Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سودان جنوبی؛ ده سرباز به اتهام تجاوز به امدادگران بین‌الملللی، قتل و غارت مجرم شناخته شدند

سودان جنوبی؛ ده سرباز به اتهام تجاوز به امدادگران بین‌الملللی، قتل و غارت مجرم شناخته شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مایک وودوارد، صاحب بریتانیایی هتلی که جرائم در آن انجام شده هنگام ادای شهادت در دادگاه یادآور شد که حدود پنجاه تا صد سرباز مسلح در حالی به هتل هجوم آوردند که پنجاه کارمند سازمان های خارجی در آن به سر می بردند.

آگهی

یک دادگاه نظامی در سودان جنوبی روز پنجشنبه ده سرباز را به اتهام تجاوز به پنج کارگر خارجی نهاد های بشر دوستانه و قتل یک خبرنگار مجرم معرفی کرد. این جرائم آنطور که در حکم دادگاه به آن اشاره شده در جریان نبردهای ژوئیه ۲۰۱۶ در جوبا، پایتخت این کشور صورت گرفته است.

قاضی دادگاه نظامی سودان حنوبی هنگام قرائت حکم ضمن اشاره به اتهاماتی نظیر تجاوز، قتل، غارت و تخریب اموال، ده سرباز عضو نیروهای مسلح را به دلیل «دست داشتن مستقیم در این جرائم» به عنوان مجرم معرفی کرد.

این پرونده متهمان دیگری نیز داشت. جدا از ده فرد یاد شده، یک سرباز دیگر از اتهاماتی مشابه تبرئه شد و یک فرمانده نیز که پیشتر در همین ارتباط به هماهنگ کردن حمله متهم و روانه زندان شده بود در ماه اکتبر بر اثر «مرگ طبیعی» جان باخت.

جرائمی که به متهمان نسبت داده شده روز یازدهم ژوئیه سال ۲۰۱۶ در هتلی واقع در نزدیکی یک پایگاه سازمان ملل متحد در جوبا روی داده است. پایتخت سودان جنوبی در زمان وقوع این جرائم صحنه نبردهای شدید میان ارتش وفادار به سالوا کیر، رئیس جمهوری و شورشیان حامی ریاک مشار، معاون رئیس جمهوری سودان جنوبی بود.

مایک وودوارد، صاحب بریتانیایی هتلی که جرائم در آن انجام شده هنگام ادای شهادت در دادگاه یادآور شد که حدود پنجاه تا صد سرباز مسلح در حالی به هتل هجوم آوردند که پنجاه کارمند سازمان های خارجی در آن به سر می بردند.

به گفته صاحب هتل برخی از سرباران مستقیم به قسمت بار و رستوران هتل رفتند و برخی دیگر راه اتاق ها را در پیش گرفتند.

آقای وود وارد پیشتر نیز از «تجاوز گروهی به دست کم پنج زن خارجی»، قتل یک روزنامه نگار سودانی، شلیک به سوی کارگران یک نهاد بشر دوستانه آمریکایی و ضرب و شتم و شکنجه کلیه افراد حاضر در هتل خبر داده بود.

بر اساس حکمی که دادگاه نظامی سودان روز پنجشنبه صادر کرد، دولت سودان جنوبی باید دست کم چهار هزار دلار غرامت به هر یک از قربانیان تجاوز و بیش از دو میلیون دلار غرامت به صاحب هتل بپردازد.

گفته می شود آنچه صاحب هتل در شهادت خود به آن اشاره کرد کاملا با گزارش های تنظبم شده از سوی سازمان ملل متحد و سازمان غیر دولتی دیده بان حقوق بشر تطابق دارد.

در گزارش سازمان ملل متحد تصریح شده است که ماموران کلاه آبی این سازمان به رغم درخواست های متعدد تلفنی برای نجات افراد گرفتار شده در این حمله اقدام نکرده اند. بر اساس این گزارش کلاه آبی ها در قبال خشونت های ماه ژوئیه جوبا در کل رویکردی «مشوش و ناکارآمد» از خود نشان دادند.

حمله به هتل محل اقامت کارمندان خارجی سازمان های بشر دوستانه یکی از بی شمار جرائمی است که از زمان آغاز مناقشه در این کشور صورت می گیرد. در گزارش های متعددی که بر عدم کفایت نیروهای کلاه آبی برای حفاظت از غیر نظامیان در سودان جنوبی تاکید دارد از این حمله به عنوان یک مصداق بارز نام برده می شود.

سودان جنوبی دو سال پس از اعلام استقلال، از دسامبر ۲۰۱۳ وارد یک جنگ داخلی خونین شد که دست کم دهها هزار کشته و بیش از سه میلیون آواره ثمره و نتیجه آن بود.

بیشتر بخوانید:

حکمی که روز پنچشنبه از سوی دادگاهی نظامی در این کشور صادر شد یکی از نمونه های نادر رجوع به عدالت در جرائمی است که در جریان مناقشه داخلی در سودان جنوبی اتفاق افتاده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران انسانی و قحطی دو روی «مناقشه‌ فراموش شده» در سودان جنوبی

دیوید کاپرفیلد شعبده‌باز مشهور آمریکایی به سوءرفتار و آزار جنسی ۱۶ زن متهم شد

اتهام «تجاوز جنسی به شارلوت لوئيس»؛ رومن پولانسکی در پرونده افترا به بازیگر بریتانیایی تبرئه شد