در حال جنگند؛ جنگی که تا کنون دهها هزار کشته برجای گذاشته و حدود یک سوم از جمعیت ۱۲ میلیونی این کشور را مجبور به فرار از خانه هایشان کرده است.

سال گذشته با شدت گرفتن درگیری های خونین در پی نقض قرارداد صلحی که تحت فشار دولتهای غربی میان دو طرف درگیری امضا شده بود، شمار مهاجران بار دیگر بطور قابل توجهی افزایش یافت. علاوه بر این، خشکسالی گسترده نیز باعث شد که بخش قابل توجهی از این کشور دچار قحطی شود.

اگرچه از شمار جان باختگان ناآرامی های سودان جنوبی آمار دقیقی در دست نیست اما بنا بر گزارش دیده بان حقوق بشر مستقر در این کشور، تنها در فاصله ماههای مه تا ژوئیه سال جاری ۹۸۷ غیرنظامی در خشونتهای این کشور کشته شده اند که بخش عمده این کشتار نیز توسط نیروهای دولتی انجام شده است.

بنا بر گزارش سازمان ملل، برخی از خانه ها در حالیکه اعضای خانواده در داخل آنها بودند و درهای خانه ها قفل شده بود، به آتش کشیده شده اند. تجاوز توسط اعضای باندهای جنایتکار رایج شده است و پسران اغلب ربوده می شوند تا به عنوان سرباز کودک از آنها استفاده شود.

بنا به اعلام کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، بودجه ای که کشورها ارائه می دهند برای تامین نیازهای اولیه این پناهجویان کافی نیست و در سال ۲۰۱۷ میلادی تنها ۲۱ درصد از مبلغ ۶۷۴ میلیون دلار مورد نیاز دریافت شده است.
کمبود بودجه توانایی های سازمان های بشردوستانه را برای ارائه کمک و خدمات اولیه بسیار محدود کرده است بگونه ای که از ماه مه به دلیل مشکلات نقدینگی، سهمیه غذایی پناهجویان در اردوگاهها به نصف کاهش یافته است.

به گفته تحلیلگران به نظر می رسد راه حلی برای برون رفت از این بحران وجود ندارد بویژه آنکه تلاش های بین المللی از جمله تلاش های ایالات متحده آمریکا که همواره نقش کلیدی در مذاکرات پیشین صلح سودان جنوبی داشته، از دو سال گذشته به این سو تقریبا متوقف شده است.

امی محمود، شاعری با اصلیت سودان جنوبی که هنگامیکه کوچک بود خانواده اش مجبور به ترک این کشور شده بودند، برای توصیف آنچه بر مردم می گذرد، شعری سروده است:

Emi Mahmoud’s powerful words hit home today with announcement of millionth South Sudanese refugee reaching Uganda: https://t.co/7jJNCLzLvspic.twitter.com/U5srHAzKZb

— Australia for UNHCR (@UNrefugees) 17 août 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قحطی بخش هایی از سودان جنوبی را فرا گرفت

تبعات قتل پلیس آلمان با چاقو بدست یک افغان؛ برلین مهاجرانی را که تهدید امنیتی باشند اخراج می‌کند

اخراج پناهجویان غیرقانونی؛ بریتانیا بازداشت «مسافران رواندا» را آغاز کرد