Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تلاش برای خلع سلاح جوانان غیرنظامی در سودان جنوبی ۸۱ کشته برجای گذاشت

Sam Mednick
Sam Mednick Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این نبرد خونینِ دو روزه، پس از آن روی داد که برخی از غیرنظامیان جوان و مسلح با نیروهای دولتی درگیر شدند.

آگهی

دست‌کم ۸۱ نفر در سودان جنوبی در جریان درگیری میان نیروهای دولتی و غیرنظامیان مسلح کشته شدند. در جریان این درگیری که در ایالت واراپ روی داد، نیروهای دولتی در تلاش برای خلع سلاح غیرنظامیان بودند.

لول روایی، سخنگوی نیروهای دولتی اعلام کرد که این نبرد خونینِ دو روزه، پس از آن روی داد که برخی از غیرنظامیان جوان و مسلح با نیروهای دولتی درگیر شدند.

موضوع این درگیری هنوز روشن نیست و تحقیقات در این باره آغاز شده است.

او افزود: «در میان کشته شدگان ۵۵ نفر از نیروهای دولتی و ۲۶ غیرنظامی دیده می‌شوند. ۳۱ نفر نیز زخمی شده‌اند.» به گفتۀ لول روایی، پرسنل زخمی به بیمارستان نظامی جوبا، پایتخت سودان جنوبی منتقل و با استقرار ارتش، آرامش در منطقه حاکم شده است.

سودان جنوبی که یکی از فقیرترین کشورهای جهان است، در ژوئیه سال ۲۰۱۱ میلادی از سودان استقلال یافت و از سال ۲۰۱۳ میلادی دچار جنگ داخلی است.

این جنگ درنهایت با امضای توافقی در سال گذشته میلادی میان سالوا کیرمایاردیت، رئیس جمهوری سودان جنوبی با ریک ماشار، رهبر مخالفان او که زمانی هم معاونش بود، به پایان رسید و مقدمات تشکیل دولت وحدت ملی فراهم شد.

دولت وحدت ملی از ماه گذشته عملیاتی را برای خلع سلاح غیرنظامیان در مناطق مختلف آغاز کرده است؛ با این هدف که مانع آغاز دوبارۀ خشونت‌های قومی و قدرت گیری شبه‌نظامیان شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس جمهوری سودان جنوبی: دولت وحدت ملی شکل می‌گیرد

پاپ پای رهبران طرف‌های درگیر در جنگ داخلی سودان جنوبی را بوسید

تاوان برده‌داری و استعمار؛ کشورهای بهره‌کش چگونه باید به قربانیان غرامت بپردازند؟