یحیی سنوار بار دیگر به‌عنوان رئیس حماس در نوار غزه انتخاب شد

یحیی سنوار
یحیی سنوار Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی با استفاده از  AP, AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یحیی سنوار پس از آنکه در اتهام قتل دو اسرائیلی مجرم شناخته شد، بیش از ۲۰ سال در اسرائیل زندانی بود و در سال ۲۰۱۱ در تبادل زندانیان آزاد شد. وی در فوریه ۲۰۱۷ در راس جنبش حماس در نوار غزه قرار گرفت.

آگهی

یحیی سنوار روز چهارشنبه ۱۰ مارس (۲۰ اسفند) بار دیگر به ریاست حماس در نوار غزه انتخاب شد.

پنج عضو این جنبش اسلام‌گرا نامزد رهبری محلی این سازمان بودند. طبق گزارش آسوشیتدپرس، نزار عوض الله از موسسان جنبش حماس در این انتخابات با یحیی سنوار رقابت نزدیکی داشت.

یک مقام ارشد حماس که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری فرانسه گفت: «انتخابات به روشی منصفانه، شفاف، مطابق با قوانین داخلی جنبش انجام شد و در پایان این روند برادر یحیی سنوار ابو ابراهیم به‌عنوان رییس دفتر سیاسی حماس در نوار غزه برای سال‌ها ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ انتخاب شد.»

یحیی سنوار پس از آنکه در اتهام قتل دو اسرائیلی مجرم شناخته شد، بیش از ۲۰ سال در اسرائیل زندانی بود و در سال ۲۰۱۱ در تبادل زندانیان آزاد شد. وی در فوریه ۲۰۱۷ در راس جنبش حماس در نوار غزه قرار گرفت که از سال ۲۰۰۷ در محاصره اسرائیل است.

این انتخابات داخلی در جنبش حماس در آستانه انتخابات سراسری در سرزمین‌های فلسطینی که قرار است در ماه مه برگزار شود انجام شد. کرانه باختری رود اردن برخلاف نوار غزه تحت حاکمیت محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی است.

آخرین انتخابات برای تعیین ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین به سال ۲۰۰۵ برمی‌گردد. در آن زمان، محمود عباس جانشین یاسر عرفات در جنبش فتح به این مقام رسید. یک سال پس از آن، حماس در انتخابات پارلمانی پیروز شد اما این نتایج روابط این دو گروه را به شدت تیره و تار کرد تا جایی که از سال ۲۰۰۷ و با سیطره حماس بر نوار غزه، اختلاف‌ها شدیدتر شد و توافق‌ها و وساطت‌های انجام شده نتوانست به اختلاف‌ها پایان دهند.

جنبش حماس از سوی اسماعیل هنیه هدایت می‌شود که در ماه مه سال ۲۰۱۷ پس از رای‌گیری در شورای ساکنان غزه و کرانه باختری و همچنین خارج از سرزمین‌های فلسطینی انتخاب شد. قرار است به زودی انتخابات دیگری برای ریاست جنبش حماس برگزار شود که همچنان اسماعیل هنیه به‌عنوان نامزد این پست حضور خواهد داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل: اسرائیل با محاصره غزه اقتصاد آن‌ را ویران کرده است

اسرائیل در پاسخ به شلیک ۶ راکت نوار غزه را بمباران کرد

مجلس نمایندگان آمریکا «از نهر تا بحر» را به عنوان شعار «یهودستیزانه» محکوم کرد